ROZHOVOR „Němci si zvolili, koho si zvolili. My se musíme připravit na to, že nemusíme mít na naší západní a jižní hranici svobodný svět, ale chalífát. Bohužel, chceme-li ochránit naše hodnoty a náš dosavadní životní styl, musíme uvažovat o spuštění ‚železné opony‘,“ říká poslanec ANO Zdeněk Soukup.
Angela Merkelová míří za obhajobou svého mandátu. Na cestě k tomu sdělila, že „islám patří k Německu a je součástí jeho úspěchu“, zároveň potvrdila, že nelituje svého rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Přejete si její znovuzvolení kancléřkou?
Němci si zvolili, koho si zvolili. My se musíme připravit na to, že nemusíme mít na naší západní a jižní hranici svobodný svět, ale chalífát. Bohužel, chceme-li ochránit naše hodnoty a náš dosavadní životní styl, musíme uvažovat o spuštění „železné opony“.
Ve volbách do dolní komory parlamentu získala CDU/CSU Angely Merkelové „jen“ 33 procent a protiimigrační euroskeptická AfD se umístila na třetím místě se ziskem 12,6 procenta hlasů...
Sadomasochismus německých voličů nechápu. Na jedné straně je 75 procent Němců proti přijímání migrantů, na straně druhé volí „Mutti s otevřenou náručí“. To, že v koalici pravděpodobně nahradí dosavadní sociální demokraty Zelení, FDP anebo Levice, vidím jako posílení vítačů a neomarxistických liberálů vůbec. Pozici AfD vnímám v této konstelaci jako marginální.
Na adresu našich sousedů by se chtělo říci – jejich věc. Ono to ale neplatí. Prodloužení vlády paní Merkelové bude mít zhoubný vliv na celou Evropu. Ve hře jsou pro nás jenom dvě varianty. Buď úplná ztráta suverenity a otevření dveří pro migranty dokořán, anebo odpoutávání se od EU. Druhá varianta ovšem nemusí přinést typicky český samet. Ve hře je příliš velké množství peněz.
Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…
Pan Sobotka ať dokončí hodnotitelské kolečko po českých ministerstvech a dál ať už nic nedělá. Snažně ho o to prosím. Jestli nadcházející volby vynesou do Strakovy akademie politika jeho ražení, bude to pohroma. Já si myslím, že vláda pana Sobotky má díky většině celkem schopných ministrů dobré výsledky. Ať si to tedy pan premiér na poslední chvíli nezkazí.
Prezident republiky Miloš Zeman v reakci na to, že Evropský soudní dvůr odmítl žalobu Maďarska a Slovenska proti kvótám EU na imigranty, řekl: „Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů... Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací, než sem pustit migranty.“
Souhlasím s prezidentem Zemanem. A nejenom to. Šel bych ještě dál. Milerád se zřeknu dotací, a dokonce i členství ve společenství, které nám krok za krokem okrajuje naši suverenitu. Když jsme vstupovali do EU, nebyla v protokolech ani zmínka o tom, že bychom měli přijímat uprchlíky, zbavovat se výsostných práv svobodného státu
Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že se Polsko prý dostává v Evropě do izolace a je v konfliktu s hodnotami Evropské unie. Szydlová dále řekla, že budoucnost Evropy nebude určovat ani prezident Francie, ani žádný jeden lídr, ale všichni členové EU. Podle ní by se měl Macron starat o záležitosti své země – například aby zajistil stejný stupeň bezpečnosti, jako má Polsko. Polsko má podle ní stejná práva jako Francie a jiní členové EU a bude je využívat pro dobro Polska a polského lidu...
Paní Beáta Szydlová se zachovala jako premiérka suverénní a hrdé země. Závidím Polákům; stejně tak závidím Maďarům Viktora Orbána. Snad i my budeme mít po volbách premiéra, za kterého se nebudeme stydět. A že nás zásadová obrana našich národních zájmů přivede do izolace před západní Evropou? To zase nepokládám za takové neštěstí. Chceme u nás no-go zóny? Chceme skoro každodenní útoky teroristů? Chceme nekontrolovatelný příliv migrantů, kteří se nechtějí integrovat? Chceme sexuální útoky na naše ženy? Chceme postupnou islamizaci a potlačení naší kultury? Ne, děkujeme. Bohužel, na snahách izolovat Polsko a Maďarsko se podílejí i někteří naši vlivní politici. Pokládám to za zradu našich národních zájmů. Naštěstí máme před parlamentními volbami. Uvidíme, jakou mají podporu veřejnosti.
Česko nedávno zasáhla vlna odporu k letáku obchodního řetězce Lidl, který v rámci politiky „žádné náboženské symboly“ odmazal z fotky řeckého kostela kříž. Má pravdu kardinál Dominik Duka, že umazáváním křížů to začíná a strháváním křížů končí? Šlo o správný krok, nebo jen o bouři ve sklenici vody? Lze připomenout, že mešity Lidl uvedl bez umazávání čehokoliv. Je správnou reakcí to, co učinili občané Prahy 8, když vylepili na Lidl kříže? Či to působí spíše komicky v zemi, kde do kostela chodí jen minimální procento lidí?
