• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ak USA odstúpia od iránskej jadrovej dohody, hrozí vojna

    14-10-2017 Zem & Vek 123 663 slov zprávy
     

    „Existuje bezprostredná hrozba vojny v regióne, ak kľúčová jadrová dohoda s Iránom z roku 2015 skolabuje vinou rozhodnutia USA odstúpiť od nej,“ varoval nemecký minister zahraničia. Dodal, že takýto prístup USA v otázke Iránu by viedol k zblíženiu pozícií Európy s Ruskom a Čínou.


    Tieto varovné komentáre odzneli uprostred správ, že Trumpova administrácia sa chystá odstúpiť od jadrovej dohody, ktorú USA podpísali roku 2015 spolu s ďalšími piatimi svetovými mocnosťami a Iránom.


    „Vypovedanie iránskej dohody by premenilo Stredný východ na región, zmietaný horúcimi krízami,“ povedal nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel nemeckej mediálnej skupine RND vo štvrtok, podľa nemeckého „Die Welt“.


    Ak by Irán začal pracovať na vývoji jadrových zbraní v dôsledku kolapsu spomínanej dohody, Izrael by to vnímal ako „bezprostrednú hrozbu novej vojny“ – myslí si Gabriel. Zdôraznil, že Teherán sa pridržiava dohody z roku 2015, čo bolo taktiež potvrdené Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu, prvoradou globálnou kontrolnou ustanovizňou.


    Vystúpenie USA z predmetnej dohody by „poslalo zničujúci signál agende jadrového odzbrojenia“ – pokračoval Gabriel. „Niektoré štáty by mohli zlyhanie iránskej jadrovej dohody vnímať ako signál k tomu, aby si sami zabezpečili jadrové zbrane tak rýchlo, ako sa dá,“ upresnil, zrejme sa odvolávajúc na Severnú Kóreu.


    „Ak zlyhá dohoda s Iránom, potom všetky pokusy prinútiť Severnú Kóreu pristúpiť k bezpečnostnej dohode budú neúspešné“.


    „Dramatický efekt celej záležitosti dodáva skutočnosť, že Irán sa stáva agendou americkej vnútornej politiky,“ poznamenal Gabriel.


    „Euroúradníci, zodpovední za vonkajšiu politiku EÚ, by tiež mali dať Američanom jasne najavo, že ich prístup v otázke Iránu spôsobí, že pozície Európanov sa zjednotia s pozíciou Ruska a Číny proti USA,“ dodal politik.


    Americký prezident Donald Trump by mal tento týždeň predstaviť stratégiu vzťahov s Iránom, vrátane kontroverzného rozhodnutia spochybniť ako Irán dodržiava zmluvu z roku 2015, ktorú vytrvalo označuje ako „zahanbujúcu“, resp. najhoršiu dohodu, aká kedy bola vyrokovaná.


    Zrušenie jadrovej dohody s Iránom bolo jednou z hlavných priorít Trumpovej prezidentskej kampane. Obavy z toho, že prezident USA zmluvu sabotuje, narastali úmerne s približovaním sa termínu, kedy má spomínaná dohody byť znovu potvrdená, t.j. 15 októbra.


    Ak by Biely dom odstúpil od zmluvy, Kongres bude mať 60 dní na rozhodnutie o opätovnom uvalení sankcií na Irán, čo by definitívne zmarilo historickú zmluvu z roku 2015.


    Berlín vyjadril znepokojenie nad takýmto krokom. Minulý týždeň minister zahraničia Sigmar Gabriel povedal, že to vyvolá nebezpečenstvo pre Nemecko a medzinárodné spoločenstvo, pretože torpédovanie jadrovej dohody by znamenalo, že USA „zamieňa vládu práva za vládu silnejšieho“ – uvádza spravodajská agentúra DPA.


    Federica Mogheriniová, vysoká komisárka EÚ pre vonkajšiu politiku, taktiež vyjadrila obavy nad možným zrušením jadrovej dohody, ktorá, podľa jej slov, vyhovuje záujmom všetkých strán.


    Vo štvrtok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že pre Moskvu je ťažko predstaviteľné, ako by USA mohli legálne presadiť a obhájiť svoje odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom. Táto dohoda bola totiž schválená rezolúciou OSN.


    Preložené z: https://www.rt.com/news/406573-iran-deal-war-threat/



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Stanislav Slabeycius




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