Prezident Kiska v pondelok prijal LGBT aktivistov z Iniciatívy Inakosť. Po stretnutí na Facebooku oznámil, že právny systém býva k párom rovnakého pohlavia „doslova krutý pri ľudsky normálnych záležitostiach. Partneri nemôžu pristupovať k informáciám o zdravotnom stave, čelia prekážkam spojeným s bývaním, dedením a podobne.”
Inakosť po stretnutí zverejnila zámer pripraviť legislatívny návrh životných partnerstiev, ktoré by tieto problémy rovnakopohlavných párov údajne odstránili. Prezident vyzval k diskusii, “ktorá by mala skončiť prijatím konkrétnych opatrení, ktoré by odstránili tie najväčšie prekážky, s ktorými sa dnes stretávajú.” Teda k diskusii s vopred daným záverom…
V reakcii na túto výzvu prezidentovi poslali otvorený list konzervatívni aktivisti, ktorí ho uisťujú, že prekážky, ktoré uvádza, sú už teraz v rámci slovenského systému riešiteľné, a to bez rozdielu pre všetkých občanov. „a preto nie je potrebné vstúpiť na šikmú plochu životných partnerstiev,” uvádza sa v liste.
Fórum kresťanských inštitúcií v liste upozorňuje:
– Informácie o zdravotnom stave nedostane bez súhlasu pacienta, ani jeho manželka. Pacient má však právo zbaviť lekára mlčanlivosti a požiadať ho, aby o jeho zdravotnom stave informoval presne špecifikovanú osobu.
– Problém bývania je možné vyriešiť nadobudnutím nehuteľnosti do podielového vlastníctva.
– Právny poriadok Slovenskej republiky pozná štatút dedenia zo závetu, tento inštitút môže využiť každý občan a odkázať svoj majetok určenej osobe. V prípade, že partneri spolu žili minimálne rok v spoločnej domácnosti, tak je možné dedenie aj zo zákona v druhej dedičskej skupine.
Detailnejší výklad týchto možností nájdete priamo v Otvorenom liste, z ktorého ďalej citujeme:
Je poľutovania hodné, že prezident označil náš právny systém za krutý, pričom si neoveril možnosti riešení, ktoré ponúka.
Už v rímskom práve platila zásada „vigilantibus iura scripta sunt” – „právo patrí bdelým”, t.j. tým, ktorí dbajú o ochranu a výkon svojich práv. Je preto rozumné predpokladať, že pre osoby, ktoré si chcú spomínané záležitosti usporiadať, je dôležité poznať aktuálne zákonné možnosti. Veríme preto, že tento náš príspevok, môže diskusiu o riešení problémov rovnakopohlavných párov konštruktívne posunúť dopredu.
Je však zarážajúce, že napriek tomu, že Inakosť považuje tieto problémy za akútne, nikde nemedializuje okamžite dostupné riešenia, jedinú cestu vidí v životných partnerstvách.
Zdá sa, že podobne ako mnohé európske štáty, aj Slovenská republika stojí pred šikmou plochou, ktorá smeruje od partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, k „manželstvám” a adopciám detí rovnakopohlavnými pármi.
Pevne veríme, že v Otvorenom liste uvedená analýza súčasného právneho stavu pomôže vyriešiť prezidentom avizované problémy. V prípade, že existujú ďalšie prekážky v realizovaní základných ľudských práv a slobôd našich občanov, v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, občianska spoločnosť je pripravená o nich diskutovať a hľadať riešenie pre dobro celej spoločnosti.
Je však potrebné prezidentovi pripomenúť, že táto diskusia je náročná, a to aj preto, že každý, kto vyjadrí akýkoľvek nesúhlasný názor s požiadavkami LGBTI aktivistov, je ostrakizovaný. Nesúhlasné výroky sú označované ako nenávistné a homofóbne (viď anti-cena „Homofób roka”). K otvorenej verejnej diskusii neprispieva ani zavedenie vágne definovaného osobitného motívu „prejav nenávisti z dôvodu sexuálnej orientácie” (ktorý Trestný zákon zákon č. 300/2005 § 140 e) považuje za osobitný motív trestného činu zo špeciálnou sadzbou).
Podporte tento Otvorený list, aby v prezidentskom paláci, ale aj v celej spoločnosti zazneli riešenia, ktoré si nevyžadujú vstup na „šikmú plochu”.
SIGNATÁRI OTVORENÉHO LISTU
Ing. Tomáš Kuzár, PhD., Fórum kresťanských inštitúcií
Ing. Mgr. Andrej Ralbovský, Nadácia Slovakia Christiana
Ing. Stanislav Trnovec, CSc. SE, Klub mnohodetných rodín
Mgr. Miriam Kuzárová, STL, CitizenGO Slovensko
JUDr. Martin Dilong, Inšitút pre prácu, vzdelávanie a rodinu, o.z.
Ing. Tomáš Kováčik, PhD., Asociácia za život a rodinu, o.z.,
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.