Souhlasím s kardinálem Dukou. A ještě přitvrdím. Já bych to přirovnal k appeasementu některých britských politiků před 2. světovou válkou. Všichni víme, co přinesla politika ústupků před požadavky Adolfa Hitlera. Já jsem na farizejství vedení Lidlu reagoval také. Před několika dny jsem před markety tohoto řetězce ve svém regionu v Karlových Varech, Chebu, Sokolově a Mariánských Lázních protestoval alespoň tím, že jsem lidi upozorňoval na to, co se stalo. A vysvětloval jsem jim, proč jsem před časem založil Platformu pro zachování evropské kultury www.platforma-parlament.cz. V této souvislosti musím zdůraznit, že do kostelů chodím jenom pro silný estetický zážitek. Nejsem ani pokřtěný. Útok proti kříži je ale pro mě útokem proti evropským kulturním hodnotám.
„Ti lidé, kteří ve Španělsku organizovali demonstrace za přijímání imigrantů, nesou plnou odpovědnost za útoky, které se teď staly, nesou odpovědnost za ty mrtvé (…) Věděli, že to povede k těm vraždám a k těm útokům. To jsou amorální lidé, kteří vědí, že způsobují vraždy, vědí, že způsobují zabíjení malých dětí, vědí, že způsobují mučení, ale přesto ta jejich touha po grantech a po penězích je tak silná, že se nedají zastavit. Oni preferují tu cestu, aby tak, jako se teď zabíjelo v Barceloně, se zítra zabíjelo v Praze, Brně, Hradci, Teplicích či kdekoli v České republice,“ říká zakladatel České společnosti pro civilizační studia sociolog Petr Hampl. To jsou silná slova. Co o nich soudíte?
Že má pravdu.
A Jan Keller v souvislosti s aférou kolem Lidlu uvedl, že „vrcholem manipulace je, když ti, kdo na tento nebezpečný proces upozorňují, jsou vydáváni za nesnášenlivé xenofoby. Je to stejné, jako kdyby byly ženy obviňovány z toho, že kladly odpor násilníkovi. Třeba se dočkáme i toho“…
Také pan Keller má pravdu. Ale z úst obou pánů jsou to zatím jenom slova, slova, slova... Oba jsem oslovil s nabídkou propojit jejich aktivity s Platformou. Bezvýsledně. Někdy se mi zdá, že si někteří pánové odpor proti islamizaci, proti nekontrolovatelnému přílivu migrantů, odpor proti zlu zprivatizovali. Ono je ale to zlo tak velké, tak nebezpečné, že je třeba čelit mu společně...
Vědci již přes 70 let vizualizují míru nebezpečí jaderné katastrofy, tzv. odpočet soudného dne. Tento ukazatel se letos přiblížil o půl minuty k půlnoci, která znamená zničení světa jadernými zbraněmi. Pomyslný čas na hodinách tedy ukazuje hodnotu 23:58:30. Co dělat s napětím ve světě, které existuje zejména mezi Spojenými státy a Ruskem, jejichž vztahy jsou dle mnohých nebezpečnější a nepředvídatelnější než za studené války? A jak řešit problém Severní Koreje?
Já na podobné vizualizace moc nevěřím. Svět ale na sudu s prachem sedí. Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem vnímám jako uměle živené. Bohužel, spíš ze strany našeho atlantického spojence. V té souvislosti musím učinit doznání – jestli jsem jako poslanec udělal nějaký přešlap, potom to bylo mé hlasování pro účast českých vojáků na hranicích s Ruskem; ať už v Pobaltí anebo v Polsku. Nehlasoval bych už ani pro okázalé přejezdy Američanů přes naše území. Jsou to zbytečné provokace. Jenom odvádějí pozornost od skutečného aktuálního nebezpečí. Tím je islám. A jak je to s problémem Severní Koreje? Čím dál tím víc docházím k názoru, že svět není rukojmím jednoho, ale dvou bláznů.
To máte na mysli Donalda Trumpa? „Plave v tom“? Má ještě šanci splnit něco, co sliboval?
Dosavadní působení pana Trumpa v Bílém domě je pro mě velkým zklamáním. Slíbil konec hry na četníka světa – kde ty loňské sněhy jsou? Slíbil konec konfrontační politiky s Ruskem. Plní to? Šanci plnit to, co slíbil, rozhodně má. Vždyť je to nejmocnější muž světa.
Donald Trump při svém projevu na Valném shromáždění OSN také řekl: „Voláme po velkém probuzení národů, oživení jejich ideálů, jejich hrdosti a vlastenectví,“ vyzval. Právě to je podle něj největší úkol současnosti, z něhož se jednou budeme zpovídat historii. „Vždy budu mít na prvním místě Ameriku,“ zdůraznil Trump, přičemž použil známý slogan America first. „Vy, představitelé dalších zemí, byste rovněž měli klást vždy na první místo vaše země,“ vyzval sál. „Národní stát je stále tím nejlepším prostředkem pro pokrok,“ řekl. „My v Americe se nehodláme snažit vnucovat komukoliv náš styl života, spíše chceme vytvářet zářný příklad pro každého,“ řekl Trump doslova a dodal: „V zahraniční politice obnovujeme princip suverenity.“ Co si myslíte o těchto slovech?
S názorem, že je třeba vrátit se k suverénnímu státu, souhlasím. Zároveň mě ovšem děsí prosazování suverenity na úkor ostatních. A to v případě velmocí hrozí. Mám na mysli další výrok Donalda Trumpa v jeho projevu. Mluvil o zničení Severní Koreje. Měl tím na mysli odstranění silného Kima, anebo smrt milionů nevinných lidí?
www.prlamentnilisty.cz