Zo vzduchu okolie Nevadskej národnej bezpečnostnej základne patriacej Ministerstvu energetiky, so svojimi vysokohorskými pláňami a vzdialenými vrcholmi hôr, vyzerá ako severovýchodný Irán.
Objekt asi 65 míľ severozápadne od Las Vegas, bol kedysi používaný na jadrové testovanie, a dnes sa tam nachádza protišpionážna výcviková základňa a súkromné letisko vhodné aj pre Boeing 737. Je to zakázaná oblasť a nehostinná – v niektorých sektoroch sú zvedavci upozornení, že personál základne má povolenie zabíjať votrelcov, ak je to potrebné.
Bolo to tu, kde Velenie spojených špeciálnych operácií (Joint Special Operations Command (JSOC)) uskutočňovalo od roku 2005 tréning pre mudžahedínov (Mujahideen-e-Khalq), disidentskú iránsku opozičnú skupinu, známu na Západe ako M.E.K. M.E.K začínala ako marxisticko-islámska študentská skupina v 70-tych rokoch a bola spájaná so zavraždením 6 amerických občanov. Bola spočiatku súčasťou širšej základne revolúcie, ktorá viedla v roku 1979 k zvrhnutiu iránskeho šáha. Lenže už o pár rokov skupina hrozila krvavou občianskou vojnou s vládnucimi klerikmi a v roku 1997 bola na zozname zahraničných teroristických organizácií Ministerstva zahraničných vecí. V roku 2002 M.E.K. získala medzinárodný kredit za verejné odhalenie, že Irán začal obohacovať uránium v tajnej podzemnej fabrike. Mohamed ElBaradei, ktorý bol v tom čase generálnym riaditeľom Medzinárodnej spoločnosti pre atómovú energiu, agentúru OSN monitorujúcu jadrové zariadenia, mi neskôr povedal, že bol informovaný, že tieto informácie boli dodané Mossadom. Vzťahy M.E.K. so západnými tajnými službami sa prehĺbili po páde irackého režimu v roku 2003 a JSOC začala operovať vnútri Iránu pri pokusoch dokázať obavy Bushovej administratívy, že Irán konštruuje bombu na jednej alebo viacerých tajných základniach. Financie boli tajne poskytnuté množstvu disidentských organizácií kvôli zberu spravodajských informácií a kvôli teroristickej činnosti proti iránskej vláde. Priamo, alebo nepriamo M.E.K. skončila pri zbraniach a špionáži. Niektoré Američanmi podporované tajné operácie doteraz prebiehajú v Iráne, podľa minulých aj súčasných predstaviteľov spravodajstva a vojenských konzultantov.
Napriek rastúcim väzbám a oveľa intenzívnejšiemu lobingu organizovanom jej advokátmi, M.E.K. zostáva na zozname zahraničných teroristických organizácií Ministerstva zahraničných vecí, čo znamená, že základom Nevadského tréningu je utajenie.
„Trénovali sme ich tam a maskovali to cez Ministerstvo energetiky, pretože to vlastní všetky pozemky v južnej Nevade,“ povedal mi bývalý vyšší dôstojník Americkej spravodajskej služby. „Rozmiestnili sme ich na veľké vzdialenosti v púšti a kopcoch a trénovali ich schopnosti komunikovať – koordinácia komunikácie je vážna vec.“ (Hovorca JSOC povedal, že „Jednotkám špeciálnych operácií USA nebolo nič známe o výcviku, ani sa nezúčastňovali výcviku členov M.E.K.“)
Výcvik skončil niekedy predtým ako Obama prevzal funkciu, povedal bývalý dôstojník. V osobitnom rozhovore penzionovaný štvorhviezdičkový generál, ktorý radil Bushovu a Obamovu administratívu v národných bezpečnostných otázkach, povedal, že bol súkromne informovaný v roku 2005 o výcviku Iráncov spojených s M.E.K. v Nevade Američanmi zapojenými do programu. Dostali „štandardný výcvik,“ povedal, “v komunikácii, kryptografii, taktike malých jednotiek, a zbrojárstve – ktorý trval šesť mesiacov. Boli sústredení v malých družstvách.“ Tiež mu povedali, že muži robiaci výcvik boli z JSOC, ktorý sa stal v roku 2005 hlavným nástrojom Bushovej administratívy v globálnej vojne proti terorizmu.
Bol to výcvik ad hoc, ktorý vyprovokoval znepokojené telefonáty, povedal bývalý generál: „Povedal som jednému chlapovi, čo mi zavolal, že všetko je na vašich hlavách a všetko môže skončiť veľkými problémami, pokiaľ nedostanete niečo písomne. Iránčania sú veľmi, veľmi dobrí v kontrašpionáži a veci ako táto je príliš ťažké ovládať.“ Základňa v Nevade bola v tom istom čase používaná na pokročilý výcvik elitných irackých bojových jednotiek. (Bývalý generál povedal, že poznal len jedného člena M.E.K., ktorý prešiel výcvikom; bývalý vysoký spravodajský dôstojník povedal, že vedel o výcviku, ktorý prebiehal v roku 2007.)
