PZ: Můžeme se na teroristické útoky připravit?
Můžeme i nemůžeme. Pokud hovoříme o útocích jednotlivců či menších skupin, není v silách a možnostech člověka ani společnosti se na ně dokonale připravit. Bývají a také zcela určitě vždy budou zákeřně nečekané a překvapivé, a to i v případech, kdy tajné služby před takovými útoky v předstihu varují. Nelze monitorovat mozky všech lidí, kontrolovat, co ten či onen dělá a kdy se někomu zlíbí brutálně najet autem do davu lidí, pak vystoupit a dále vraždit ať už střelnou či bodnou zbraní.
PZ: Jak se zachovat v případě útoku?
První a nejlepší reakcí na takový útok bude vždy stejně jen prostý a rychlý útěk do bezpečí a ten nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Je třeba utéct z místa nebezpečí, a když to nejde, tak se co nejlépe schovat. Případná obrana, a to jakýmikoli aktuálně dostupnými prostředky, pak přichází na řadu až v okamžiku, kdy se schovat nemůžu nebo když mě útočníci najdou.
PZ: Četnost teroristických útoků po celém světě a zejména pak v Evropě se neustále rychle zvyšuje. Máme se obávat útoků na území České republiky?
Žijeme v podivném světě. Politici většinou uklidňují, že nám bezprostřední nebezpečí nehrozí, odborníci naopak tento názor nesdílí.
PZ: Komu věřit?
Politikům zčásti rozumím, nechtějí vyvolávat paniku. Ale i proto mám silnou tendenci spíše věřit profesionálům, kteří jsou schopni se většinou vyjadřovat exaktně a bez politického balastu. Naposledy pojmenoval hrozící nebezpečí bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, generál Jiří Šedivý. Udělal to důstojně, klidně a výstižně. Jeho kvalifikovaný názor, který spolu s ním sdílí většina odborníků, že teroristický útok na našem území je jen otázkou času, je dobré nebrat na lehkou váhu.
Nemyslím si ale, že teroristé už nám představili všechny prostředky a zbraně, kterými plánují svoji „svatou válku“ či individuálně motivované zločiny realizovat. Rozhodně nezůstane jen u výbušnin, samopalů, aut a nožů, ztráty na životech mohou být i řádově větší. Jak se aktuálně ukázalo, i poslední útoky ve Španělsku byly původně plánované hrozivějšími prostředky a jejich výsledkem měly být výrazně větší materiální škody a ztráty životů. Výsledkem budoucích teroristických útoků mohou být rozsáhlé výpadky elektrického vedení, protržené přehradní hráze, obrovské požáry strategických objektů či kolaps důležitých elektronických zařízení. A nedělejme si iluze, že nikdy nebudou použity chemické zbraně. Vzniknou různé déletrvající krizové situace a s nimi spojená potřeba je co nejrychleji a co nejefektivněji řešit. A na takové situace, kdy už nepůjde jen o okamžitou reakci a útěk do bezpečné vzdálenosti, se rozhodně připravit můžeme. Měli bychom to ale udělat rychle.
PZ: Jak budou v zákonu navržené mechanismy skutečně v praxi fungovat?
Život mě naučil, že často bývá efektivnější cestou různých řešení převzít či šikovně modifikovat již vymyšlené, než vymýšlet nová originální řešení a po jejich uvedení do praxe s napětím a obavami čekat, zda budou fungovat. Aniž bych si chtěl přivlastňovat „patent na rozum“, myslím, že by se struktura organizace, která bude podle zákona vymezovat a umožňovat pomoc občanům státu, mohla podobat současnému modelu naší Hospodářské komory ČR, což je zákonem konstituovaná právnická osoba, která v jedné složce (komoře) sdružuje regionální podnikatele a ve druhé společenstva s celostátní působností.
Představitelé obou členských komor jsou demokraticky voleni a obě členské komory se musí vždy většinově shodnout na společných řešeních a usneseních. Pro operativní dobrovolné zapojení občanů do řešení krizových situací mi připadá důležité zejména to, vytvořit regionální pracoviště, ke kterým budou mít občané nejblíž a která budou podporovat činnost spolků i jednotlivců v místě jejich působení. A model HK ČR je osvědčený a podle mého názoru by mohl být úspěšně modifikován i pro organizaci, která bude umožňovat zapojení občanů do obrany státu.
PZ: Mohou se už dnes občané zapojit do výcviku?
Z vlastní zkušenosti vím, že existuje, nejen ve Sdružení sportovních svazů České republiky, kde jsem předsedou, celá řada spolků, které už dnes umožňují občanům zajímavým způsobem získávat specifické znalosti, schopnosti a dovednosti, které mohou být úspěšně aplikovány v různých krizových situacích. Tyto spolky i jejich členové jsou většinou ochotni se na obraně státu aktivně podílet. Bylo by dobré a v zájmu celé naší společnosti, kdyby jim to připravovaný zákon umožnil s co nejmenšími komplikacemi.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)