Vo všetkých krajinách starej dobrej Európy začínajú vládnuce garnitúry postupne strhávať fasádu demokracie, aby sa im vzdor občianskej verejnosti nevymkol úplne spod kontroly. Krstní otcovia projektu tzv. Novej Európy už na začiatku storočia – a to storočia dvadsiateho – predvídali výbuchy hnevu nad riadenou deštrukciou spoločnej kultúrno-hodnotovej podstaty starého svetadielu v priebehu prechodu na globalistickú uniformitu.
Metód na prechádzanie, tlmenie, odvádzanie a potláčanie masového odporu vyskúšali za tie desaťročia neúrekom; v oboch základných spôsoboch kontroly spoločnosti – odmeňovaní a trestaní. Hoci v súčasnej dobe ostentatívne odkladajú misku s cukrom, aby na nejaký čas práskali bičom, nechystajú sa zavádzať hrubý represívny režim natrvalo. Nebude potrebný.
Dozrel čas
Cieľom rozvracania doterajšieho usporiadania spoločenských pomerov v štátoch tzv. vyspelého Západu nie je nič iné, ako vytvárať podmienky pre nastolenie Nového svetového poriadku zodpovedajúceho vraj dobe a stupňu vedeckého a technologického pokroku. Ten priniesol novinku, akú ľudstvo dosiaľ nepoznalo: technickú spôsobilosť spájať informačne všetkých so všetkými v reálnom čase a riadiť túto globálnu pavučinu zhora, zo supercentier, za súčasného ponechania ilúzie o internete ako platforme dostupnej každému na voľné šírenie informácií bez ohľadu na bariéry a zemepisné vzdialenosti. Horúčkovitá výstavba infraštruktúr na medzištátne a interkontinentálne rozširovanie elektronickej komunikácie vyvolávala po páde železnej opony v starých i nových (postsocialistických) štátoch transatlantického Západu eufóriu. Mal nastať zlatý vek slobody a demokracie. Mýtus o internete ako o bezodnej studnici poznania sa rozšíril zo Silikónového údolia v Kalifornii na všetky strany a zapúšťal korene.
Čína vyhovorila svojim občanom tento nezmysel hneď na začiatku. Odďaľovala dostupnosť pripojenia a ponukové spektrum pre ľudové masy dovtedy, kým s pomocou odborníkov zo Silicon Valley nezaviedla celoplošný neanonymný prístupový systém a filtračnú kaskádu. Transnacionálny kapitál nalieval do spriemyselňovania Číny stovky miliárd dolárov so zámerom preskočiť niekoľko vývojových etáp a odskúšať tam prvky komplexnej hospodársko-civilizačnej sústavy, o akej sa len odnedávna začalo hovoriť ako o Industry 4.0 či štvrtej priemyselnej revolúcii. Dávnoveký projekt centrálne riadenej spoločnej ekonomiky sveta bol v 21. storočí mysliteľný iba v podmienkach tzv. kontrolovanej demokracie, kde kapitál pod pláštikom partnerstva so štátom ovládne fakticky všetko. Čína, kde vládnuce politbyro Komunistickej strany nezahmlievalo ľuďom zdravý úsudok báchorkami o otvorenej spoločnosti a rovnosti občanov, sa ochotne podujala plniť rolu skúšobného laboratória. Sociálni inžinieri transatlantického Západu tam overujú životaschopnosť viacerých spôsobov nastoľovania – nazvime to – vedeckej diktatúry.
…
Autor: Patrik Sloboda
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian