Občanští aktivisté strkají nos, kam nemají, napsal Jiří Janeček, předseda Občanské konzervativní strany. Česká pobočka Transparency International se na něj obrátila se žádostí o informace, jak je financována volební kampaň Občanské konzervativní strany v komunálních volbách 2014 na jejího předsedu. Předseda se zabejčil, protože podle jeho slov s tímto samozvaným spolkem nehodlá spolupracovat ani v tomto, ani v žádném jiném případě. Proto jim také nepošlu ani čárku, pravil. A dodal. Pokud vás zajímá, co mne k mému rozhodnutí vede, pak prosím, je tady pro vás následující vysvětlení.
Co je Transparency International? Pokud si otevřeme internetové stránky tohoto honosně nazvaného ansámblu, narazíme na následující prohlášení: „Jsme nevládní neziskovou organizací.“ Hohó, a co to znamená? Stačí se podívat do obchodního rejstříku a zjistíme, že Transparency International je zcela obyčejná obecně prospěšná společnost. Nic víc, nic méně. Tedy něco jako například Zkrášlovací spolek baráčníků v Dolní Lhotě (omlouvám se baráčníkům, pokud se jich toto srovnání dotklo). Dále se z webu Transparency International dozvíme, že „od roku 1993 se rozrostla na více než 100 národních poboček“.
Dobrá, takže něco jako nadnárodní korporace? V tom případě ale nic moc, kam se hrabou třeba na McDonald´s. Jinými slovy tedy před sebou máme nepříliš úspěšný globalizovaný nikým nevolený spolek amatérských aktivistů. To vše bez jakéhokoliv zákonného zmocnění, na jehož základě by jim kdokoliv musel předávat jakékoliv informace. Kdo stojí za Transparency International?
Pro osvěžení paměti připomeňme, kdo jsou lidé stojící za českou pobočkou Transparency International.
1) Václav Láska, bývalý policista, který českou pobočku Transparency International zakládal a stál v čele její správní rady, byl později šéfem divize bezpečnostní agentury ABL
2) Adriana Krnáčová, bývalá ředitelka české pobočky Transparency International je volební lídr na primátor v hl.m. Prahy za hnutí ANO
3) David Ondračka, současný ředitel české pobočky Transparency International, byl při vyjednávání o vládě jedním z kandidátů na ministra vnitra
Neboli českou pobočku Transparency International od začátku ovládají lidé, kteří jsou v střetu zájmů. Tato organizace dlouhodobě poškozovala ČR tvrzením, že čeští politici jsou jedni z nejzkorumpovanější a tím připravovala půdu pro tzv. zachránce a spasitele. Z čehož lze učinit závěr. Doufejme, že Česká republika je stále ještě zemí, kde vládne právo a nikoliv samozvaní aktivisté. Tím, že se podobné aktivistické spolky domáhají interních informací jako „výpalného“ s tím, že v opačném případě budou stranu skandalizovat, se nenechme zastrašit.
Nezdá se vám ostatně, že je tu čím dál tím víc obskurních spolků, které nedělají politiku přímo, ale hrají si na páchání veřejného dobra?
Zdroj: paulczynski.cz | Kráceno | Titulek redakční