Deník Süddeutsche Zeitung se vložil do debaty o migrantech a zveřejnil statistiky, které ukazují nárůst podezřelých z řad migrantů v oblasti sexuálně motivovaných zločinů.
Vlivný německý deník v úvodu své zprávy zmiňuje čísla nedávno zveřejněná bavorským ministerstvem vnitra, podle kterých došlo v této spolkové zemi za prvních šest měsíců k meziročnímu nárůstu počtu případů znásilnění o 91 %. „Zatímco v rámci populace tvoří migranti jen asi 2 %, na případech znásilnění se podíleli z 18 %,“ uvádí Süddeutsche Zeitung s otázkou, jestli je tomu podobně i v dalších částech Německa.
Kriminalista Christian Walburg tvrdí, že je vždy nutné brát v úvahu, kdo statistiky zveřejnil a za jakým účelem. „Pokud něco takového bavorské úřady zveřejní jen pár dní před parlamentními volbami, lze za tím vytušit politický motiv. Na druhou stranu je pravda, že počet případů znásilnění a sexuálního obtěžování stále roste. Zatímco počet podezřelých z řad rodilých Němců zůstává zhruba stejný, mezi přistěhovalci jde o nárůst mezi 33 až 38 %,“ připouští Walburg.
Statistiky Spolkového kriminálního úřadu hovoří až příliš jasnou řečí. Süddeutsche Zeitung zveřejnil graf, který ukazuje počet případů znásilnění, sexuálního napadení a obtěžování za posledních pět let. Zatímco počet případů spáchaných rodilými Němci zůstává na stejné úrovni a pohybuje se mezi 36 až 37 000 případy ročně, zastoupení podezřelých s přistěhovaleckými kořeny neustále roste.
Na první pohled z grafu vyplývá, že zvýšení počtu znásilnění úzce souvisí s migrační krizí, která započala na jaře 2015 a Německa se začala nejvíce dotýkat od září téhož roku, když kancléřka Angela Merkelová rozhodla o otevření hranic pro migranty a uprchlíky. V letech 2012, 2013 a 2014 tvořili přistěhovalci mezi podezřelými postupně 1,8 %, 1,6 % a 2,8 %. V roce 2015 však došlo poprvé k většímu nárůstu, na 4,6 %.
Nejvíce znepokojivé jsou statistiky znásilnění za loňský rok, kdy Německo v plné síle pocítilo následky masové migrace. Podezřelí ze spáchání trestného činu znásilnění či sexuálního napadení s přistěhovaleckými kořeny tvořili již 9,1%, tedy dvojnásobek případů za rok 2015.
www.parlamentnilisty.cz