• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ortodoxní izraelskí rabíni zneužívajú kontrolu židovskej identity

    25-12-2017 Zem & Vek 140 1124 slov zprávy
     

    Ultra ortodoxný náboženský súd porušuje ľudské práva tým, že požaduje, aby Izraelci preukázali svoj židovský pôvod, hovoria kritici.


    Reut T., 28-ročná izraelská sekretárka, považuje samu seba za tradičnú a poslušnú židovku, ktorá navštevuje synagógu každý týždeň. Spochybňovanie jej židovskej viery, keď sa chcela vydať, bolo šokujúce a ponižujúce.


    Správa o predvolaní pred rabínsky súd prišla ako blesk z jasného neba. Bolo jej povedané, že nielenže nemôže byť sobášená pred rabínom, ale aj jej židovský status bol spochybnený a prípad sa už dostal pred izraelský najvyšší súd.


    Reut, ktorá požiadala o anonymitu, aby predišla budúcim problémom svojej rodiny, nie je sama. Podľa údajov z novín Observer je len jednou z rastúceho množstva izraelských občanov, ktorí napriek tomu, že boli uznaní za židov štátom, sú spochybňovaní oficiálnym rabinátom, ktorý si užíva takmer exkluzívny monopol na sobáše a ďalšie záležitosti.


    Kedysi to bol vzácny problém, ktorý zasiahol len zopár Izraelcov, lenže toto sa zmenilo pod novým hlavným rabinátom, v ktorom dominujú ultra ortodoxní. Skupina nazývaná „ITIM: Zdroje a obhajoba židovského života“, ktorá reprezentuje Reut a ďalšie rodiny, hovorí, že rabinát zhromaždil za posledné dva roky údaje mnohých ľudí kvôli vyšetrovaniu ich židovského pôvodu.


    Podľa údajov získaných skupinou na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, v období 2011 – 2016 o 100% narástol počet ľudí označených nálepkou „nevybavené potvrdenie židovského statusu“. V tom istom období o 460% vzrástol počet ľudí odmietnutých rabínskym súdom ako „nežidia“. V oboch prípadoch je to zahanbujúce a bolestivé, tak ako testovanie Reut a mnohých postihnutých, ktorí sa rozhodli, že o tom nebudú verejne hovoriť, aby ochránili ďalších príbuzných, ktorých židovstvo môže byť tiež spochybňované.


    „Tí členovia rodiny, ktorí podstúpili vyšetrovanie ich židovstva, prišli žiť do Izraela,“ píše právnik ITIM v odvolaní k prípadu Reut, ktoré napáda autoritu rabínskych súdov, danú zákonom, vyšetrovať alebo odmietnuť na základe vlastnej iniciatívy židovskú príslušnosť izraelských občanov. Náhle a bez ich vedomia alebo súhlasu, vyslovia pochybnosti o ich židovstve. Vyžaduje sa od nich predstúpenie pred rabínsky súd bez toho, že by urobili čokoľvek, čo by bolo dôvodom pre proces týkajúci sa ich identity. Neexistuje dosť priestoru na opísanie osobných a emocionálnych škôd, ktoré táto situácia vytvára.“


    Nárast prichádza v strede širšieho kultúrneho sporu medzi ultra ortodoxným hlavným rabinátom a menej ortodoxnými skupinami v Izraeli a širokou židovskou diaspórou o to, čo znamená byť židom a kto má dovolené definovať židovstvo. Toto viedlo, okrem iného, k najvážnejšiemu stretnutiu v tomto roku, či povoliť mužom a ženám modliť sa spolu pri Západnom múre Jeruzalema.


    Následkom toho sa objavila „čierna listina“ 160 rabínov vo svete, ktorým rabinát nedôveruje a preto kontroluje židovskú príslušnosť prisťahovalcov do Izraela. Medzi menami na listine je aj americký rabín, ktorý preveroval konvertovanie Ivanky Trumpovej.


