PSALI JSME: Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?
Již více jak dvacet let probíhá soudní spor v kauze Masokombinátu Písek, v dnešní době tento proces aspiruje na podtitul úspěšného hollywoodského filmu „NEKONEČNÝ PŘÍBĚH“. Teprve nedávno rozhodl Nejvyšší soud v dovolání, že Masokombinát Písek musí zaplatit směnku plus příslušenství v hodnotě takřka 160 mil. Kč a vrátil spor zpět k Vrchnímu soudu s popisem, jak má ve věci dále postupovat.
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě
První nečekaný zvrat ve vleklém soudním sporu se odehrál v březnu r. 2016, kdy se skutečnému majiteli směnky Miroslavu Moškvanovi podařilo shromáždit dostatek důkazů potvrzující jeho verzi a tím poukázal na podvodné jednání svého tehdejšího společníka Tomáše Linharta. V květnu letošního roku proto podal pan Moškvan na Linharta trestní oznámení ve věci neoprávněného vymáhání plnění ze směnky vůči Masokombinátu Písek nejen na místně příslušném policejní oddělení, ale zároveň dokumentaci s žádostí o dozor nad případem zaslal přímo na Vrchní státní zastupitelství Lence Bradáčové. K tomuto kroku ho vedly obavy, že Linhart a jeho stále dobře utajený gang s kontakty na policii a státní zástupce by mohl případ ovlivnit, stejně tak jako tomu bylo v roce 2006.
Anděl smrti aneb „čtyři vraždy stačí, drahoušku“
Tomáše Linharta vyobrazil kdysi trefně ve své reportáži v televizi NOVA v pořadu „Na vlastní oči“ redaktor Josef Klíma. Název jeho reportáže ANDĚL SMRTI poukazoval na sérii čtyř záhadných úmrtí osob, které s Linhartem obchodovali. Doslova hrůzu vzbuzující soudní proces dokresluje i domněnka samotného majitele Masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka, že to byl právě Linhart, kdo nechal zavraždit obchodního ředitele Masokombinátu Jiřího Motejzíka, aby si vynutil vyplacení směnky v původní hodnotě 75 mil. Kč, kterou v té době Čestmír Motejzík odmítal uznat. Pro čtenáře asi nebude překvapením, že později se Linhart u soudu přiznal, že majitelem zmíněné směnky není a nikdy nebyl…
Redakce serveru Prvnizpravy.cz připravovala, jak avizovala, sérii rozhovorů se samotnými aktéry kauzy. Ty se však rozhodla zveřejnit později. Důvodem jsou zcela nová a velmi závažná odhalení možného dalšího trestného činu. Jak ukázala expertní právní analýza nových dokumentů, které má redakce k dispozici, na spáchání tohoto dosud neodhaleného možného trestného činu se podílel samotný majitel Masokombinátu Písek Čestmír Motejzík.
Dvě mouchy jedou ranou aneb o čem Lenka Bradáčová nemá dosud ani ponětí
V roce 2001 podepsala za ZŘUD-Masokombinát Písek Smlouvu o převodu směnečné pohledávky a indosaci směnky předsedkyně představenstva Helena Motejzíková s údajným majitelem směnky Tomášem Linhartetm. Téhož roku byla směnka uložena do úschovy v kanceláři notáře JUDr. Martina Krčmy, a současně byl sepsán protokol specifikující podmínky k vydání směnky.
Na základě této Smlouvy o převodu směnečné pohledávky a indosaci směnky byla panu Linhartovi vyplacena první dílčí částka ve výši 11 mil. Kč. Těchto jedenáct miliónů bylo vyplaceno ve dvou splátkách, v roce 2001 to byla částka 10 mil. Kč, o rok později zbývající milion korun. V rámci pokračujícího sportu a nových skutečností se však majitel Masokombinátu Písek Čestmír Motejzík rozhodl tuto smlouvu vypovědět a odstoupil od ní, a po Linhartovi požadoval navrácení oněch vyplacených 11 mil. Kč.
V roce 2006 se však rozhodl Motejzík znovu vyjednávat a uzavřel s Miroslavem Moškvanem, který zastupoval Linharta, Dohodu o narovnání, která se přímo odkazovala na v té době již neplatnou Smlouvu z roku 2001. Panu Moškvanovi, což je skutečný majitel povodní Směnky, totiž zamlčel skutečnost, že od smlouvy z r. 2001, na kterou se v Dohodě o narovnání odkazuje, o rok dříve odstoupil a je tudíž neplatná. Zároveň zamlčel skutečnost, že součástí Smlouvy o převodu směnečné pohledávky a indosaci směnky byl i Protokol sepsaný u notáře JUDr. Martina Krčmy, kde bylo přesně specifikováno, kdy bude Směnka vydána, a kde byla též Směnka uložena.
Na základě této Dohody o narovnání bylo následně vyplaceno Masokombinátem dalších 25 mil. korun! Kuriozitou je i fakt, že těchto dalších 25 mil. korun bylo vyplaceno Čestmírem Motejzíkem i přesto, že věděl, že se dopouští podvodu a trestného činu, neboť samotná Dohoda o narovnání je díky odstoupení od smlouvy z roku 2001 také neplatná. Veškeré tyto skutečnosti však p. Moškvanovi při podpisu této Dohody o narovnání zamlčel.
Redakce serveru Prvnizpravy.cz zaslala p. Motejzíkovi následující otázky, aby mohl některé věci objasnit, popř. vyvrátit. Na dotazy redakce bohužel nereagoval.
OTÁZKY ZASLANÉ ČESTMÍRU MOTEJZÍKOVI:
Tato obludná kauza, která v dnešní době nejenže neukazuje Českou republiku jako dobře fungující právní stát, ale zároveň vrhá špatné světlo jak na českou justici, tak i na práci některých státních zástupců a složek Policie ČR. Možná díky odhodlání a vytrvalosti původního majitele směnky Miroslava Moškvana a usilovné práci vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude po dvaceti letech možná učiněno spravedlnosti za dost, a dokonce v rámci jednoho nekonečně dlouhého soudního sporu bude jako pomyslná třešnička na dortu odhalení dalšího závažného trestného činu.
(svob,prvnizpravy.cz, foto: archiv)