Ich rituály sú podobné budovaniu svätyne alebo mohyly, podobajú sa na ľudské rituály, aké sa vykonávajú vo všetkých civilizáciách už tisícky rokov. Nové video záznamy ukazujú šimpanzov správajúcich sa veľmi bizarne – čo môže predstavovať formu svätého rituálu, a naznačovať začiatky akejsi náboženskej viery.
Šimpanzy v Západnej Afrike boli pozorované pri zbieraní kameňov a ich hádzaní do stromov i vhadzovaní do medzier v nich, čo viedlo k hromadeniu sa kameňov. Nevyzerá to, že tieto kamene majú akýkoľvek funkčný účel – môžu byť príkladom rannej verzie rituálneho správania sa. Objav môže pomôcť výskumníkom zistiť viac o vzniku ľudského náboženstva a rituálov a ako tieto aktivity formovali našu vlastnú históriu.
Vedci opísali takéto správanie sa, pozorované prostredníctvom kamier, nastavených na šimpanzy. Zaznamenali zhromažďovanie kôp kameňov – podobným spôsobom vznikali rituálne mohyly, ktoré nachádzame počas celej histórie človeka.
Šimpanzy a iné ľudoopy sú už dlho známe tým, že používajú kamene a iné materiály ako nástroje, vrátane lúskania orechov, aby sa dostali k potrave pod tvrdou škrupinou. Ale nezdá sa, že nové správanie má rovnaký účel.
„Toto predstavuje prvý záznam opakovaného pozorovania šimpanzích jedincov používajúcich kamenné nástroje za iným účelom ako extrakčné kŕmenie sa (vyberanie jadier orechov a iných plodov), ktorého predmetom sú stromy,“ napísali výskumníci vo svojej správe. „Zbierka artefaktov z konkrétnej lokality a prejav ritualizovaného správania sa pozorovaného v šimpanzom kumulatívnom hádzaní kameňov, môže mať za následok spojenie archeologických vykopávok a vzniku rituálnych miest.“
Pre ľudí symbolizujú kamenné stavby a kopy rôzne variácie, využívané pri hroboch a oltároch. Tieto príklady často patria k najstaršími prípadom náboženského správania sa v ľudskej histórii, a tak správanie sa šimpanzov môže predstavovať podobné inštinkty. Môže predstavovať priame spojenie s ľudskými náboženskými rituálmi. Autochtónny západoafrický ľudia tiež zhromažďujú kamene pri svätých stromoch – a podobné správanie sa je pozorované všade –spôsobom, ktorý sa „záhadne podobá tomu, čo sme objavili tu,“ napísal jeden z výskumníkov.
V dokumentoch o týchto nálezoch výskumníčka Laura Kehoe opísala skúsenosti s pozorovaním šimpanzov hľadajúcich kamene a hádzajúcich ich ku kmeňom stromov. „Nič takéto predtým nebolo pozorované a mám z toho zimomriavky,“ napísala. Objav podľa nej ponúka pohľad na to, ako začali ľudské posvätné rituály.
„Označovanie chodníkov a teritória značkami ako sú kopy kameňov je dôležitý krok v ľudskej histórii,“ napísala Kehoová. „Uvedomenie si, ako sú teritóriá šimpanzov spojené s kopami nahádzaných kameňov, nám pomáha pochopiť, či je to tento prípad.“
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.