Vlani v máji opísal Graham Vanbergen, zakladateľ nezávislej výskumnej organizácie TruePublica, najnovšiu britskú technológiu boja proti kriminalite, ktorá sa na Ostrovoch používa. Británia si posilňuje povesť priekopníka najdotieravejších systémov dohľadu, ktoré boli testované v rôznych kútoch, najmä pri použití proti vlastným občanom. Medzi tieto systémy patrí aj policajné testovanie „pre-crime“ techník, s ktorými polícia využívala množstvo dát o každom v lokalite, aby zastavila potenciálneho páchateľa zločinu ešte pred porušením zákona. Policajné oddelenia po celom svete kooperovali so súkromnými spoločnosťami, od ktorých čerpali verejné údaje, osobné informácie a algoritmy na predpoveď, kde sa najpravdepodobnejšie vyskytne ilegálna činnosť a kto ju spácha.
Novší dokumentárny film s názvom „Pre-Crime“ sa zameriava na technológie a systémy predchádzania zločinu. Jedna z popredných metód sa používa v USA: „V Chicagu je zoznam s 1500 osobami. Sú pod dohľadom polície a existuje špeciálny algoritmus, ktorý u nich počíta riziko spáchania trestného činu.“ Ide teda o techniku, ktorá vyrába predpovede, kedy má byť trestný čin spáchaný a kým. Počas niekoľkých krátkych mesiacov sú verejnosti známe rôzne systémy. Ale čítajme ďalej, aby sme zistili, že na pozadí týchto výdobytkov modernej doby prichádza niečo iné a hrozivé.
Východná a západná totalita
Bloomberg o Číne napísal: „Čínska snaha, odstrániť hrozby pre stabilitu, sa rozširuje do oblastí, ktoré existovali len v sci-fi. Komunistická strana nariadila jednému z najväčších dodávateľov štátneho ministerstva obrany, China Electronics Technology Group, aby vyvinul softvér pre zhromažďovanie údajov o pracovných miestach, záľubách, spotrebných návykoch a inom správaní bežných občanov na predpovede teroristických činov skôr ako sa vyskytnú.“ Wu Manqing, hlavný inžinier tejto spoločnosti, povedal novinárom na decembrovej konferencii: „Je veľmi dôležité skúmať príčiny teroristických útokov. Ale ešte dôležitejšie je ich predpovedať.“
Program je bezprecedentným, keďže neexistujú zákonné záruky pre ochranu osobných údajov a zo strany obhajcov občianskej slobody prichádza mizivý tlak: „Vo všetkých svetových príkladoch sa zákony menia, zvyčajne pod zámienkou ochrany občanov pred terorizmom.“ Stránka Daily Beast hlásila tohto roku z Tokia: „Ráno 14.júna 2017 bol japonský návrh, klamne zvaný protiteroristický, prepracovaný parlamentom do zákona. Vládna koalícia obišla štandardný legislatívny protokol a vyhla sa spochybňovaniu a otázkam.“ Stanovuje 277 trestných činov, za ktoré môže polícia ľudí zatýkať, či ich plánujú alebo o nich len diskutujú. Z technického hľadiska, keďže sociálne médiá sú v legislatíve zahrnuté, môže byť zatknutie a obvinenie založené na obyčajnom „tweete“ alebo online komentári.
