Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při pokusu zaútočit pomocí dronů na ruská vojenská zařízení v Sýrii na obloze nad Středozemním mořem hlídkovalo americké průzkumné letadlo.
„Iniciativní prohlášení mluvčího Pentagonu, že všechny tyto technologie jsou „snadno dostupné na volném trhu“ nevyvolává jen naše znepokojení, ale také legitimní zájem:
O jakých technologiích jde řeč, a kde je uvedený „trh“, a která bezpečnostní služba obchoduje s daty kosmické rozvědky? Kromě toho to znamená nový pohled na podivnou shodu okolností, proč se během útoku dronů teroristů na ruské vojenské základny v Sýrii nad Středozemním mořem více než čtyři hodiny ve výšce 7 tisíc metrů pohyboval mezi Tartusem a Hmeymimem průzkumný letoun americké námořní pěchoty Poseidon," citovala ruské ministerstvo obrany agentura Interfax.
Rovněž poznamenalo, že „v prohlášení ruského ministerstva obrany o poskytnutí teroristům technologií k spáchání útoku na 6. ledna údernými drony na ruské vojenské objekty v Sýrii nebyla záměrně žádná zmínka o zapojení konkrétní země, ani o samotných technologiích“.
„I když,“ uvádí se ve zprávě, „jen aby se naprogramovaly regulátory dronů a odhoz munice v systému GPS, musíte mít slušnou inženýrskou školu jedné z vyspělých zemí. Ano, a získat přesné souřadnice na základě kosmické rozvědky nemohou zdaleka všichni."
„Chceme znovu zdůraznit," uvedlo ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení, „že až donedávna nic takového teroristé neměli."
Jak předtím ruská obrana oznámila, v noci na 6. ledna zaútočilo 13 bezpilotních letounů s výbušnínami na ruské základny v Hmeyminu a Tartusu. Útok byl úspěšně odražen, několik dronů bylo zničeno, několik jich bylo zajištěno, probíhá technická expertíza, a jejich údaje byly již dešifrovány. Podle vojenských expertů byl útok drony zorganizován z "deeskalační zóny" v provincii Idlíb, kterou má pod kontrolou tzv. "umírněná" opozice.
Zdroj: interfax.ru, pz.cz