LIVERPOOL, Anglie, 1. srpna 2017 (LifeSiteNews) – Liverpoolská nemocnice chce ukončit podporu životních funkcí čtrnáctiměsíčního dítěte, ačkoli rodiče ho chtějí převézt na léčení do Spojených států.
Tom Evans a Kate Jamesová jsou rodiči Alfieho Evanse, který od prosince leží na jednotce intenzivní péče v nemocnici Alder Hey Children’s Hospital v Liverpoolu. Alfie trpí záhadnou, dosud nediagnostikovanou chorobou, je v kómatu a má záchvaty. Případ připomíná Charlieho Garda, který si získal mezinárodní pozornost. Charlieho rodiče řadu měsíců bojovali s londýnskou nemocnicí Great Ormond Street Hospital, aby ho směli převézt k experimentální léčbě do Spojených států. Nemocnice chtěla ukončit podporu jeho životních funkcí. Charlie byl odpojen od dýchacího přístroje v hospici v pátek 28. července poté, co rodiče právní bitvu nakonec vzdali.
Facebooková skupina Alfie’s Army, která vznikla na podporu Alfieho a jeho rodičů, má už více než 23 tisíc členů. Alfie’s Army na Facebooku sdílí video, na němž je vidět, jak Alfie otevírá oči a dumlá dudlík. Na jiné nahrávce se protahuje. „Lékaři upozornili, že možná podají žalobu, protože [Alfieho otec] Tom nedovolí jeho odpojení od přístrojů,“ píše list The Mirror. Tom uvedl, že jim pomoc nabídla více než desítka nemocnic ve Spojených státech, včetně jednoho zařízení v Miami.
Více než dvanáct tisíc lidí podepsalo internetovou petici na portálu change.org (https://www.change.org/p/alder-hey-hospital-alder-hey-hospital-to-keep-alfie-evans-life-support-on ), žádající, aby nemocnice dál udržovala Alfieho při životě, neboť jeho rodiče jednají s odborníky, „kteří by mohli stanovit Alfieho diagnózu a poskytnout mu odpovídající péči“. „Poprvé nemocnice rodičům navrhla odpojení od přístrojů na Silvestra 2016,“ uvádí petice. „Lékaři řekli, že Alfiemu možná zbývá jen několik hodin života, a jeho matka a otec ho proto pokřtili. Alfieho srdeční tep zpomaloval a byl od hlavy k patě studený, avšak zázrakem se zotavil.“ Jediným, kdo „může rozhodnout, zda je namístě ukončení podpory životních funkcí, bude-li to nezbytné, jsou jeho rodiče,“ říká se v petici.
„Alfieho případ je velmi znepokojivý, zejména po tom, co se stalo Charliemu Gardovi, a opět zdůrazňuje nebezpečí autokratického systému, kde o životě a smrti rozhoduje stát a lékaři ve státem provozovaném systému zdravotnictví místo milujících rodičů,“ řekl portálu LifeSiteNews dr. David Prentice, viceprezident pro výzkum na Charlotte Lozier Institute.
Tom a Kate na Alfieho léčbu shromáždili více než sedm tisíc liber. Na stránkách, kde probíhá finanční sbírka, napsali, že jim nemocnice řekla, „aby si najali právníky“ vzhledem ke sporu o to, zda má být Alfie odpojen.
„Alfieho případ je v jistém smyslu ještě znepokojivější než případ Charlieho, protože u malého Alfieho … dosud schází diagnóza,“ pokračoval Prentice. „Přesto někteří lékaři už o Alfiem mluví jako o případu ,zbytečné péčeʻ a navrhují ukončit podporu jeho životních funkcí, což by vedlo ke smrti. Podle lékařů je podpora zbytečná právě proto, že ho udržuje naživu.“
Alfieho otec řekl britským médiím, že Charlieho případ podrobně sledovali a byli zdrceni, když zemřel. „Když jsem slyšel o smrti Charlieho, přivinul jsem Alfieho k sobě, jak nejtěsněji to šlo, hladil jsem ho a mohl jsem si vyplakat oči,“ řekl listu The Mirror.
„Nepřichází v úvahu, aby lékař, který má horlivě usilovat o záchranu života a zdraví, rozhodl o ukončení života pacienta jen proto, že nedokáže stanovit diagnózu a léčit ho,“ uzavřel dr. Prentice.
Překlad Lucie Cekotová