Válka na Korejském poloostrově měla v roce 2017 velké mediálně prezentované konkurenty. Ve Spojených státech to byly přípravy na „válku s Ruskem“ a „Rusko“ za svého nepřítele označily také země spojené v NATO, tedy i Českou republikau, aniž tomu její občané věnovali větší pozornost. A protože tato válka by mohla jednou vypuknout díky zmateným interpretacím těch stále zmatenějších zpráv o tom, co se na Ukrajině děje, máme se čeho obávat. Zatím jen militantní Gruzínec Saakašvili, tak trochu klopýtající ve stopách svého velkého gruzínského předchůdce, který vládl celému „Rusku“ (vlastně ale jen Unii rad nebo sovětů) je tak trochu atraktivní mediální záležitostí.
Jiným tématem jsou okrajové oblasti bývalého Osmánského impéria, které na rozdíl od více než stoletého dělení tohoto státu evropskými koloniálními imperialisty má od roku 1948 ve svém dnešním středu trvající konflikt mezi Státem Izrael a jeho sousedy, někdy vydávané jen za Araby, Íránce, Syřany, ale nejraději za celosvětové muslimy. Stačí, aby se některý velikán mezinárodní politiky rozhodl udivit své spoluobčany nápadem, že ví, jak tento středovýchodní konflikt vyřešit, a hned je o čem psát a kvůli čemu létat na jednání a konference po celém světě.
Konečně „stále svěžím“ tématem je situace na Korejském poloostrově, která ale velmoci zajímá jen z hlediska vlastních utilitárních zájmů. Možná jsme to jen přehlídli, ale za poslední rok nikdo ze světových politiků a nejsvětovějších médií neprojevil ani nejmenší soucítění s lidmi na poloostrově, ať již žijí v jeho severní nebo jižní části. Válka podle nich bude nebo nebude, ale pokud jde o její humánní až humanitární povahu, jde i těm největším obhájcům lidských práv jen o možnou ekologickou katastrofu a nikoli o osudy lidí v Koreji, kde si v posledním století hrůzy válek zažili.
Naštěstí, říkáme s lehkou ironií, pro dramaticky zpracovávané zpravodajství o Korejském poloostrově na téma “Bude válka nebo nebude?“ navštívil v minulých dnech KLDR Jeffrey Feltman, náměstek generálního tajemníka OSN, představitel organizace, která je signatářem dohody o zastavení palby a příměří z roku 1953. OSN čas o času projevuje zájem o to, co se děje v Koreji, většinou ovšem za nezájmu těch, kteří o osudu země de facto rozhodují.
Jeho setkání s MZV KLDR a jeho náměstkem (byli to Ri Jong-hoe a Pak Miong-ku) nemuselo být k ničemu, ale hlavně prý „...pomohlo prohloubit porozumění a dalo vzniknout dohodě o pravidelné vzájemné komunikaci“. Kromě ještě jedné fráze o zmírňování napětí na poloostrově vlastně k ničemu nedošlo, protože tato slova slýcháváme s určitým obměnami od diplomatů OSN po desetiletí. Dovolme si je přeložit do srozumitelného jazyka a konstatovat, že „Nic se neděje!“, nebo „Co je vám do toho!“
A tak se zdá, že přes výhrůžky Donalda Trumpa a některých jeho politiků je válka na Korejském poloostrově stále stejně blízko nebo daleko, jako k ní bylo kdykoliv v minulosti. Při letmém setkání Sergjeje Lavrova a Rexe Tillersona na nějaké nedávné akci OBSE prý padla slova o Sýrii a o Koreji. Na podobné téma si zatelefonovali Trump a Putin před dvěma dny a důležitost tohoto telefonátu byla podobná. A přestože víme, že válka se dát zahájit nebo ukončit jednou větou, tato věta, ať již má jakkoli dalekosáhlé následky, je vždy určena spíše vlastním občanům zemí, které mohou způsobit utrpení těm, kteří žijí v zemích, které chceme „humanitárně“ zachraňovat.
Středem pozornosti na severu Korejského poloostrova je dnes diktátor, tyran nebo despota. Dnes Kim čong-ul, před ním Kim Čong-il a ještě dříve Kim Ir-sen. Někdy představován jako směšná figura, jindy šílený paranoik, nevyzpytatelný autor politických rozhodnutí a vojenských rozkazů. Ale vždy je dehonestován a pomlouván jako nelidská zrůda, která není partnerem a žádné lidské nebo morální zásady nebrání tomu, aby byl likvidován.
Problémem severokorejského „spoléhání se na vlastní síly“ zůstává nikoli Kim Čong-ul, ale armáda, její vyzbrojování a vojensko-politická doktrína. Vládá KLDR svými „provokacemi“ neříká nic jiného, než že chce, aby byla uznána za vládu nukleární velmocí. Podobně jako vlády ČLR, Indie, Pákistán v Asii. Jaký je rozdíl mezi podobným snažením představitelů Velké Británie, Francie, Spojených států a snad i Izraele?. Kde je záruka, že v jejich čele stojí lidé moudří a mírumilovnější než v KLDR? Vždyť víme, že CNN, Washington Post, The Guardiens aj. umějí udělat „sprostého podezřelého“ nebo „darebáka“ třeba i z řádně zvoleného amerického prezidenta. Nehledejme proto možného původce nové světové války jen na Korejském poloostrově. Ti stejně nebezpeční sedí v strategických pokojích vládců velmocí, kteří jsou pro nás stejně nečitelní jako kterýkoli z Kimů.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)