V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod Smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.
Na to, aby sme pochopili, čo sa v Katyni stalo, musíme vedieť, ako vyzeralo predvojnové Poľsko, lebo po druhej svetovej vojne bolo Poľsko sovietskym spojencom a členom socialistického tábora. Dnes je Poľsko americkým spojencom a členom demokratického tábora. Preto jeho zločiny z minulosti prehliadame a zabúdame na ne.
Banderovci
V roku 1920 sa Sovietsky zväz zmietal v boľševickej revolúcii. Poľsko mu vtedy vojensky odobralo západnú Ukrajinu, časť Bieloruska a časť Litvy s hlavným mestom Vilniusom. Poliaci umučili v koncentračných táboroch vyše 80-tisíc Rusov, čo dodnes nechcú pripustiť. Na územiach okupovaných Poľskom vyháňala vrchnosť Ukrajincov a Bielorusov z ich pozemkov a rozdávala ich Poliakom, veteránom vojny. Táto situácia vyústila do povstaní. Hnutie odporu boli takzvaní banderovci. Nevznikli teda na boj proti ZSSR, ale proti Poliakom. Na potlačenie povstania nasadzovali Poliaci policajtov, ktorí si nevyberali spôsoby boja. A keď vypukla druhá svetová vojna, banderovci bojovali ako spojenci Nemcov proti sovietskej Červenej armáde.
Poľská zrada
Dnes sa v školách učíme, že vojnu v Európe rozpútalo Nemecko útokom na Československo, ale nie je to pravda. Agresori boli traja.
Autor: Ratko Sudecký
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian