• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trestní oznámení k prošetření údajného podvodu Tomáše Halíka. Celé čtěte zde

    15-11-2017 EU Portál 293 2025 slov zprávy
     
    halik

    Otevřený dopis Mons.profesorovi Halíkovi.


                                                                                                                    Praha 15.listopadu 2017


    Pane profesore,


    několik okolností z poslední doby mne přiměly k tomu, abych Vám napsal tento otevřený dopis:


                Jak je Vám známo, patřím ke kritikům Vašich filosoficko-teologických názorů. Své hlavní námitky jsem formuloval v „Kritickém zamyšlení nad působením  Mons. prof. PhDr Tomáše Halíka,Th.D.“ V době, kdy jsem pracoval nad tímto textem, jsem ještě neměl ani potuchy o tom, jak se to má ve skutečnosti s Vaším doktorátem teologie. Teprve posléze jsem se postupně dopátral, jak jste  k němu přišel. Vy sám si jistě musíte  být vědom toho, že tento titul jste získal jen  velmi svérázným atypickým  způsobem, a to s porušením mnohých akademických zvyklostí i našich zákonů.  Podstatnou  věcí celé kauzy je to, že až do dnešního dne jste nepředložil řádně obhájenou disertační práci, která je nejen dle našeho vysokoškolského zákona, ale i v celosvětovém měřítku,  nutnou podmínkou pro získání takového titulu. Na tuto základní skutečnost  jsem upozornil nejen vedení Karlovy university, ale i její Etickou komisi. Protože universita na mé oprávněné námitky k Vašemu doktorátu nereagovala, rozhodl jsem se  prostřednictvím veřejného ochránce práv postoupit tuto záležitost  ke správnímu soudu.  


                Z Úřadu ombudsmana mi bylo doporučeno, jak bych mohl v té věci dále postupovat:


    Na závěr poznamenám, že úmyslné neoprávněné užívání vědecké hodnosti nebo titulu absolventa vysoké školy je přestupkem.5 A dále úřední osoba se dopustí trestného činu, pokud v úmyslu opatřit jinému prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu nebo překročí svou pravomoc.6 V takových případech se můžete obrátit na policii.   


                Vědom si toho, že jde o poměrně vážnou věc, informoval jsem o tom mailem dne 6.března senátora prof.Hampla, který Vám  inkriminované nostrifikační osvědčení titulu jako tehdejší úřadující rektor vydal,  a požádal jsem jej o krátkou schůzku. Prof.Hampl na mou žádost nereagoval ani mi neodpověděl, proto jsem se obrátil  16.května na jeho  asistenta a poradce  PhDr. Karla Höfera se stejnou žádostí. Ten mi posléze doporučil, abych kontaktoval příslušné orgány UK, které mají pravomoci  k vyhodnocení či řešení záležitosti. Ještě jednou jsem se, avšak opět  marně,  pokusil k senátorovi Hamplovi v jeho úředních hodinách dostat a záležitost s ním nějak projednat. Až 6.června 2017 jsem se konečně odhodlal k tomu, abych odeslal „Podnět k šetření České policii“. Jeho kopie je uvedena v příloze tohoto dopisu. Můj podnět  byl okamžitě přijat a dne 27.června jsem byl Policejním prezidiem vyrozuměn o tom, že věc byla dle místní příslušnosti postoupena k dalšímu opatření policejnímu orgánu PČR, Obvodního ředitelství policie Praha1, ul.Bartolomějská 14, 110 00 Praha 1, kde celá věc je nyní v řízení.


                Pane profesore, Vy jste se v otevřeném dopise Parlamentním listům  o mně vyjádřil, že „pan Jelínek se podepisuje svou funkcí na UK a tím zároveň škodí pověsti naší univerzity v zahraničí“,  a nerozpakoval jste se dokonce proto podat na mne stížnost u děkana Lékařské fakulty. K tomu Vám sděluji, že já až dosud v mých téměř 77 letech jsem řádným členem akademické obce university. Funkce, které byly uváděny v mých dopisech zde  však skutečně zastávám. Vy sám ovšem v zahraničí vystupujete často v roli falešného profesora!  Já pracuji na Lékařské fakultě, ale nikdy by mne nenapadlo s ohledem na mé fyzikální vzdělání   vystupovat v zahraničí jako docent mediciny, jako to děláte vy, když v USA vystupujete jako „professor of philosophy at the Charles university“. To je dle mého soudu pravé zneužívání jména naší university! Vy jste zde byl jmenován docentem a poté i profesorem sociologie, a proto byste tento obor měl uvádět důsledně i v zahraničí. Jestliže se tam vydáváte za profesora filosofie, nedivte se, že v mých očích se jevíte jako typický hochštapler.   


