Tato slova, která zvolal Švejk ústy pana Hrušínského ve filmu ve chvíli, kdy na pozice ve kterých se pohyboval, začaly dopadat granáty, se mi v posledních dnech často v mysli vracejí díky mnoha politikům. Lidé jako by nevnímali, že Evropě hrozí válka. Jako by nevnímali to, že na Ukrajině, v Sýrii, Iráku již válka probíhá a že v těchto zemích denně umírají desítky až stovky lidí. Stačí málo a budou umírat i u nás. Politici v Evropě vyslovují hrozby a uvalují sankce a tím jen stupňují napětí a emoce, které mohou přerůst v mezinárodní válečný konflikt. Raketa z Ukrajiny, ale i ze Sýrie či Iráku k nám doletí za dvě až tři minuty. Jsme na to připraveni? Nejsme. Má Evropa a s ní i naše vláda krizový plán, pokud by válečný konflikt přerostl hranice Ukrajiny? Nemá!
Co by se dělo, pokud by byly přerušeny dodávky plynu a ropy, pokud by přestaly dodávky elektřiny? Zhroutil by se bankovní systém, nebylo by jak vybírat peníze, zač nakupovat, nebylo by jak péct chleba, většina obyvatel by v blížící se zimě mrzla bez tepla, vody, elektřiny, lidé by se začali zabíjet kvůli půlce chleba. Myslíte že straším? Vždyť na Ukrajině v místech, kde se bojuje, k tomu již téměř dochází. To, co se dnes děje na Ukrajině vyvolal Majdan, slepě, nebo možná i úmyslně podporovaný USA a Evropou. Evropa tleskala demonstrantům za to, jak házeli v „boji za demokracii“na policisty zápalné lahve a najížděli do nich těžkou technikou a pak policisty obviňovala z genocidy, když po třech měsících začali střílet.
Noví oligarchové vystřídali ty předchozí a ukrajinská vláda zabíjí vlastní civilní obyvatelstvo. Ne Rusko, ne Putin, ale ukrajinská armáda. Ale Evropa se tváří, že to nevidí a tleská novým oligarchům, Merkelová jim dáva dary na obnovu toho, co sami rozstříleli, EU slibuje půjčky a hrozí Putinovi. Ač jsem se u některých dosavadních kroků či výroků prezidenta Zemana ošíval, v jeho nedávném prohlášení mu dávám stoprocentně za pravdu. Řekl: „Nejsem přesvědčen, že sankce a protisankce mohou vést k uklidnění rusko-ukrajinského konfliktu. Naopak mohou konflikt eskalovat.“ I premier Sobotka je k sankcím zdržendlivý a odmítl podepsat „bianko šek“ a dopředu souhlasit s dalšími snakcemi, aniž by byl znám jejich rozsah. A tak se někteří politici i část veřejnosti, zmasírovaná protiputinovskou mediokracií do Sobotky pustili.
Nejsem „rusofil“ ani zastánce Putina. Ale mám soudnost a nenechám si mediální protiruskou, ale ani proruskou propagandou nadiktovat, co si mám myslet. Kdo zabíjí ukrajinské civilisty – Putin, nebo ukrajinská armáda? Kdo dodal na Ukrajinu humanitární pomoc – Putin, nebo EU? USA jako snad nejzadluženější země na světě, loni před krachem, potřebují smazat dluhy a proto se zřejmě skrytě snaží vyvolat válku a Evropa jim v tom zaslepeně pomáhá. Putin dění na Ukrajine a Krymu nevyvolal, pouze reagoval a stejně tak reaguje na sankce, na které paradoxně zatím doplácí Evropa a ne Rusko. Naopak, sankce posilují Putina v Rusku a nejen v něm. Křikloun Zaorálek hrozí Putinovi pěstičkou a objímá se se zástupci Číny, jako by mu najednou porušování lidských práv v Číně přestalo vadit.
Srovnávat postoj premiera Sobotky k sankcím s Mnichovem je neadekvátní, zcestné a zaslepené. Navíc, pokud by došlo k nejhoršímu, Evropa není na případný válečný konflikt vojensky ani jinak připravena, přesto jeho hrozbu sankcemi a vyhrožováním zvyšuje. Ač ČSSD nevolím, v postoji k sankcím s premierem i prezidentem souhlasím. Stávající nesmyslné stupňování sankcí a hrozeb je třeba okamžitě ukončit a začít jednat diplomaticky, jinak je otázkou času, kdy válka v Ukrajině přeroste v konflikt, který na vlastní kůži pocítí celá Evropa. Pak, až budou bomby padat na nás, bude zcela nepodstatné, zda, kdy a kolik ruských vojáků překročilo hranice s Ukrajinou.
Před 75 lety, 1.9. 1939, začala 2. světová válka, ve které přišlo o život sedmdesát milionů lidí. Někdo chce tu třetí….. Kritikům postoje premiera k sankcím a většině politiků EU proto vzkazuji: Lidi, co blbnete, vždyť jsou tady lidi! Ještě je čas tohle šílenství zastavit.
Zdroj: Blog autora