Zajímavé je, že reakce na popsaný problém se liší podle formální příslušnosti na pravo – levé škále politického spektra. Na jedné straně Luboš Zaorálek na bilbordech vyhlásil válku levné práci, na straně druhé Daniel Kroupa v ČT se pozastavil nad tím, že reportáže zpochybňují kapitalismus (zejména ten liberální) a neopomněl zdůraznit, v jakém komfortu dnes žijem ve srovnání s minulostí. Obávám se, že již za měsíc, po parlamentních volbách, toto zobrazení skutečného života ustoupí do pozadí a v médiích se objeví jiná témata. Téměř s jistotou se bude zase mluvit o otázce tzv. uprchlických kvót.
Pracující chudí lidé totiž nepředstavují dostatečně atraktivní cílovou skupinu pro byznys s chudobou. Mají tendenci starat se sami o sebe. Každá snaha jim pomoci proto začíná (a končí) zvýšením jejich platů a zlepšením pracovních podmínek, tedy snížením zisku jejich zaměstnavatelů. Některé sociologické průzkumy ukazují, že mezi lidmi převládá mínění, že společensky degradován je člověk, který pobírá dávky. Ovšem migranti, to je jiná, ti pro všechny zainteresované představují ekvivalent výnosného zlatého dolu.
Vláda, která vzejde z říjnových voleb, se nepochybně dostane pod tlak požadavků neziskových organizací zabývajících se etnobyznysem, a současně bude tvrdě masírována zahraničními vlastníky naší země a jejich médii. Jinak řečeno, obdrží nabídku, kterou zdánlivě nelze odmítnout. V tomto případě je to na nás, voličích. Vybírejme politiky schopné i na takové návrhy říci NE!
Bude to těžké, současná podoba předvolební kampaně napříč politickým spektrem nápadně připomíná byznys s chudobou ducha.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)