                V dopise panu Josefu Provazníkovi, radaktorovi  e-portálu  jste nedávno napsal: „snažím se vědeckou prací a přednáškami na prestižních amerických universitách zjednávat čest jménu naší země, pošramocenému vstupováním našich „představitelů“ ..“ Vy, pane profesore, si opravdu myslíte, že Vaše přednáška typu „Afernoon of Christianity“, která je přístupná na Webu, by mohla být  vůbec považována za vědeckou?  To jste snad ztratil veškerou soudnost! Já si osobně myslím, že takovými naprostými banalitami,  a navíc vyjadřovanými zoufalou angličtinou  můžete dobré  jméno  naší university v zahraničí jen poškodit. Naši občané by měli též  vědět, co je možné o Notre Dame universitě získat na Wikipedii. Např. i to,  že František kardinál George, blahé paměti,  spolu s dalšími 68 biskupy a peticí s 345 tisíci podpisy se postavili proti pozvání presidenta Obamy, propagujícího potraty,  a proti doktorátu, který mu zde chtěli udělit. Kardinál George tehdy napsal, že tato universita zjevně nechápe, co znamená být katolickou universitou. Vy sám ovšem s oblibou na podobných místech působíte, což je v příkrém kontrastu s Vaším titulem preláta jeho Svatosti.


    Podobně i místo Vašeho působení v Anglii, unitářská Harris Manchester College na Oxfordské universitě je podobným ústavem, a to velmi kontroversním z hlediska katolického pravověří. I to by měli znát naši katoličtí občané, že to je poslední 39. kolej, která byla do Oxfordské university zahrnuta až v roce 1996. Původně toto zařízení bylo určeno pro náboženské nekonformisty, anglické presbyteriány, kteří by jinak nemohli na universitě z náboženských důvodů studovat, a vyučována zde byla radikální teologie. Takové místo ovšem Vám při Vašem teologickém zaměření očividně vyhovuje. Není divu, že návrh na Váš čestný doktorát vyšel právě z této koleje, kde působí i Váš podporovatel dr.Sekyra.


    Mnohokrát jste se velmi arogantně vyjadřoval nejen o presidentovi Ruské federace, ale i o patriarchovi moskevském Kyrilovi a  kritisoval jste spojení pravoslavné církve se státní mocí. Vy ovšem sám  u nás konáte daleko horší věci, když se opovažujete zneužívat dokonce i bohoslužby pro politické účely. Vám totiž také zcela uniklo, že v současném Rusku došlo k nebývalé obnově spirituality, a to v takové míře, že sám patriarcha Kyril to označuje za zázrak, zatímco Vámi údajně iniciované Desetiletí duchovní obnovy u nás skončilo totálním fiaskem, což  smutně demonstruje současný fatální odliv věřících.  


               Pane profesore, připomínám, že ještě dříve, než jste se Vy narodil, jsem já už konal službu při oltáři. To mne opravňuje k tomu, abych Vás jako starší vyzval, abyste se nad body tohoto dopisu zamyslel, vyvodil z toho pro sebe důsledky a neoddaloval takové posouzení až k nebeské bráně.


    Doc.RNDr Otakar Jelínek, CSc., člen akademické obce Karlovy university


    Příloha: Podnět policii ČR.                    



    Podnět k šetření České  policii.


    Na doporučení Veřejné ochránkyně práv se obracím na Českou policii s následujícím podnětem:     


    Předmětem mého podnětu  je důvodné podezření, že Mons.prof. PhDr Tomáš Halík, Th.D. používá za jménem titulu Th.D. neoprávněně a v rozporu s vysokoškolským zákonem, čímž dochází k soustavnému matení naší veřejnosti.


