Šesť dní po rakúskych parlamentných voľbách pristúpili uplynulý víkend k hlasovacím urnám aj voliči v susednej Českej republike. Stáročia spoločných dejín v Habsburskej monarchii a z toho vyplývajúca blízka mentalita i hodnotový svet občanov oboch krajín sa prejavili aj pri hlasovaní za jednotlivé strany a ich kandidátov. Najviac bodovali tie, ktoré prejavili odvahu odmietnuť v prípade zvolenia slepú poslušnosť diktatúre Bruselu. Ten urýchľuje vhadzovanie národných štátov do taviaceho euroúniového kotla, aby sa v ňom rozpustili v beztvarú a bezduchú odnárodnenú masu.
Reč čísel
Infografika výsledkov hlasovania do Poslaneckej snemovne Českej republiky z portálu Českej televízie http://www.ceskatelevize.cz/ct24/specialy/2279188-volby-do-snemovny-2017 ukazuje výrazný vzostup troch strán, ktoré prejavovali prvky vzdoru proti súčasným mocenským pomerom:
1. Hnutie ANO 2011.
2. Piráti (plným názvom Česká pirátska strana).
3. Hnutie SPD (Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura).
V 200-člennej dolnej komore českého parlamentu bude mať táto trojica 78+22+22 = 122 mandátov.
Do volebných miestností sa dostavilo 60,84% z 8 374 501 registrovaných voličov a väčšina z nich výrazne uprednostnila strany rebelantského razenia.
ANO: Čomu vlastne áno?
Najviac smotany zlízalo hnutie ANO 2011, ktoré mienkotvorné média dôsledne nálepkujú ako protisystémové a populistické. Vychádzajú okrem iného z koreňov hnutia. Vzišlo z občianskeho hnutia Akce nespokojených občanů (odtiaľ skratka ANO). Aktivistom vadili štruktúry štátu prerastené korupciou a slúžiace záujmovým skupinám. Pri zrode hnutia stál na počudovanie oligarcha a multimiliardár Andrej Babiš, ktorý zostavil v priebehu zhruba dvoch desaťročí jednu z najvplyvnejších záujmových skupín v samostatnej Českej republike. Medzi dôvody, prečo začal brojiť proti neúnosnej miere korupcie v štátnych orgánoch, patrila klesajúca efektívnosť vkladaných prostriedkov do tohto systému. Inak povedané, skorumpovaná sústava si vyžadovala prestavbu a zoštíhlenie, aby návratnosť investícii bola vyššia a rýchlejšia. Táto manažérska terminológia sa vzťahovala na všetky formy nalievania korupčných miliárd do štruktúr štátnej správy.
Agrochemický magnát Andrej Babiš však zrejme zašiel v úvahách ešte ďalej, keď dospel k záveru, že keby sám vošiel do vysokej politiky, ušetril by na úplatkoch vynakladaných na presadzovanie záujmov svojho podnikateľského impériá. Je to zjednodušený pohľad na pozadie vstupu 63-ročného slovenského rodáka do českej vysokej politiky, ale trefný. Nestál o to, aby vysedával a rečnil v parlamente. Šlo mu o to, aby sa dostal do exekutívy štátu – do vlády – a tam činil všetko potrebné pre rozmach vyše dvoch stovák spoločností patriacich do jeho holdingu Agrofert. Mediálne sa poistil začlenením spoločnosti Mafra, ktorá vydáva denníky Lidové noviny a Mladá Fronta DNES. Na politické divadielko a marionetky gestikulujúce v parlamente sa díval zhora, ako jeden z tých, ktorí nimi hýbu podľa vlastných potrieb.
Český parlament je podobne ako rakúsky len provinčnou politickou arénou a českí oligarchovia iba zástupcami vyšších, nadnárodných kruhov. Od provinčných politikov čakajú plnenie pridelených úloh. Tie môžu byť aj dlhodobé a na pohľad i protisystémové. Obzvlášť keď daná úloha spočíva v podchytení nespokojných prúdov v spoločnosti. To je i Babišova parketa a voľby ukázali, že na nej exceloval.
Jeho doterajšie rétorické vystupovanie zrkadlilo nálady nespokojných občanov, jeho verbálne pichanie do skorumpovaných štruktúr štátu, do privatizačných afér konkurenčných záujmových skupín a miestami do odcudzenej byrokracie v ďalekom Bruseli, je len hrou na rebela. V skutočnosti ho má Brusel v hrsti, keď ho nechal padnúť do závislosti Agrofertu na rôznych podporných a dotačných mechanizmoch EÚ. Hnutie ANO zohralo vo voľbách funkciu alternatívy, ktorou nie je.
Pod pirátskou vlajkou
Alternatívou voči systému, ktorého majú Česi, Rakúšania, Maďari, Poliaci, ale aj Slováci plné zuby, nie sú ani Piráti. Posmievajú sa skostnatenosti systému, ale nespochybňujú jeho dehumanizujúcu podstatu. Neodmietajú, ale naopak podporujú rozbíjanie národov, pošliapavanie tradícií a likvidáciu klasickej rodiny nadšeným hlásením sa k multikulturalizmu a neohraničenej masovej migrácii. Vyznávajú modlu elektronizácie a digitalizácie života človeka a spoločnosti.
Za ich vábivým volaním po transparentnosti výkonu štátnej správy sa skrýva aktívna podpora dlhodobého projektu vytváranie transparentného občana. Takého, ktorý má byť zbavený akéhokoľvek súkromia.
Najvierohodnejšou alternatívou ostáva Okamura
Veľkou neznámou je Tomio Okamura a jeho hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD). V predvolebnej kampani horlil za tzv. švajčiarsky model decentralizovanej moci a za rozhodovacie mechanizmy prostredníctvom všeľudových hlasovaní. Podľa jeho slov by to umožnilo vypísanie referenda o vystúpení z NATO a Európskej únie. Tento japonský rodák a poslanec českej Poslaneckej snemovne vystupoval proti islamizácii Európy a katastrofálnemu rozsahu masovej migrácie. 45-ročný syn moravskej matky a japonsko-kórejského otca sa vymyká stereotypu českého nacionalistu. Skĺzava z neho ako z polovičného belocha i nálepka rasistu a xenofóba. Od októbra 2013 má v Poslaneckej snemovni mandát za SPD a po tohtoročných voľbách tam bude môcť ďalej pôsobiť.
Podniká v oblasti cestovného ruchu, ale nebol taký bohatý, aby si mohol hradiť volebnú kampaň z vlastných prostriedkov. Zariskoval a zobral si vysoký úver. To mu dáva dôveryhodnosť, že zastupoval nefalšovanú alternatívu. Neskrýval však túžbu dostať sa do vlády. Po voľbách sa aktívne zapája do rokovaní o vytvorení vládnej koalície, čo znamená, že jej ochotný pristupovať na kompromisy. Najbližší čas ukáže, kam až bude ochotný ustúpiť.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti