Od počátku 21. století dochází k natolik rychlým a nepředvídatelným změnám, že mezinárodní politické dění je stále více označováno za chaos. Přesto je možné budoucnost rámcově věštit z křišťálové koule nejzákladnějších souvislostí.
Kde lze tušit ohniska konfliktů
V knize „Bombardovat nemocnice je normální“, kterou jsem vydal nedávno před Vánocemi, mapuji krutosti dnešního světa. V kapitole „Kde lze tušit ohniska konfliktů“ jsem k budoucnosti mezilidského zabíjení uvedl:
Kromě toho v kapitole „Nejistota na pozemní frontě“ jsem poukázal na velmi frekventované tzv. ruské téma:
Největší hrozbu pro Rusko představuje jižní (islámská) hranice a Čína. Lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že Čína bude chtít kořistit ze slabého osídlení ruským obyvatelstvem na Sibiři a z příliš rozlehlého prostoru Sibiře. Proto přes dočasnou vřelou spolupráci s Čínou Rusové dlouhodobě studují možnosti zastavení čínské expanze. Ruské jaderné zbraně Ruská federace potichu vnímá jako odstrašující prostředek nejen proti USA, ale také proti Číně.
Rusové musí věnovat velkou pozornost dalekonosným zbraním – raketám a střelám s plochou drahou letu. Budují arzenál schopný masivně udeřit v ohromném prostoru Ruska a v jeho příhraničí proti nepříteli. Aby se Rusko vyhnulo podobným úderům ze strany nepřítele, buduje intenzivně velmi sofistikovanou protivzdušnou obranu proti letadlům a raketovým střelám.
Vzhledem k ohromné rozloze musí Rusko postavit (možná největší) flotilu vojenských dronů k ostraze, monitorování (průzkumu) a zabíjení nepřátel na svém mimořádně rozlehlém asijském území. Dosud bylo Rusko k vývoji a užívání dronů rezervované. Teprve dnes technika dovoluje z dronů učinit hodnotnou zbraň.
Současná politická protiruská hysterie bude mít příznivý účinek na státy NATO. Konečně se zaměří více na pořízení nové vojenské výzbroje pro konvenční boj. Dosud utrácely peníze na výzbroj vhodnou pro koloniální (protipartyzánské) války typu Afghánistán a Irák – byla to odolná, ale ne příliš vyzbrojená vozidla, která nezničí výbuch velké nálože na silnici a která jsou značně odolná vůči ručním „pancéřovkám“ z módní kolekce RPG. Protipartyzánská technika se bude ještě hodit při potlačování islámských bojůvek v EU v rámci islamistických povstání, která nás teprve čekají…“
Dál jsem se zabýval „věštbou“ směrem k NATO a islamistické expanzi:
V horizontu nejbližších 20 let ztratí státy NATO většinu zbývajícího vlivu v muslimské oblasti. Vzroste agresivní tlak islamistických států na převzetí kontroly na Balkáně. Řada států je od rozpadu Jugoslávie v 90. letech 20. století cíleně džihádisty islamizována. S tím bude spojena ztráta kontroly nad severním pobřežím Afriky a částečně i nad Středozemním mořem.
Není to jenom módní strašení islámem jako novým centrem zla? Americký politolog a historik Henry Kissinger na to odpovídá takto:
„Nejvyšší vůdce současného Íránu deklaroval, že v novém světě, jejž zvěstoval, nebudou vládnout národní zájmy ani liberální internacionalismus, ale náboženské zásady. Kdyby takovým názorům dal průchod reprezentant nějaké asijské či evropské země, bylo by to vnímáno jako šokující útok na globální stabilitu. Po pětatřiceti letech souvislého opakování si však svět na radikalismus těchto emocí i skutků, jimiž jsou zaštítěny, víceméně zvykl.“ (Kissinger, Uspořádání světa, Prostor, Praha 2016, str. 157)
Představitelé NATO, ač si to nechtějí přiznat, budou muset za hlavní směr ohrožení prohlásit Středomoří a tureckou linii od jižního pobřeží Černého moře přes Turecko až po Suez. Ale stane se tak možná pozdě, podobně jako v případě podceňování Hitlerovy nacistické hrozby koncem 30. let 20. století…
Pozemní jednotky musí být vyzbrojeny a vycvičeny opět pro klasický boj (vzor 1945 a Ukrajina 2015) a pro boj v městském prostředí (Irák, Sýrie). Letectvo musí být schopné nepřetržitě monitorovat jižní vnější hranici EU.
Podobně jako Ruská federace musí být také EU připravena k tvrdému (až bezohlednému) prosazování svých cílů v blízkém příhraničí. Čili současná ruská praxe do budoucnosti musí být i evropskou normou? Obávám se, že ano. Nelze přitom vyloučit nebezpečí střetu s Tureckem a islámskými zeměmi v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Turecko od začátku 90. let v podstatě sleduje přednostně tzv. islámskou kartu.
Bezpečnostní experti předpokládají, že Turecko zůstane součástí NATO až do poslední snesitelné chvíle, protože ze strategického hlediska není dobré si z velmi silného státu na hranicích EU učinit oficiálního nepřítele. Znamená to ale, že ze strategického hlediska má NATO nulovou hodnotu, protože na plánování a rozhodování aliance se bude podílet i nepřítel – turečtí důstojníci, věrní islamistickému diktátoru Erdoganovi.
Není podstatné, do jaké míry jsou dnes hypotetičtí nepřátelé (ne)vyzbrojeni a není podstatné ani to, zda jsou v některých státech nám naklonění autoritářští zkurvysynové. Situace se bude v průběhu času měnit. EU není schopna (kvůli neochotě euroúředníků a byrokratů v NATO) zastavit migrační útok a nátlak islamistů na přístupech k EU. Přitom unie musí být schopna agresivně prosazovat neprostupnost hranic EU a potlačovat i násilím islamistickou agendu (vyhoštění osob, rušení islamistických institucí a sporných neziskových organizací), aby udržela dosavadní bez tak již narušený bezpečnostní status…“ Končí komentář František Roček.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:frocek)