    Problém Reut je, že prišla do Izraela z bývalého Sovietskeho zväzu ako 10 mesačná ako vnučka po sirote, ktorá prežila holokaust a bola adoptovaná nežidovským párom, ktorý mal o nej antisemitské poznámky. Jej stará mama bola vystrašená zlou skúsenosťou, povedala Reut, a po úteku od adoptívnych rodičov skryla údaje v oficiálnych sovietskych dokumentoch o tom, že je židovka.


    „Keď som sa rozhodla vydať, vedela som, že budem musieť prejsť cez proces registrácie, tak som sa skontaktovala s náboženskou organizáciou, ktorá pomáha s administratívou,“ povedala novinám Observer. „Jeden z rabínov povedal, že je to problematické, pretože nemáme rodný list mojej starej mamy, ale oni sa ho pokúsia nájsť v archíve.“


    Ale rabín namiesto pomoci Reut spochybnil jej židovstvo pred rabinátom. „Ďalšia vec, ktorú som sa dozvedela,“ spomína si, „bola, že budem prejednávaná pred rabínskym súdom v Tel Avive, či som židovka.“ Proces viedol k tomu, že Reut, jej brat a jej matka boli označení rabinátom za „nežidov“.


    Rabín Seth Farber, riaditeľ ITIM, hovorí, že je otázne ako je židovstvo definované v Izraeli a ako to rabinát používa – nielen pre takmer milión židov z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí prišli do Izraela na základe práva na návrat s prevereným židovským statusom.


    „Toto je veľmi znepokojujúci trend. Izrael je národ imigrantov. Ak to bude pokračovať, budú ohrozené najzákladnejšie ľudské práva viacej ako milióna občanov,“ povedal Farber. „Okrem toho je to proti židovským zákonom, ktoré hovoria, že človek musí uznať slová tých, čo o sebe hovoria, že sú židia. Malá skupinka zavádza svoj fundamentalistický pohľad na populáciu prisťahovalcov Izraela. Za prvých 50 rokov štátu to bola prevažne formálna vec. Vyhlásite sa za žida a privediete svedkov, ktorí povedia, že ste žid. Ale potom, keď sa rabinát stal mocnejším a nezávislejším a umožnila to nová technológia, už to nie je len otázkou dôvery. Bolo vytvorené celé oddelenie na kontrolu dokumentov, ktoré sa zmenilo pred siedmimi rokmi na kompletnú knihu. Po prvýkrát bola takáto kniha vydaná. To všetko viedlo k najnovšiemu vývoju, začalo vyšetrovanie židovstva, proces, ktorý začal eskalovať v roku 2015. A dnes to vyzerá, že nielen preverujú registráciu ľudí, ktorí sa sobášia, ale znovu preverujú aj ľudí už zosobášených, ak majú len najmenšie podozrenie.“


    Farber verí, že je to širší problém nielen pre jednotlivcov a rodiny. „Je to o tom, aký bude Izrael. Nevypočúvame židov a nevyšetrujeme ich.“


    Farber vníma nedávne zmeny hlavného rabinátu a súdov ako súčasť izraelskej koaličnej politiky, ktorá dovolila malým ultra ortodoxným stranám, podporujúcim pravicovú vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby získali neprimeraný vplyv.


    Pre Reut bola táto skúsenosť ponižujúca: „Bolo veľmi dôležité vydať sa podľa židovských zákonov. Nakoniec som musela použiť súkromnú organizáciu a vydať sa na Cypre, aby mi uznali manželstvo podľa občianskeho práva v Izraeli.  Cítim sa ako občan druhej kategórie. Je to absolútne smiešne, že izraelský občan, ktorý chodí každý týždeň do synagógy, nemá dovolené vydať sa tu len preto, že niekto sa rozhodol, že má pochybnosti o mojom židovstve.“


    Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2017/sep/16/rabbis-block-marriages-israeljewish-identity-human-rights



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