Keď najvplyvnejšia globálna televízna sieť CNN rozpútala v polovici novembra v tlači, televíznych správach a na YouTube hlučnú kampaň proti objaveniu sa trhov s otrokmi v Líbyi, zareagovala verejnosť a medzinárodné organizácie presne podľa očakávania. Vzkypeli rozhorčením.
Strašenie ako príprava na riešenie
Načasovanie mediálnej ofenzívy proti neľudskému zaobchádzaniu s migrantmi z prevažne subsaharskej Afriky, do ktorej sa zapojili spravodajské agentúry a z nich čerpajúce tlačené a elektronické periodiká, aby vyvrcholila koncom novembra, nebolo náhodné. Mala upriamiť rokovaciu agendu summitu Európskej únie s Africkou úniou na tematiku podmienok a okolností, za akých prebieha sťahovanie národov na osi juh-sever smerom na Európu. A to takým spôsobom, aby všetky doterajšie opatrenia Európskej únie a jej spolupráca s Líbyou na brzdení – nie zastavení – masmigračného náporu, vyvolali nesúhlas a odsúdenie.
Hlavnú iniciatívu z radov politických špičiek v členských štátoch EÚ pri široko medializovanom sebabičovaní Európanov zobral na seba energický francúzsky prezident Emmanuel Macron. Reportáže z trhov s otrokmi v Líbyi mu dodali muníciu pre vystúpenia a prednášky počas trojdenného turné po západnej Afrike. Ako uviedla tlačová kancelária TASR, „Macron vo svojom prejave pred študentmi v burkinskom Ouagadougou oznámil mohutnú podporu pre evakuáciu ohrozených migrantov z Líbye, pričom ich predaj do otroctva označil za zločin proti ľudskosti.“ Správa s titulkom „Macron vyzval na evakuáciu ohrozených migrantov z Líbye“ potom pokračuje takto: „V obsiahlom prejave, ktorého cieľom bolo stanoviť rámce francúzskej politiky v Afrike, sa Macron vrátil aj k dlhšej histórii vzťahov medzi Francúzskom a Afrikou. Vyhlásil, že „došlo k omylom i zločinom, podarili sa veľké veci a odohrali sa aj radostné udalosti,“ ale „zločiny európskej kolonizácie sú nesporné.“ Uviedol, že je príslušníkom generácie, ktorá kolonizovanú Afriku už nezažila. Ubezpečil, že do Afriky neprišiel, aby dával rady, a prisľúbil nové vzťahy medzi EÚ a celou Afrikou.“
V jeho výrokoch bijú do oči dva znepokojujúce faktory:
1. Morálne kriminalizuje za škody napáchané francúzskym kolonializmom všetky národy a národné štáty Európy, vrátane takých, ako Slovensko, Česko a iné, ktoré nikdy nikoho nekolonizovali. Z pozície takejto umele navlečenej kolektívnej viny za tzv. európsku kolonizáciu potom berie na seba tú drzosť, aby sľuboval za všetky členské štáty EÚ sebavinou hnané nové vzťahy s celou Afrikou. To sú paušálne pojmy, ktoré môžu únii priviazať na krk balvan, pod váhou ktorého sa zrúti. Afrika má mnohonásobne väčšiu rozlohu (30 370 000 km2) ako EÚ (4 475 757 km2) a viac než dvojnásobný počet obyvateľov (Afrika 1 225 080 510 a EÚ 511 805 088).
2. Vyzýva na evakuáciu ohrozených migrantov z Líbye. Nachádza sa tam okolo milióna Afričanov chystajúcich sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. Keď OSN konzervatívne odhaduje tieto počty na 700 tisíc až milión, reálne čísla budú vyššie. V záchytných táboroch, do budovania ktorých Európska únia nalieva milióny eur, sa zdržiava len zlomok celkovej masy. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva princ Zeid Ra’ad Zeid Al-Hussein označuje životné podmienky v týchto táboroch za príšerné a neľudské a vyzýva k dekriminalizácii tzv. neregulárnej migrácie pod zámienkou ochrany ľudských práv migrantov. Ak by sa Európska únia nechala zatlačiť elitou OSN kalibru menovaného princa do požadovanej dekriminalizácie masového nelegálneho prisťahovalectva, zlomilo by jej také bremeno väzy. Pokiaľ by nenastolila prísnu diktatúru na zabránenie pádu do totálneho chaosu, skončila by ako dysfunkčná rozpadajúca sa entita.
Ako ďalej s Líbyou?
Migračné, utečenecké a ľudskoprávne inštitúcie spadajúce pod OSN neprestanú kritizovať EÚ za program tzv. outsourcingu, t.j. za presúvanie ťažiska migračnej krízy z európskeho územia na líbyjské a turecké. V oboch krajinách investuje rádovo miliardy eur do budovania záchytných táborov a svetovej vrchnosti nevoňajú. Spomaľujú demografické prekresľovanie Európy. Nie je jasné, ako konkrétne si francúzsky prezident predstavuje evakuáciu záchytných táborov v Líbyi. Ak má na mysli zbúranie starých a vybudovanie nových, malo by to zmysel za podmienky, že by správa takýchto zariadení prebiehala v réžii OSN a pod medzinárodným dozorom. Rozumie sa na účet EÚ.
Ľudskoprávne špičky OSN a mediálni magnáti ako CNN však natoľko rozdráždili africké krajiny a slniečkárske kruhy transatlantického Západu, že Líbya sa ocitá pod neudržateľným tlakom. Zámerom je, aby začala naliehať na Brusel, aby odsunul záchytné strediská mimo líbyjské územie. OSN a mienkotvorné médiá rozbehli prostredníctvom reportáži o trhoch s otrokmi v Líbyi lobing smerom na úradujúcu vládu, ktorá existenčne závisí na ich blahovôli, aby si dobre rozmyslela, koho bude počúvať. Dá sa očakávať, že nadnárodné kruhy prevezmú prostredníctvom OSN za povinnej spolupráce EÚ správu nad pan-africkým migračným pohybom na osi juh-sever. „Líbya sa stala obeťou rozsiahlej a neopodstatnenej mediálnej ohováračskej kampane, ktorá ju vykresľuje ako rasistickú krajinu,“ posťažoval si nedávno úradujúci líbyjský veľvyslanec pri OSN Elmahdi Elmadžerbi. Nemýlil sa, ale netancuje, ako mu pískajú a to ho môže ľahko stáť kariéru.
Infografika CNN s vyznačenými lokalitami trhov s otrokmi na území Líbye:
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.