Redakce Protiproud se novými informacemi vrací k sestřelenému letu MH 17 a s pomocí blogu Kosa Nostra přináší pozoruhodné novinky, které česká média samozřejmě ignorují. Německá veřejnoprávní stanice West Deutscher Rundfunk informovala o interpelaci několika poslanců z opoziční strany Die Linke na spolkovou vládu. Chtěli, aby jim kabinet kancléřky Merkelové poskytl informace, jimiž disponuje, o příčině zřícení letadla MH 17 a toho, kdo je za tuto tragédii zodpovědný. Z odpovědí lze dovodit, že ať už MH 17 sestřelilo cokoli, raketový systém BUK to mohl být jen naprosto teoreticky. Jak vyplývá z odpovědí německého ministerstva zahraničí muselo by jít o zásah čarostřelce, který by raketu naváděl do 10 km výšky a vzdálenosti nejméně 15 km od odpalovacího zařízení jen pomocí optického zaměřovače.
Přidejme k tomu, že tatáž obsluha BUKu, která by byla něčeho takového schopna, by naopak neuměla identifikovat, že pálí na civilní letoun s normalizovaným odpovídačem, který letadlo jasně identifikuje jako civilní. Tyto poznatky se dají vyvodit z odpovědí na interpelace.
Jakými poznatky disponuje spolková vláda a jí podřízené orgány ohledně zachycených radarových signálů nebo jiných projevů aktivit raketových komplexů dne 17.7.2014?
Z informací známých spolkové vládě nelze vyvodit žádné jisté poznatky o nasazení protiletadlových raketových systémů proti letu MH 17.
Jsou k disposici výsledky vyhodnocení radarových záznamů z letadel systému AWACS, vyhotovené 18.7.2014 a pořízené 17.7.?
Ano.
Co je výsledkem vyhodnocení záznamů z AWACS?
Let MH 17 byl monitorován dvěma letadly AWACS, které se v dohodnutém rámci bezpečnostního střežení východních spojenců pohybovaly na tzv. stanoveném orbitě, tedy v jejich schválených letových trasách na polském a rumunském území a zaznamenávaly dostupné radarové signály, jakož i vyzařovaní letového transpondéru (odpovídače) letu MH 17. Radarové záznamy i záznamy odpovídače MH 17 AWACSem skončily přesně ve 14,52 SEČ.
Jaké poznatky je možno vyvodit ze záznamu radarových signálů, které pořídily AWACSy zejména ve vztahu k aktivitám raketových protiletadlových systémů země vzduch nebo raket vzduch – vzduch v akčním radiusu, který by dosahoval k letu MH 17 a mohl by způsobit sestřel a jaké další signály AWACSy zaznamenaly?
AWACSy zaznamenaly v okruhu svého dosahu signály Jednoho raketového systému a ještě jeden neidentifikovatelný radarový signál. Zaznamenaný signál raketového systému byl automaticky AWACSem klasifikován jako “Surface to Air -Misile” SA 3, v regionu rutinně zaznamenávaný signál.
Ve kterých dnech mezi 1. dubnem 2014 a 31.7.2014 nebyly prováděny žádné lety letadel AWACS, eventuálně žádné zpravodajské lety, které by monitorovaly území Ukrajiny a z jakých důvodů se nekonaly?
V uvedeném časovém rámci, kvůli rusko – ukrajinské krizi byly denně prováděny dva lety po stanoveném orbitu, tedy vymezeném letovém koridoru na polském a rumunském území. Bylo provedeno více než 95% plánovaných letů. Výpadky byly zaviněny špatným počasím na startovacím nebo cílovém letišti.
Shrňme si tedy fakta, která dala k disposici spolková vláda.
1) Situace na Ukrajině byla ten den velmi detailně monitorována prostředky NATO.
2) Z jejich výstupu vyplývá, že bezprostředně před sestřelem byly zaznamenány dva radarové kontakty.
3) Jeden z nich je neznámý. Proč? To je dneska ještě možné? Pocházel snad z nějaké tajné zbraně, která není NATO známa? Druhý ovšem svůj popisek má – raketový systém SA 3. Jak to, když BUK je v kódu NATO označován jako SA11?
4) Nikdo není schopen určit, co zasáhlo letadlo. Zvláštní – týdny byly prohledávány trosky a nejsou nalezeny zbytky rakety, jestliže to byl sestřel právě raketou?
5) Kdyby trefila MH 17 raketa z BUKu, Nemohla být naváděna radarem. Na druhé straně radarový paprsek SA 3 zaznamenán byl.
Nemám sebemenší ponětí o funkci raketových systémů a o operování s nimi. Ale představa, že někdo takové zařízení užívá a je s chopen trefit letoun při optickém navádění (10 km do výšky na vzdálenost 15 km od cíle), mne přivádí v úžas. Pro pořádek ovšem dodejme, že teoreticky to možné je, protože technický popis Buku říká, že v případě silného aktivního rušení za dobré optické viditelnosti je možné protiletadlové rakety navádět optickým kanálem.
