Český smysl pro šibeniční humor nezklamal a okamžitě se vyrojila celá řada vtipů, ke kterým jsme se vrátili na konci osmdesátých let, když se zase začalo demonstrovat. Dva z nich se týkaly definice policejního obušku. První tvrdil, že obušek je tlukoucí srdce Strany, druhý ho pak charakterizoval jako vulkanizovaný marxismus-leninismus. S ohledem na to, že Evropská komise i Evropský parlament podpořily ráznou akci vlády v Madridu jako obranu evropských principů, myslím si, že ony gumové projektily a španělské policejní obušky představují podobně vulkanizované pojetí evropských hodnot.
Nikdy bych se nenadál, že se historie může takto opakovat. A obávám se, že bude ještě hůř. Před 48 lety po srpnových demonstracích, které nakonec v centru Prahy musely potlačit československé, nikoli sovětské, tanky, přišla normalizace. Udávání, fízlování, lámání charakterů s jediným cílem – abychom zapomněli na názorovou pluralitu a pár měsíců svobody. Atmosféru ve společnosti prostoupil strach z ideologických fanatiků, kteří pár let byli na koni. Za největší nebezpečí považovali to, že by se zase o některých věcech začalo diskutovat.
Zřejmě si dobře pamatovali výrok T. G. Masaryka, že Demokracie je diskuse. Proto pronášet jiný názor než ten oficiální mohli jen osoby označené za nepřátele režimu, agenty imperialismu, případně ještě ztroskotance a samozvance. Zdá se, že si pomalu zopakujeme i tuto smutnou kapitolu našich dějin. Od toho máme Evropské hodnoty při ministerstvu vnitra, které neopomenou označit za ruského agenta každého, kdo se snaží vyvolat veřejnou diskusi o základních otázkách týkajících se Evropské unie, NATO, konfliktu na Ukrajině, atp.
Aby ta paralela s dávnou minulostí v tomto týdnu byla dokonalá, přijal Evropský parlament rezoluci, která odsuzuje pronásledování tří nebo čtyř Krymských Tatarů. Brutální zásah proti katalánským voličům, občanům EU, nekomentoval. Za totáče se v podobné situaci oficiálně protestovalo proti lynčování černochů v jižních státech USA...
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)