Nedávno sa zišli do New Yorku desiatky najvyšších predstaviteľov členských krajín OSN, aby sa zúčastnili na otvorení 72. zasadania Valného zhromaždenia svetovej organizácie. Americký prezident Donald Trump využil túto príležitosť, aby sa predstavil svetovej diplomatickej smotánke s prejavom, v ktorom zdvihol niektorým mandle. Bližšie o tom tu.
Nedostavili sa však najvyšší ústavní činitelia Číny, ani Ruska Si Ťin-pching a Vladimir Putin. Bola to škoda, pretože najmä druhý z menovaných sa nebojí prehovoriť pred americkými televíznymi kamerami miestnym divákom do duše. V čerstvej pamäti ostáva jeho reč z predvlaňajšieho septembra na úvod 70. zasadania Valného zhromaždenia OSN. Dá sa vidieť na YouTube tu a tu, ako i na americkej PBS, ale i Euronews. Americký týždenník Newsweek alebo mienkotvorný denník Washington Post by neposkytli čitateľom transkripciu celého textu preloženého do angličtiny, keby nemal závažný obsah. „Do You Realize What You Have Done?“ (Uvedomujete si, čo ste spôsobili?), obrátil sa vtedy rétoricky na politické špičky v USA v súvislosti s obrovskými rizikami stupňovania napätia na Ukrajine a v Sýrii. Je dosť pravdepodobné, že čínskeho a ruského prezidenta prinútilo ostať doma vyostrovanie napätia v inej časti sveta. Na Kórejskom polostrove hraničiacom s Čínou a Ruskom. Nepriamo to signalizuje programová náplň ruského prezidenta. 19. septembra viedol zasadanie Vojensko-priemyslovej komisie. Trvalo celý deň.
Bojovník za pravdu
Ale späť k súčasnému dianiu a k ceste českého prezidenta Miloša Zemana za Veľkú mláku do sídla OSN vo Veľkom jablku (New Yorku). Nebola jeho prvou, ale mohla by ostať poslednou vo funkcii hlavy štátu, keby z januárových prezidentských volieb 2018 vyšiel víťazne niekto iný. Deň pred otvorením grémia OSN poobedoval v hoteli Plaza s Ivanou Trumpovou, rodáčkou z moravského Zlína (Gottwaldova) a prvou manželkou Donalda Trumpa. M. Zeman ju na jar márne nahováral, aby prijala funkciu americkej veľvyslankyne v Českej republike. Zdvorilo odmietla. Vraj by to bolo nad jej sily. S veľkou pravdepodobnosťou jej v tom však zabránili vyššie sily, ktoré diktujú jej manželovi, akú zahraničnú politiku musí viesť. Konfrontačnú, silovú, riskantnú, protičínsku a protiruskú, čo ako mu to je proti srsti, pretože on osobne uprednostňuje ako obchodník, realitný magnát a multimiliardár i na medzinárodnej aréne konštruktívny biznis pred deštruktívnou kataklizmou.
72-ročný Zeman (vo štvrtok 28. septembra oslávi 73. narodeniny) prevzal v tretí septembrový pondelok večer v New Yorku cenu Bojovník za pravdu (Warrior for Truth). Udelila mu ju vplyvná židovská organizácia Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF). za celoživotnú podporu štátu Izrael a celkovo židovskej myšlienky. Prejav, ktorý tam predniesol, si možno prečítať na prezidentov stránke www.hrad.cz .
Druhá strana mince
Miloš Zeman kráča k rečníckemu pódiu v OSN. Foto: Youtube
Z hľadiska medzinárodnej odozvy bolo ešte dôležitejšie jeho vystúpenie o deň neskôr v OSN. Český preklad publikoval pražský Hrad tu. Prezident M. Zeman si zobral na mušku tak ako vlani zlyhávanie medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu a menovite proti zoskupeniu Islamský štát. V dvanásťminútovom prejave ho český prezident prirovnal k novému typu civilizácie, či skôr anti-civilizácie vzhľadom na skutočnosť, že sa zakladá výlučne na terorizme. Doslovne to povedal takto: „Nyní tu tedy máme nový typ civilizace. Měl bych spíš říci anti-civilizace, která se vynořila během posledních dvou nebo tří dekád. Typickým rysem této civilizace je fakt, že se zakládá jen a pouze na terorismu.“
Poslucháčom v sále a divákom pri televíznych obrazovkách pripomenul, že „před rokem jsem Spojené národy kritizoval za to, že nejsou schopny definovat světový terorismus.“ Treba dodať, že ani nemôžu, dokým napríklad Spojené štáty podporujú v Sýrii ozbrojené bandy, ktoré nazývajú novotvarmi typu „umiernená ozbrojená opozícia proti režimu v Damasku“, i keď sa v očiach sýrskej vlády a medzinárodnej verejnosti v ničom neodlišujú od vyčíňania hrdlorezov z teroristických sietí ako Islamský štát, alebo Al-Kájda. „Jistě víte, že Spojené národy zastřešují třicet osm, opakuji třicet osm protiteroristických organizací a institucí. Svatá dobroto – třicet osm. Myslím, že čím více roste počet takových organizací, tím více terorismus vzkvétá,“ povzdychol si český prezident.
Nasledujúci výrok by si zaslúžil širokú publicitu, aby pripomínal vládnucim garnitúram členských štátov Európskej únie a jej centrále v Bruseli to, čo by nemalo byť naďalej prehliadané a ignorované – odvrátenú stranu nekontrolovanej masmigrácie: „Dovolte mi, abych se věnoval i druhé straně mince – migraci. Migraci částečně vyprovokovaly teroristické akce, například v Sýrii nebo Iráku. Na druhé straně je ale migrace spojena s terorismem, protože v migrační vlně se někteří džihádisté schovávají a v Evropě i jinde tvoří spící buňky, vlky samotáře a podobně.“
Prejav Miloša Zemana v OSN 19. 9. 2017, vrátane českého prekladu:
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.