Včera sa v bratislavskom hoteli Tatra uskutočnila konferencia pod názvom „Právny štát alebo právo na pravdu“, s dvoma hlavnými rečníkmi: Štefanom Harabinom a Vladimírom Mečiarom.
Prítomné boli aj spravodajské štáby televízií RTVS, Markízy a JOJ. Nie však preto, aby nezaujate informovali, čo chceli sudca najvyššieho súdu a bývalý premiér povedať k situácii v tejto krajine. Všetci mainstreamoví novinári, akoby sa dohodli (resp. ich majitelia a vydavatelia), sa v spravodajstve unisono sústredili na marginálnu vec, že Mečiar odmietol odpovedať na otázku, odkiaľ zobral peniaze na Elektru a že jedného z nich poslal „do prdele“. Pritom nezákonnosť financovania Elektry Mečiarovi nikto nedokázal a v tomto štáte platí prezumpcia neviny.
No ale, ako podotkli obaja páni, reálne u nás médiá preberajú úlohu sudcov a odsudzujú ľudí na politickú objednávku, bez právoplatných rozsudkov. Štefan Harabin analyzoval, ako u nás celkovo prestávajú platiť princípy právneho štátu. Ako ukážkový príklad uviedol spätné zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré navyše odobril ústavný súd. Nejde pritom vôbec o Mečiarovu osobu, ale o princíp. Podľa Harabina máme teraz „schizofrenickú ústavu“, keďže na jednej strane Ústava SR hneď na začiatku zakazuje princíp retroaktivity a na druhej strane bol tento princíp hlasovaním parlamentu uplatnený. Harabin vyhlásil, že je to to isté, ako keby štát zistil, že už nemá na dôchodky a spätne by zrušil dôchodky aj tým, ktorí ich už poberajú, alebo by ich dokonca zákonom prinútil, aby štátu vrátili sumu, ktorá im doteraz bola na dôchodkoch vyplatená.
Vladimír Mečiar sa okrem návratov do doby svojho vládnutia venoval predovšetkým nelichotivému stavu slovenskej spoločnosti vo všetkých oblastiach. Slovenská republika podľa neho nielenže nie je právny štát, ale ani zvrchovaný či demokratický. Súčasný volebný systém, ktorý bol zavedený ešte za jeho éry, mal byť len medzistupňom k skutočnej zastupiteľskej demokracii, keď by poslanci kandidovali nie za strany, ale za regióny. Politické strany si uzurpovali príliš veľkú moc a prakticky kontrolujú samé seba. Darmo má napríklad parlament kontrolovať činnosť vlády, keď v oboch inštitúciách sedia nominanti tých istých strán.
Mečiar tiež hovoril o nelichotivom stave našej armády, hospodárstva, školstva, či zdravotníctva, pričom zakaždým spomenul, čo v tej – ktorej oblasti považuje za riešenie. Vyzeralo to ako základ politického programu, preto nečudo, že sa ho niekoľkí prítomní opýtali, či plánuje návrat do politiky. Na túto otázku priamo neodpovedal, ale vyhlásil, že je potrebné sformovať nejakú platformu, reálnu silu, ktorá sa postaví voči súčasnému establišmentu a umožní šikovným ľuďom, ktorí majú riešenia, aby ich realizovali. A vznik takejto platformy mieni všemožne podporiť.
A tu treba hľadať príčiny mediálnych reakcií na spomínanú konferenciu. Mečiar, ktorý doteraz žil v ústraní, sa opäť aktivizoval a stáva sa súčasťou odporu proti systému. Vzhľadom na jeho schopnosti súčasťou, ktorú neradno podceňovať. Preto bolo treba prísť na akciu, kde vystúpil a potom sa ho snažiť znemožniť.
Podrobnejšie sa výstupom z konferencie budeme venovať v novembrovom čísle.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.