PaulCraigRoberts
Někdejší britský ministr financí (1997-2007) a pozdější britský premiér (2007-2010) Gordon Brown ve své čerstvě vydané knize MŮJ ŽIVOT A NAŠE DOBA prohlašuje: "USA nás vlákaly do podpory své invaze do Iráku v r. 2003 podvodem.
„Americké ministerstvo obrany dobře vědělo, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení, avšak Britanii svou vědomost o tomto faktu zamlčelo“, píše Brown. „Americké zpravodajské služby nám prostě informace o pravém stavu vojenských možností Iráku nesdělily. Kdyby se tak bývalo stalo, mohl běh věcí vypadat jinak. Válku nebylo tehdy zkrátka možno jako poslední řešení ospravedlnit, a naši invazi do Iráku není proto ani dnes možno označit za přiměřenou odpověď.“
Brown dodává, že důkaz o tom, že Britové nebyli Američany o neexistenci zbraní hromadného ničení v Iráku informováni, nebyla nikdy předložena tzv. Chilcotovu šetření o irácké válce, které ovšem i tak konstatovalo, že Británie se rozhodla připojit k invazi ještě předtím, „než mírová alternativa dosáhnout iráckého odzbrojení byla vyčerpána.“
Brownovo prohlášení zřejmě znovu otevře debatu o britské účasti na Amerikou vedené invazi do Iráku. Tehdejší premiér Tony Blair totiž použil americké ujišťování o iráckých zbraních hromadného ničení jako hlavního argumentu, pro který se Britanie k vojenské akci USA v Iráku připojila. Brown ve své knize dále uvádí, že tehdy – v březnu 2003 – se do války s Irákem pospíchalo, zatímco on si dnes stále a stále klade otázku, zda mohl on osobně učinit něco ještě předtím, než osudové rozhodnutí o válce v Iráku padlo. Jako ministr financí měl totiž lepší přístup ke zpravodajským informacím než ostatní vládní ministři, ale byl vojenskou zpravodajskou sekcí MI6 Secret Intelligence Service znovu a znovu ujišťován, že důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení podloženy fakty skutečně jsou.
„Nyní samozřejmě už vím, že jsme tehdy byli podvedeni“, uzavírá svou úvahu Gordon Brown.
Vybral a přeložil Lubomír Man