Prvý prezident Facebooku Sean Parker bol pri rozhovore s mediálnou spoločnosťou Axios o svojom produkte neobyčajne úprimný. Po závere, ktorým interview ukončil, ho zrejme Mark Zuckerberg nebude mať príliš rád.
Otvorene potvrdil mnohé z takzvaných konšpirácií, nad ktorými sa bežní užívatelia a občania zamýšľajú. Najskôr sa vrátil na začiatok svojej cesty: „Keď sa Facebook dal do pohybu, naokolo bolo pár ľudí, ktorí by prišli ku mne a povedali by: ‚Nie som na sociálnej sieti.‘ A ja by som odvetil: ‚OK, ale budeš.‘ Reagovali by spôsobom: ‚Nie, nie. Cením si skutočný život a reálnu interakciu, prítomnosť a svoje súkromie.‘ Na to by som povedal: ‚Aj tak ťa nakoniec dostaneme!‘“
Ďalej pokračoval: „Keď (sieť) narastie na jednu alebo dve miliardy ľudí… doslova to mení váš vzťah so spoločnosťou, spolu navzájom… Pravdepodobne to narúša produktivitu v rôznych, podivných smeroch. Len Boh vie, čo to robí hlavám našich detí… Myšlienkový proces, zabudovaný do týchto aplikácií, pričom Facebook s ním prišiel prvý, bol len o tom, ako prevziať toľko vášho času a vedomej pozornosti, ako je len možné… To znamená, že si musíme pravidelne dodať trochu dopamínu, pretože niekto ‚lajkol‘ alebo komentoval našu fotku, status, hocičo. To vás dostane, prispejete väčším množstvom obsahu a opäť ste chytení novými ‚lajkami‘ a komen tármi… Je to slučka feedbacku a sociálnej validácie, presne taká vec, s ktorou by hacker ako ja prišiel, pretože využívame zraniteľnosť ľudskej psychológie… Vynálezcovia, tvorcovia – to som ja, to je Mark (Zuckerberg), to je Kevin Systrom na Instagrame, teda všetko ľudia, ktorí si to uvedomovali. A urobili sme to aj tak.“
Parker nie je jediným človekom, ktorý sa zbavil ilúzií a je znepokojený tým, čo sám vytvoril. Tristan Harris, bývalý zamestnanec spoločnosti Google, otvorene kritizoval ako produkty technologických spoločností „unášajú“ myseľ užívateľov. Ako Axios na záver poznamenáva, Parker končí rozhovor ďalším prekvapením: „Pretože som miliardár, mám prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti… Určite poznáte vyjadrenie (Warrena Buffetta) o združenom záujme… Dajte nám, miliardárom, sto rokov navyše a ešte len uvidíte ako vyzerá ekonomická nerovnosť.“
Pramene:
[1] Sean Parker unloads on Facebook „exploiting“ human psychology; autor: Mike Allen; Axios, 9.11.2017
[2] Billionaire ex-Facebook president Sean Parker unloads on Mark Zuckerberg and admits he helped build a monster; autor: Rob Price; Business Insider, 10.11.2017
[3] How Technology is Hijacking Your Mind — from a Magician and Google Design Ethicist; autor: Travis Harris; Medium – Thrive Global, 18.5.2016
[4] ‘Our minds can be hijacked’: the tech insiders who fear a smartphone dystopia; autor: Paul Lewis; The Guardian, 6.10.2017
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.