"Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby někdo takový byl ve vládě,“ bouřil na setkání s novináři šéf SPD Tomio Okamura, aby pak připustil, aby se Šlechtová alespoň omluvila.
Okamura nenechal nit suchou ani na dalších ministrech. Ministr dopravy Ťok postavil málo dálnic a ministr zdravotnictví Vojtěch připravuje návrh na rušení některých nemocnic.
Andrej Babiš se Okamurovým požadavkům na personální změny ve vládě vysmál a nemíní ani vymáhat omluvu od Šlechtové. "To je jejich problém, to nebudu řešit,“ měl jasno Babiš.
"Tato vláda nesplňuje programové a personální představy našeho hnutí. Rozhodli jsme se, že menšinovou vládu nepodpoříme, a to ani odchodem ze sálu," prohlásil Tomio Okamura. Je tedy málo pravděpodobné, že by Babišova vláda získala důvěru jen díky podpoře KSČM a současnému snížení počtu poslanců v sále při hlasování.
Nakonec ani Piráti vládní družinu Andreje Babiše (ANO) nepodpoří, přestože strana bude nadále hledat programové shody. Za zásadní považují zveřejňování smluv ČEZ v registru smluv, omezení politických tak zvaných trafik ve státních firmách, změny v exekucích a boj proti evropským daňovým rájům.
"Strany a hnutí, s kterými jsme jednali, mají jasné návrhy. Chtějí zůstat v opozici a my ve vládě to máme odpracovat,“ prohlásil Babiš po jednáních s SPD a Piráty.
"Ostatní to odmítli, uvidíme, jestli se to v lednu změní nebo ne,“ řekl Babiš novinářům a dál už nepředjímal, jestli by měl větší šanci získat důvěru při druhém pokusu o sestavení vlády.
Čeká snad na to, jaká bude atmosféra v některých stranách, které budou mít volební kongres jako ODS nebo sjezd jako v ČSSD?
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)