Portál BigThink o dianí v Spojených štátoch informoval: „Iniciatíva nazvaná Future Active Screening Technology (monitorovacia technológia budúcich aktivít) alebo FAST, vedená ministerstvom USA pre vnútornú bezpečnosť, plánuje využiť senzorové technológie na detekciu podnetov a tzv. zlých úmyslov, ktoré Sekcia vnútornej bezpečnosti definuje ako zámer alebo túžbu spôsobiť reálnu ujmu. Rýchle, spoľahlivé a diaľkové nástroje by boli použité na boj proti terorizmu… Systém FAST je schopný monitorovať fyziologické a behaviorálne signály bez kontaktu, teda cez srdcovú frekvenciu, stálosť pohľadu cestujúcich na palube lietadla atď. Tieto vstupy sú algoritmami v reálnom čase prepočítané na pravdepodobnosť, či jednotlivec plánuje spáchať trestný čin. Podľa časopisu Nature už bol program prvých terénnych testov ukončený a hlásená miera presnosti je 70%.“
Čipy, masový dohľad a neviditeľné putá
Toto všetko sú „pre-crime“ technológie. Znepokojenie nad nimi môže vzrásť príchodom „mechanizmov sociálneho kreditu.“ Správa Civil Society Future odhaľuje o veku dohľadu to, čo Nový zákon v Zjavení Jána (13. kapitola) hovorí oddávna: „Občania sú čoraz viac kategorizovaní a profilovaní podľa súborov údajov, napr. cez skóre a výsledky sociálneho kreditu, ktoré boli vyvinuté v Číne. Účelom takýchto bodov je predpovedať budúce správanie a prideľovať zdroje a oprávnenosť na služby (alebo rovno trest).“ Inými slovami, každému budú stanovené pravidlá pre život podľa jeho poslušnosti. A tieto pravidlá nie sú len hypotetické. Čína už časť mechanizmu zaviedla do praxe, ako tvrdí Rogier Creemers, výskumník z Inštitútu Van Vollenhoven v holandskom Leidene: „Keď porušíte pravidlá a nedôjde k náprave, ste zapísaní do špeciálneho zoznamu.“ Podľa dokumentu Čínskej štátnej rady môžu títo „zradcovia štátnej dôvery“ čeliť sankciám ohľadne dotácií, kariérneho postupu, vlastníctva majetku, cestovania alebo vyznamenaní. Pri uplatňovaní sankcií spolupracuje vláda celkovo so 44 inštitúciami.
Trend nemá odlišnú tendenciu ani na Západe. Po tom ako si verejnosť konečne uvedomila, že britské a americké agentúry GCHQ a NSA zbierajú o každom jeho dáta, e-maily, telefonáty, konverzácie, kontakty, zdravotné a finančné informácie, až po súkromné a intímne fotky; ľudia rýchlo zmenili svoje online správanie a ich prejav prechádza autocenzúrou, čo je predzvesťou a tušením budúcich odmien a trestov. Na masívnom zbere nepochybne s agentúrami spolupracujú desiatky internetových, telekomunikačných, bankových a ďalších gigantov.
Situáciu možno porovnať s pokutou za zvýšenú rýchlosť alebo čiernymi bodmi na vodičskom preukaze. Ste prichytení rýchlostnou kamerou – automaticky prichádza pokuta (trestné oznámenie) a „zlé body“ do preukazu. Takisto ste penalizovaní poisťovňou za zvýšené riziko, preto sa snažíte už viac rýchlosť neprekročiť. A teraz paralela: čo ak budete jeden z protestujúcich proti (vláde spriaznenej) ropnej spoločnosti, ktorá chce ťažiť rovno pod vašimi oknami? Krok od čiernych bodov za prekročenú rýchlosť k „zoznamu nepohodlných“ nie je vôbec veľký a príde skôr, než si všetci uvedomíme. Upozornil vás niekto predtým, ako si začal ukladať vaše súkromné fotky, nahrávať konverzácie a prezerať internetovú históriu? Bdejte! Technológia predchádzania kriminality je tu už dlhšie a má viac druhov využitia ako len obyčajnú predpoveď zločinu.
Pramene
[1] Britain’s Minority Report Style ‘Pre-Crime’ Programme Unexpectedly Unearthed; autor: Graham Vanbergen; True Publica, 9.5.201
[2] Insurance Industry Leads The Way in Social Credit Systems; autor: Graham Vanbergen; True Publica, 27.6.2017
[3] China Tries Its Hand at Pre-Crime; autor: Shai Oster; Bloomberg Businessweek, 3.3.201
[4] Terrorist ‘pre-crime’ detector field tested in United States; autor: Sharon Weinberger; Nature (International Weekly Journal of Science), 27.5.2011
[5] Pre-Crime Detection System Now Being Tested in the U.S.; autor: Megan Erickson; Big Think Website, 06/2016
[6] Civil society in an age of surveillance: beyond techno-legal solutionism?; autori: Lena Dencik & Arne Hintz; Civil Society Futures, 26.4.2017
[7] Japan’s Terrible Anti-Terror Law Just Made ‘The Minority Report’ Reality; autor: Jake Adelstein; Daily Beast, 15.6.2017
[8] Opinions concerning Accelerating the Construction of Credit Supervision, Warning and Punishment Mechanisms for Persons Subject to Enforcement for Trust-Breaking; China Copyright and Media Website, 7.10.2016
[9] On the blacklist: how did the UK’s top building firms get secret information on their workers?; autori: Dave Smith & Phil Chamberlain; The Guardian, 27.2.2015
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.