Když vysoké školy nedostanou dost, spustí v prvním říjnovém týdnu protesty.
"Předpokládáme, že se odehraje velká demonstrace v Praze a pak ve čtvrtek a v pátek budou probíhat akce v jednotlivých univerzitních městech," prozradil Bek jízdní řád připravovaných protestních akcí, které jako na potvoru připadnou na dny, kdy bude probíhat volební kampaň.
Peníze v tuhle chvíli chybějí především na uměleckých školách, kde si vysokoškolští pracovníci nemohou přivydělávat plněním grantů a účastí na výzkumu.
"Já nejsem žádný ideologický přítel školného,“ řekl brněnský rektor, ale také dodal, že to možná bude řešení, jak školy získají peníze.
"Já se obávám po zkušenostech s touto vládou, že ani v dobách silného ekonomického růstu nedokáže to školství adekvátně financovat,“ prohlásil Bek.
Co, za těch posledních 25 let vysoké školství tak zprznilo?
O navýšení peněz pro školství se sice mluví, ale stávající vláda už jen může zavázat vládu následující. Podle Beka však nikdo neví, jak se budoucí vláda zachová.
"České vlády v posledních letech ztratily směr nějakého strategického plánování, ono se to jen flikuje, tak aby některé zájmové skupiny moc nekřičely,“ poznamenal Bek ke každoročnímu sestavování rozpočtu.
Ministrem školství by podle rektora Beka měl být někdo, kdo opravdu problematice tohoto resortu rozumí a zároveň měl silný politický kapitál.
"To bylo naposled za ministryně Buzkové, která toto měla a na ministerstvu měla odborného náměstka," vzpomenul si na celou řadu ministrů školství, kteří z nich někteří nevydrželi ani rok.
není bez zajímavosti, že Bek práci svého předchůdce v roli rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialy nekomentoval a o další z Brna pocházející ministryni školství, ke Kateřině Valachové řekl, že byla připravována patrně spíše na ministryni spravedlnosti než školství.
"Přál bych si, aby ministr školství byla silná osobnost, aby se nemusel učit a hledat profesionální tým. Bojím se amatérismu," prohlásil Bek.
Ten si myslí, že vysoké školy by se měly rozdělit na pět až šest škol, které budou usilovat dostat se mezi pětistovku nejlepších škol na světě a pak by tu měla být silná skupina škol v regionech s profesními programy. Nu a pak se zmínil ještě o zvláštní úloze škol s jinými cíli a jmenoval například Univerzitu obrany.
"Nelze vysoké školy hodnotit každý rok, ale v časově delším období, ve kterém se můžete zlepšít ve výzkumu," poznamenal Bek.
Nezajímavé nebylo ani jeho retro, ve kterém připomenul, že dříve vysoké školy studovalo jen 10 procent populace a ty školy vybíraly ty nejmotivovanější studenty, kteří byli pro studium připravenější. Nyní tomu tak není.
Podle Beka nebude mít nový ministr čas na sto dnů hájení. To si prý české školství nemůže v této době dovolit.