Možná to bylo jen přebreptnutí, kdo ví? To tvrzení je ovšem neuvěřitelné, což umožňuje hledat i jiné vysvětlení. Třeba je to varovný signál o stavu skutečné vzdělanosti v této společnosti. Konkrétně, že je tady to, co bylo už delší dobu předvídatelné. Konkrétně absence základní časoprostorové orientace v nedávné a nejspíše i v dávnější minulosti vyskytující se nikoliv jako dříve jen u špatně vzdělavatelných jedinců. Začíná se nejspíše vyskytovat i u lidí, kteří se dali na politickou dráhu a zdánlivě jsou vybaveni slušným vzděláním. Dříve se to projevovalo spíše u lidí se špatnou mluvou. Jinými slovy: může to signalizovat specifickou poruchu myšlení i u těch, u kterých by to nikdo moc nečekal (otitulovaní jedinci např.). Otázkou je jen, zda nejde o začátek specifické epidemie spojené s rozpadem jejich orientace v české minulosti.
Mohlo by se na tom podepsat více vlivů i příčin. Některé z nich patří do kategorie tzv. staré vesty, tedy už delší dobu známých poruch. Jako třeba to, že jde o důsledek dlouhodobé tragické situace v přípravě nových pedagogů pro výuku dějepisu a historiků od základních škol až po university (a následně pak i žáků či studentů). Zmatení chronologie se pak dá kvalifikovat jako projev chaosu v orientaci v minulosti. Mohlo by jít i o logický důsledek dlouhodobé ideologizace výkladu českých i světových dějin. Tedy o míchání následků s příčinami procesů či o záměnu časové souslednosti, k nimž v české společnosti došlo a dochází, někdy zcela záměrně.
Leccos signalizovalo už dění v českém parlamentu 8. listopadu 2012, kdy byl schválen zákon o církevních restitucích. Žádní politici, kdyby byli jen trochu orientovaní v novověkých i moderních českých dějinách by něco takového nemohli schválit. Natož pak 101 poslanců a tento den (údajná bitva na Bílé hoře)! Totéž ovšem také platí i o poměrech na Ústavním soudu, kde jen čtyři soudci (výrazná minorita v tomto sboru údajně nejuznávanějších právníků a soudců) dokázali vznést námitky proti tomuto zákonu, jehož text dokazuje, že schvalovatelé neměli ani ponětí o tom, o co a o jaké zlodějny a podvody se opíraly nároky katolické církve.
Zlé na tom všem je především to, že v každodenním životě představuje orientace v minulosti českého národa klíčový faktor ovlivňující naši schopnost přemýšlet a tedy i rozhodovat se o sobě i o společnosti, v níž žijeme. Nejde totiž jen o tu minulost, kterou známe z konzumace různých produktů domácích i cizích literátů či údajných odborníků, dnes čím dál více nahrazovaných diletantskými a nejspíše i úplatnými scénáristy filmových studií či televizních společností v podobě stále více zjednodušovaných a zfušovaných představ o tom, co se kdy a jak stalo. Jde o deformaci tzv. živé minulosti, která nás všechny, byť ne vždy viditelně formuje.
Jádro problému netkví totiž jen v souboru poznatků o tom, co (a také proč) se kdy stalo, ale v aplikaci těchto znalostí do naší každodenní činnosti, do našeho učení se životu ve velké společnosti. Podstatné je totiž to, jak tato minulost působí v nás i na nás. Každý máme totiž za sebou různé příběhy ze svého života. Tak jak se sami vyvíjíme od dětského, přes dospělý a dospělejší věk ke stárnutí, skládáme z nich svoji osobní minulost. Zrovna tak to ale probíhalo a stále probíhá kolem nás. U našich rodičů a jiných blízkých lidí až po celou domácí společnost, k níž se hlásíme, včetně ostatních společností tvořících dnešní lidstvo, s nimiž sdílíme život na této planetě. Tento proces není jen přímočarý. Může to působit i zpětně v rámci našeho úsilí orientovat se v tomto vysoce proměnlivém světě a probíhat tedy po různých, často silně individuálně modifikovaných trajektoriích. Navíc se to vše neustále prolíná s životy našich předků, které známe většinou jen z vyprávění a někdy i z učebnic, resp. z přehledů, v nichž jsou chronologicky uspořádané událostí, jejichž aktéry oni i my sami byli.
Ani mladý politik z pirátské strany tedy nemusí číst sebrané spisy TGM, aby se něco dověděl o tom, proč a v čem jsou dílo i život důležité pro každého z nás. Snad by je číst ani neměl, aspoň ne celé. Mnohé knihy TGM jsou totiž již beznadějně zastaralé. Stačilo by být jen otevřenější k minulosti a nechovat se k ní jako hulvát, pro kterého jsou nedávné i dávnější dějiny jen staré krámy a jiná veteš. Michálek možná jen měl smůlu, že jeho výrok byl ve veřejnosti zaznamenán a medializován. Kolik ale existuje lidí aspirujících dnes na vedení této společnosti s podobnými mezerami ve vnímání ubíhajícího času, to nevíme. Možná je jich už požehnaně. Měli bychom být k tomu všemu citlivější. Je zde totiž reálná hrozba. Někdo by ji pojmenoval ztrátou identity, jiný třeba ztrátou skutečných elit s přiměřenou autoritou, bez nichž nejsme schopni nejen toho, čemu se říká vlastenectví a získat schopnost směřovat vpřed. Končí komentář Vladimír Čermák.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)