Bývalý generálny tajomník Komunistickej strany ZSSR bol ôsmym, a zároveň posledným lídrom Sovietskeho zväzu. Mainstreamovú aureolu prijal po demontáži ZSSR a Varšavskej zmluvy, čím bola ukončená studená vojna a mal nastať trvalý mier.
Michail Sergejevič Gorbačov sa narodil v obci Privoľnoje rusko-ukrajinským rodičom. Jeho otec Sergej Andrejevič Gorbačov bol kombajnista a vojnový veterán, matka Maria Pantelejevna Gopkalo pracovala v poľnohospodárstve. Vychovávali ho najmä ukrajinskí prarodičia a mladosť trávil na poli. V roku 1955 vyštudoval právo na Moskovskej štátnej univerzite a ďalší titul získal na pôde Stavropolského poľnohospodárskeho inštitútu. Počas univerzity vstúpil do Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) a od začiatku bol veľmi aktívny. Počas štúdií stretol aj budúcu manželku Raisu, s ktorou sa oženil v septembri 1953 a mal s ňou dcéru Irinu. Henry Makow o Gorbačovovi tvrdí, že „skutočné meno je Michail Garber. Jeho matka Maria Gopkalo a starý otec Andrej M. Gorbačov boli židovského pôvodu“.
Zúčastňoval sa straníckych zjazdov, pôsobil v lokálnej politike a kariérne napredoval. V roku 1970 bol menovaný prvým tajomníkom výboru KSSZ v regióne Stavropol, čím sa stal najmladším provinčným šéfom. Staršia generácia si iste spomenie, že to už naplno prebiehala Brežnevova éra, keď sa zdalo, že rozklad spoločnosti dosahuje vrchol.
…
Gorbačov už ako generálny tajomník ÚV KSSZ poznal dokonale nadchádzajúci priebeh a plán „prestavby“ ZSSR a svojím konaním mu poskytoval diskrétnu ochranu. Jeho režim spočiatku – aspoň verbálne – vyvolával zdanie kontinuity sovietskeho monolitu a Gorbačov používal v prejavoch tvrdú stalinskú rétoriku. V časoch, keď ešte verejne hovoril o nezničiteľnosti komunizmu, však už sám robil mnohé pre rozklad štátu.
…
Autor: Richard Strážan
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian