U příležitosti státního svátku 17. listopadu media připomínají většinou jen ty události, které se staly před 28 lety, ale zapomíná se na události před 78 lety. Na území Protektorátu Čechy a Morava byly tehdy uzavřeny vysoké školy v Praze, v Brně, v Olomouci a ještě v jednom městě.
Položenými věnci před Hlávkovou kolejí si politikové připomínají 17. listopad
Události následující po pohřbu Jana Opletala 15. listopadu 1939, který podlehl zranění způsobenému střelbou proti účastníkům průvodu 28. října 1939, byly kruté. Devět studentských vůdců, kteří smuteční průvod organizovali, bylo bez soudu popraveno, 1200 studentů bylo odvlečeno do koncetračního tábora a ze dne na den byly 17. listopadu 1939 uzavřeny všechny české vysoké školy. Tisícům vysokoškoláků bylo znemožněno další studium a protože vysoké školy zůstaly uzavřeny až do konce války, počet mladých lidí toužících po vzdělání nabyl ohromných počtů.
Němci údajně na popud těchto událostí zavřeli vysoké školy v Praze, v Brně, v Olomouci a ještě v jednom městě tehdejšího na území Protektorátu Čechy a Morava.
Víte, které vysokoškolské město to mohlo být? O tom můžete přemýšlet až do 17. listopadu 2017, kdy tuto informaci zveřejníme.
Můžeme poprvé napovědět, že v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava nepatřily ze současných vysokoškolských měst města Ústí nad Labem, Liberec a Opava.
Můžeme i podruhé napovědět, že vysokoškolským městem v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava, kde byla uzavřena vysoká škola byla v městě, kde v současné době žádná vysoká škola není.
Pokud chcete najít odpověď na otázku, najdete ji v některém z článků, který by zveřejněný na webu Prvnizpravy.cz 17. listopadu 2016.