Je ovšem zvláštní, že AWACSy nezachytily ani signály z přehledového radaru systému BUK, typu Koupol. A ještě zvláštnější je, že nejsou aktivní radarové záznamy AWACSu o zjištění vypálené rakety, ať už vylétla odkudkoli, nebo ji odpálilo cokoli. Takže celá story sestřelu nějakým systémem povstalců by musela (s vyloučením faktu, že není záznam o letící smrtící raketě) znít takto:
Do sestřelové zóny přijede BUK povstalců. Tam se zaparkuje, připraví k nasazení, ale bez střeleckého i přehledového radaru. A přitom ho žádná špionážní družice nezachytí v palebném postavení. Třeba proto, že byl skryt pod mraky. Posádka zasedne k přístrojům a pošle pozorovatele s dalekohledem, aby obhlédl nebe a podal jí zprávu o tom, kdo je zrovna vidět a koho sestřelit. Alternativní možnosti jsou, že je přes nějaký notebook nebo mobilní telefon připojena na server Flightradar. com a tam sleduje civilní přepravy v regionu a vybere si nějaké letadlo k sestřelu.
Jistě, existuje možnost, že byla přes nějaké pojítko v kontaktu s nějakým vzdáleným rozpoznávačem cílů – například v Rusku a ten prostě dodal koordináty palby a pak už si to posádka povstaleckého BUKu řešila sama tím optickým kanálem. Samozřejmě to bylo možné proto, že mraky, které ten BUK kryly do doby střelby se rozplynuly a byla náhle skvělá viditelnost, která umožnila opticky navádět raketu na malajsijský Boeing. Jak by se to navádění asi tak provádělo? Radiem?
Pak by AWACS jistě měl záznam řídících signálů. Ale o ničem takovém zpráva německé vlády neinformuje. Fantazii se meze nekladou, jak známo. Zejména těch, co měli půl minuty po oznámení katastrofy jasno, kdo za všechno může. A už vůbec ne těch, co vyhlašovali sankce a hnali svět ke třetí světové válce.
Teď zkusme jiný příběh. Vyjděme z faktu, že AWACS zcela jasně zachytil signály zařízení SAM 3. Ten pochází ze začátku šedesátých let. A ve sledovaném regionu je to prý rutinně zaznamenávaný signál. Problém je, že podle dostupných informací ruská armáda už dávno vyřadila z výzbroje jak původní verzi SAM 3, tak pozdější modernizace, známé jako S-125 Něva/Pečora. Nicméně je známo, že je pořád ještě drží jako vhodný exportní artikl pro země, které si nemohou dovolit sofistikovanější systémy.
Přidejme k tomu, že o SA 3 nebo S 125 v jakékoli modifikaci v souvislosti s MH 17 a povstalci nikdy nebyla řeč. Vždycky byla ve hře jen varianta, že měli k disposici BUK, tedy jak už víme SAM 11… jehož signál ovšem nebyl v den sestřelu AWACSy zaznamenán. O SAM 3 a jejich modernizacích se mnoho konstatuje v tomto článku.
Raketový systém Pechora
Ukrajinská státní zbrojovka provedla vlastní modernizaci SAM 3- alias S-125 Neva/Pecora na S -125-2D. lze to najít i na Wikipedii s odvoláním na naprosto důvěryhodný zdroj, kterým je Jane’s Defence Weekly. Kdyby náhodou ještě někdo měl pochybnosti o ukrajinské produkci modernizované verze SAM 3, tak ho snad uspokojím tímhle linkem. Jde o oficiální stránku ukrajinské zbrojovky, kde lze nalézt kromě fotografií systému i video o jeho nasazení.
Dosud pojednávané verze sestřelu pracovaly s tím, že sestřel má na svědomí systém BUK. A to zejména BUK povstalců, protože prý ho mohli mít. Jenže problém je v tom, že signály z nějakého BUKu radary NATO vůbec nezachytily. Verze s tím, že opolčenci získali BUK a pálili přes optiku, je sice možná, ale ve skutečnosti velmi málo pravděpodobná. Co ale teď víme jistě, je skutečnost, že byly zachyceny signály protiletadlového systému SAM 3. A jediný, kdo je měl v oblasti bojů k disposici je Kyjev…. Tedy pokud někdo nepodá průkazné informace, které by říkaly cosi jiného.
Odpověď německé vlády na interpelaci levicové opozice dává tedy jistotu v chaosu kolem MH 17: BUK to malajské letadlo nesestřelil. Je divné, že si této zcela zásadní informace do teď nikdo nepovšiml. Zejména ze strany těch, kteří si dávno všimnout měli, tedy hlídací psi demokracie…
redakčně kráceno | Zdroj: protiproud.cz | Původní zdroj