• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jakov Kedmi komentuje Trumpov výrok o Jeruzaleme

    19-1-2018 Zem & Vek 227 730 slov zprávy
     

    Jakov Kedmi, expert na medzinárodnú politiku a bývalý šéf izraelskej tajnej služby Nativ, pokladá kontroverzný výrok amerického prezidenta o hlavnom meste Izraela za reklamný trik, ktorým chcel zlepšiť svoj vzťah s Demokratickou stranou. Z druhého koša: Podľa Kedmiho je nesporné, že Rusko zachránilo režim sýrskeho prezidenta Baššára Asada.


    Prehlásenie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela vyvolalo búrku emócií v arabskom svete s hrozbou krvavého kúpeľa na Blízkom východe. J. Kedmi upozorňuje, že americký prezident neupresnil, o akom Jeruzaleme je reč. Vymedzoval sa neurčitým pojmom – Jeruzalem všeobecne, ale v akých hraniciach, to bude riešené na rozhovoroch. Fakticky sa hovorí iba o Západnom Jeruzaleme. Jednoduchý príklad: nedávno bol D. Trump v Izraeli a navštívil Múr nárekov (tento sa nachádza na území Východného Jeruzalemu, ktorého príslušnosť k Izraelu svetová spoločnosť neuznáva). Takže nikto zo štátnych predstaviteľov Izraela nemohol na požiadanie USA sprevádzať americkú delegáciu. A ešte – načo uvažovať o „začiatku prípravy” na výstavbu veľvyslanectva USA v Jeruzaleme, keď už tam je ich konzulát?


    Práve preto je Trumpove vyhlásenie iba reklamný trik. Američania neriešili a neriešia uznať Východný Jeruzalem za izraelský. To by znamenalo porušiť všetky rezolúcie OSN. Mimochodom, nasledujúci deň po Trumpovom „prehlásení” bolo oznámené, že všetky mapy sveta v USA ostanú takými, akými boli – s hlavným mestom Izraela v Tel-Avive. V Ruskej federácii, ktorá na jar 2017 oficiálne uznala Západný Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, bol vydaný príkaz vyznačiť toto riešenie na všetkých mapách.


    Trumpove vyhlásenie je adresované verejnosti, hlavne americkej. Najskôr je nadiktované jeho vlastným postavením v štáte, pokusom upevniť svoje pozície a získať podporu Demokratickej strany, ktorá doteraz bola ostro proti nemu.


    V USA vyhlasujú o svojom víťazstve v Sýrii a o tom, že tam Rusko nepochodilo. J. Kedmi však prehlasuje: V Sýrii je všetko úplne jasné. Rusko vybojovalo vojenské víťazstvo a zachránilo režim prezidenta Asada. Pomohlo riešiť problém tzv. Islamského štátu, ktorý je teroristickou organizáciou. Zostali neveľké vojenské akcie, ktoré sa skoro skončia. A to, že Američania si prisvojujú toto víťazstvo sebe? Potom, ako dnes každý Američan je presvedčený, že to USA zvíťazili v druhej svetovej vojne – oplatí sa vôbec diviť?


    Problém  Asada je vnútrosýrskym problémom. Rusko malo jedinú úlohu – nedopustiť privedenie Sýrie do stavu, v akom boli Líbya a Irak. A táto úloha bola úspešne vyriešená. Mierová Sýria je ešte ďaleko. Preto tam musí byť štát so silným politickým systémom a bez prítomnosti cudzích vojsk, s výnimkou ruských, ktoré sa tam nachádzajú legálne, na žiadosť sýrskej vlády.


    Teraz sa ukazuje, že celá Európa sa hrnie do Sýrie, kde budú veľké kontrakty pri rekonštrukcii zničeného štátu. Tam nie je iba ropa, plyn, ale aj more s potenciálom rozvoja turizmu. Náleziská plynu čakajú na svoje ťažobné a prepravné zariadenia. Treba pripomenúť, že prezident Asad povedal: „Právo prvej svadobnej noci patrí Rusku, pretože ono zachránilo Sýriu.“


    Vzťahy Moskvy a Washingtonu sú zložité, skôr už možno hovoriť o novej studenej vojne. Zásahy proti ruským novinárom v USA možno pokladať za prejav protiruskej hystérie. Avšak problém Ruska vznikol z dôvodu vnútropolitického zápasu v USA. Najdivokejšie riešenia proti RF sa prijímajú iba preto, aby posilnili, alebo naopak oslabili, Donalda Trumpa. Možné sú pokusy zaviesť sankcie aj vo finančnej oblasti a pod. J. Kedmi si nemyslí, že vzťahy RF a USA sa skoro zlepšia. Zdá sa, že všetci čakajú na závery komisie pre skúmanie účasti Moskvy v amerických prezidentských voľbách. Keď budú oznámené, nastane alebo nový príliv sankcií pre Rusko, alebo sa prezident Trump pokúsi porátať so svojimi protivníkmi.


    Zdroj:  Ruský printový týždenník Argumenty i fakty.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Ivan Lužák

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