     Osvědčení ze dne 7.12.2006, kterým bývalý rektor prof. RNDr Václav Hampl, Dr.Sc. uděluje Mons.prof.Tomáši Halíkovi právo užívat tento titul bylo dle mého soudu vydáno nejen  v rozporu s vysokoškolským zákonem č.111/1998 Sb., ale i s mezinárodní smlouvou č.104/2006. Takové jednání úřední osoby  by mohlo být v krajním případě  posuzováno  dokonce  i z hlediska  §329 zákona č.40/2009 Sb.


                Zdůvodnění:


    V mém podnětu  se pokusím dokázat, že Prof. PhDr.Tomáš Halík, Th.D.   svůj doktorát teologie získal velmi osobitým způsobem, a to v rozporu nejen s naším vysokoškolským zákonem, ale i se všeobecně  dodržovanou praxí, s níž jsou doktoráty udělovány  na  celém světě.


    Vědecký doktorát (za jménem) lze totiž dle našeho vysokoškolského zákona i dle celosvětové praxe  získat  výhradně absolvováním postgraduálního  doktorského  studijního programu. Takový program však Mons.prof. PhDr T.Halík nikde neabsolvoval. Nepředložil tudíž ani žádnou řádně obhájenou disertační práci, jaká je pro získání takového titulu všeobecně vyžadována. Náš vysokoškolský zákon rovněž v této souvislosti nezmiňuje instituci čestného doktorátu, který sám o sobě v žádném případě nemůže řádné vzdělání nahrazovat, neboť tato  čestná hodnost je titul dosažený jmenováním a nikoliv studiem.


     Mons.prof. Halík používá dle mého přesvědčení za jménem tudíž neoprávněně vědecký titul Th.D, neboť na žádné universitě  u nás ani v zahraničí neabsolvoval postgraduální doktorské studium.


    Bezprostředně po své „konversi“ obhajuje Halík na Karlově universitě  v roce 1972 svou rigorózní práci „Křesťanství jako utopie. K dialektice dějin křesťanského sociálního myšlení“, za niž byl údajně tehdy oceněn Ústavem atheismu. Na základě této rigorózní práce mu byl udělen Karlovou universitou  v roce 1972 akademický  (před jménem)  titul PhDr, tzv.malý doktorát.


                 Po sametové revoluci strávil Halík nějaký čas studiem na Papežské Lateránské universitě v Římě, kde mu byla v roce 1992 udělena  akademická, nikoliv doktorská  hodnost licenciáta teologie Th.lic. Doktorské studium, které na Lateránské universitě započal mu zde bylo přerušeno. Aniž by absolvoval doktorské studium  teologie zakončené řádným vědeckým doktorátem v Římě nebo v Praze, získal Halík v témže roce 1992  na Papežské teologické fakultě ve Wroclawi  vyšší docentskou hodnost ThDr.hab. Tím byly porušeny dokonce i polské zákony, které pro udělení hodnosti Dr.hab. vyžadují od uchazečů předchozí řádný doktorát v oboru.


    V souvislosti se svým habilitačním řízením se Mons.prof.Halík dopustil totiž jednání, které je rovněž v příkrém rozporu s akademickou etikou:  


    K tomu došlo tím způsobem, že Halík ve Wroclawi 


    a) uvedl podvodně svůj akademický titul doktora filosofie PhDr (tzv.malý doktorát)  jako  doktorát vědecký (za jménem) a


    b)  navíc uplatnil zde podruhé svou habilitační práci  „Katolická kultura a česká společnost po II.vatikánském koncilu“, za níž mu byl již předtím  Karlovou universitou 21.5.1992 udělen titul docenta v oboru sociologie. Papežská teologická fakulta ve Wroclawi  Halíkovi posléze udělila 13.října 1992 titul habilitovaného doktora teologických věd, směru praktické teologie  Tomuto polskému titulu Th.D.hab. odpovídá u nás dle mezinárodní smlouvy č.104/2006 hodnost docenta teologie. Promoce ve Wroclawi byla tehdy údajně Halíkovi odepřena a diplom s číslem 3 byl mu  vystaven až dva roky poté dne 29.9.1994.


