Noviny The New York Times popísali vo svojej reportáži takýto obraz: Pred kanceláriou šerifa v malom mestečku na Floride stojí zaparkované mohutné obrnené vozidlo natreté púštnymi kaki farbami. Váži 30 ton a do výšky meria 9 stôp (asi 2,7 metra). Ťažko opancierovaný bojový stroj dokáže odolať výbuchu míny a vyvinuli ho pre potreby americkej armády na nasadenie v misiách za oceánom.
Ide o tzv. MRAP alebo Mine-Resistant Ambush Protected vozidlo (odolné voči mínam, chránené pred nástrahami). Už od roku 2006 sa tieto vojenské obludy zaraďujú do policajnej výzbroje naprieč celými Spojenými štátmi. Okrem nich dostávajú policajti aj ďalšiu armádnu výzbroj a výstroj, ako sú vrtuľníky a lietadlá, automatické zbrane, granátomety, prostriedky na kamufláž a nočné videnie. Aký to má vlastne význam budovať z policajných zložiek malú vnútroštátnu armádu?
Šerif Michael Gayer z okresu Pulaski v štáte Indiana v tom má jasno: „Spojené štáty sa stali vojnovou zónou. Máme násilie na pracoviskách, násilie v školách, násilie na uliciach. Vidíte, že policajné oddelenia sa menia na polovojenský formát, pretože musíme reagovať na tieto hrozby. Ak jazdenie v armádnych vozidlách ochráni policajných dôstojníkov, budem jazdiť v armádnom vozidle.“
Oficiálne štatistiky mu nedávajú za pravdu. Program transferu armádnej výbavy do rúk policajných zložiek začal v 90. rokoch ako reakcia na nárast kriminality v uliciach amerických miest. Odvtedy však kriminalita klesla. Program napriek tomu pokračuje, prekvital aj za éry prezidenta Baracka Obamu. Podľa údajov Pentagónu polícia v tomto období získala desaťtisíce samopalov, takmer 200-tisíc zásobníkov a stovky vozidiel a lietajúcich strojov.
…
Autor: Marián Benka
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/162-December-2017