• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Irán tvrdí, že má dôkazy o zahraničnom zneužívaní protestov

    8-1-2018 Zem & Vek 85 593 slov zprávy
     

    Víkendová schôdza Bezpečnostnej rady OSN nesklamala z hľadiska očakávanej úrovne agresívnej rétoriky a obvinení. Nebolo prekvapením, že Trumpov Biely dom sa „odtrhol z reťaze“ slovnými útokmi a v zásade výzvami na zmenu režimu v Iráne po štarte masových protestov v tejto krajine.


    Iránsky generálny prokurátor Mohammad Jafar Montazeri označil americkú CIA za „hlavného strojcu“ demonštrácií. Iránsky veľvyslanec Gholamali Khoshroo, ktorého krajina nie je členom Bezpečnostnej rady, bol tentoraz prizvaný k účasti a uviedol, že protesty získali „priamu podporu zo strany zahraničných síl.“ Takisto obvinil USA, že „zneužili svoju právomoc stáleho člena BR OSN tým, že vyzvali na diskusiu o protestoch, čo nespadá do rozsahu ich mandátu.“ Trumpova administratíva poprela, že má akýkoľvek podiel na protestoch a tvrdí, že vznikli spontánne. CIA prejav odmietla komentovať.


    Iránske slová podporilo Rusko, ktorého vyslanec Vasilij Nebenzya povedal, že „USA rozptyľujú energiu BR OSN namiesto zamerania sa na kľúčové krízové situácie v Afganistane, Sýrii, Líbyi, Iraku, Jemene, KĽDR a Afrike.“ Dodal: „Namiesto toho navrhujete, aby sme zasahovali do vnútorných záležitostí štátu. Podľa vašej logiky by sme potom mali mať zasadnutia BR OSN po udalostiach vo Fergusone alebo po násilnom rozprášení hnutia Occupy Wall Street na Manhattane. Nechceme sa zapájať do destabilizácie Iránu alebo inej krajiny.“ K tomuto názoru sa pridalo aj Turecko.


    Nikki Haley, americká vyslankyňa, charakterizovala týždeň nepokojov tradične ako „spontánny prejav základných ľudských práv v 78 lokalitách,“ hoci podľa mnohých správ zatienili väčšinu týchto protestov početnejšie, provládne zhromaždenia.


    Niekoľko európskych štátov (vrátane Francúzska), v zriedkavom momente zhody s Ruskom a Iránom, rovnako blokovalo snahy USA so slovami, že „Spojené štáty predčasne využívajú ľudské práva na podkopanie jadrovej dohody (2015).“ Po ostrejších slovách prezidenta Macrona vyzval francúzsky veľvyslanec Francois Delattre k starostlivému prístupu k interným záležitostiam Iránu.


    Pramene:
    [1] US: Iran, ‘the world will be watching what you do’; autor: Jennifer Peltz; Associated Press, 5.1.2018
    [2] US State Department Hints At Iran Overthrow: Are We Witnessing The Early Stages Of Regime Change?; Zero Hedge, 30.12.2017
    [3] Protests die down, but the anger in Iran won’t go away; autor: Tim Lister; CNN, 5.1.2018
    [4] Thousands turn out for pro-government rallies in Iran; Al Jazeera, 5.1.2018
    [5] Russia warns US against meddling in Iran’s internal affairs – senior diplomat; TASS, 4.1.2018
    [6] Fox News Pundits Who Cheered On Iraq War Suggest Arming Iranian Protesters; autor: Caitlin Johnstone; Medium, 4.1.2018



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