     Mons.Halík se tím ve Wroclawi dopustil jasného akademického podvodu. Není možné, aby někdo mohl získat na základě téže habilitační práce vědecko-pedagogické tituly v různých oborech, jednou sociologie u nás a  podruhé praktické  teologie v Polsku  navíc s malým doktorátem v jiném oboru!                      


    Mons.Prof.Halík se ohání osvědčením svého titulu doktora teologie Karlovou universitou. Jak je všeobecně známo, nostrifikovat lze pouze v cizině absolvované vzdělání v příslušném studijním programu. V osvědčení  profesorovi Halíkovi bývalým rektorem prof. RNDr V.Hamplem, Dr.Sc.  ze dne 7.12.2006  o právu užívat  vědecký doktorský titul byl dle mého soudu


    a) neoprávněně použit §99 odst.10 zákona č.111, neboť ten se týká výlučně absolventů doktorského studia, které  Halík nikde neabsolvoval, a dále


    b) mylně a nepřípustně zaměněn polský akademický titul Dr.habil, který je získáván v habilitačním řízení a odpovídá tudíž našemu docentovi, za vědecký doktorát. Podle polské legislatury je nutnou podmínkou pro získání titulu Dr.habil. vlastnit vědecký doktorát v oboru. Tuto nutnou podmínku Mons.prof. Tomáš Halík očividně nesplnil a namísto doktorátu vědeckého uplatnil ve Wroclawi  svůj nižší  tzv.malý doktorát filosofie. Proto vyslovuji důvodné podezření, že uvedené  nostrifikační osvědčení bylo vydáno v rozporu nejen s naším právním řádem, ale i s mezinárodní smlouvou č.104/2006 s Polskem o vzájemném uznávání vzdělání.    Mons.prof.PhDr Tomáš Halík by proto neměl dle mého soudu používat titulu Th.D. za jménem.


    Protože Karlova universita dvě předchozí má upozornění o zřejmých nesrovnalostech s Halíkovým titulem odmítla, obrátil jsem se v této záležitosti dne 8.února 2017 s Podáním na Veřejného ochránce práv  se žalobou ke správnímu soudu proti Karlově universitě s podezřením  pro porušení zákona  při Halíkově nostrifikaci bývalým rektorem  Prof.RNDr. Václavem Hamplem, Dr.Sc.   


    Dne 1.3.2017 mi bylo z Úřadu veřejného ochránce práv sděleno, že ochránce práv nemůže do činnosti vysokých škol zasahovat a to ani tehdy, pokud existuje podezření na nesprávně přiznaný vysokoškolský titul.  Současně mně bylo doporučeno, že  se mohu obrátit na policii v případě podezření, že se úřední osoba dopustila jednání hraničící s trestním činem, jestliže vykonala svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu nebo překročila svou pravomoc s odkazem na §329 zákona č.40/2009 Sb., trestního zákoníku. Domnívám se důvodně, že právě takového jednání se dopustil   bývalý rektor Prof.RNDr Václav Hampl, Dr.Sc.  jako úřední osoba, kdy v úmyslu opatřit jinému prospěch, vydal profesorovi Halíkovi, možná z nedostatku relevantních informací, nostrifikační osvědčení, které je dle mého soudu  v rozporu s právními předpisy, jak bylo ukázáno výše.


                Kromě aspektu právního má mé podání i rozměr, týkající se akademické etiky.  Mons. Prof. Halík se  totiž nerozpakoval použít v podstatě  jednu a tutéž odbornou práci, kterou napsal pod vedením Mons.Prof.Karla Skalického v Římě, pro získání čtyř různých titulů:  Th.Lic. v Římě, docenta sociologie v roce 1992 v Praze,  docenta praktické  teologie - ThD.hab. ve Wroclawi, a konečně  nostrifikací tohoto titulu  Karlovou universitou i vědeckého doktorátu Th.D. za jménem.  Právě v tomto faktu spatřuji Halíkovo flagrantní porušení akademické etiky, které z nepochopitelných důvodů Karlova universita kryje.


    Prof. Halík je také snad jediným z našich universitních profesorů, kterému chybí řádně získaný vědecký doktorát. Všichni kromě Halíka vlastní  DrSc., Ph.D.,  nebo  CSc. za jménem.  



    V Praze dne 6.června 2017                                                      Doc.RNDr Otakar Jelínek, CSc.


                                                                                                       







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