Allan Gerson, washingtonský právnik M.E.K (ďalej MEK), poznamenal, že MEK verejne a opakovanie odmietol teror. Gerson povedal, že nebude komentovať výcvik v Nevade. Lenže taký výcvik, ak je to pravda, povedal, by bol „v nesúlade s rozhodnutím Ministerstva zahraničia ponechať MEK na zozname teroristov. Ako môže USA cvičiť tých, čo sú na teroristickom zozname ministerstva, ak iní sú trestne stíhaní za poskytnutie drobných financií tej istej organizácii?“
Robert Baer, agent CIA na dôchodku, ktorý plynne hovorí arabsky a pracoval v utajení v Kurdistane a Blízkom východe celú svoju kariéru, mi povedal, že na začiatku roku 2004 bol oslovený súkromnou americkou spoločnosťou pracujúcou pre Bushovu administratívu, aby sa vrátil do Iraku. „Chceli odo mňa, aby som pomohol MEK v zbere informácií o Iránskom jadrovom programe,“ spomenul si Baer. „Mysleli si, že ovládam jazyk Farsi, lenže neovládam. Povedal som, že sa vrátim, ale nevrátil som sa.“ Baer, dnes žijúci v Kalifornii, si spomenul, že mu bolo jasné, že je to „dlhodobá operácia a nie jednorázovka.“
Massoud Khodabandeh, IT špecialista dnes žijúci v Anglicku, konzultant irackej vlády, bol predstaviteľom MEK pred tým než ju opustil v roku 1996. V telefonickom rozhovore potvrdil, že je zaprisahaným nepriateľom MEK, a vyvíja činnosť proti MEK. Khodabandeh povedal, že bol v skupine pred pádom šáha a ako počítačový expert bol silne zapojený v spravodajskej činnosti ako aj v zabezpečovaní bezpečnosti pre lídrov MEK. Za posledné desaťročie on a jeho anglická manželka viedli podporný program pre odpadlíkov. Khodabandeh mi povedal, že počul od viacerých odpadlíkov o výcviku v Nevade. Bolo mu povedané, že výcvik komunikácie v Nevade obsahoval viac než výuku ako zostať v kontakte pri útoku a tiež obsahoval prerušenia komunikácie nepriateľov. Povedal, že Spojené štáty našli spôsob ako preniknúť do hlavných iránskych komunikačných systémov. V tom čase, povedal, USA poskytli MEK operatívcov schopných zachytiť telefonáty a textové správy vnútri Iránu, ktoré prekladali a posielali americkým spravodajským expertom. Nevie, či táto činnosť pokračuje ďalej.
Päť iránskych jadrových vedcov bolo zavraždených od roku 2007. Hovorca MEK odmietol akúkoľvek účasť pri vraždách, ale minulý mesiac MBC News citovali dvoch vyšších predstaviteľov Obamovej administratívy, ktorí potvrdili, že útoky boli vykonané jednotkami MEK, ktoré boli vycvičené a financované Mossadom, izraelskou tajnou službou. NBC ďalej citovala predstaviteľa administratívy, ktorý poprel akúkoľvek účasť na činnosti MEK. Bývalý vysoký predstaviteľ tajnej služby, s ktorým som hovoril po druhej reportáži NBC, povedal, že Izraelci pracovali s MEK a dodal, že operácie profitovali z informácií amerických tajných služieb. Povedal, že ciele neboli „Einšteinovia“; „Cieľom je ovplyvniť Iránsku psychiku a morálku,“ a dodal tiež „demoralizovať celý systém – jadrové nosiče, továrne na obohatenie jadra, elektrárne.“ Útoky boli vykonané tiež na ropovodoch. Dodal, že operácie sú „primárne uskutočňované MEKom, prostredníctvom spojenia s Izraelcami, a so spravodajskými informáciami USA.“ Poradca komunity špeciálnych operácií mi povedal, že spojenie medzi USA a MEK vnútri Iránu je dlhodobé. „Všetko, čo sa dnes robí vnútri Iránu je vykonávané prostredníctvom vycvičených zástupcov,“ povedal.
Zdroje, s ktorými som hovoril ,neboli schopné povedať, či ľudia trénovaní v Nevade boli zapojení v operáciách v Iráne, alebo niekde inde. Ale zdôraznili všeobecný úžitok z americkej podpory. „MEK bol totálny vtip,“ povedal poradca Pentagónu, „a dnes je to reálna sieť vnútri Iránu. Ako sa MEK stal tak veľmi efektívnym?“ položil rétorickú otázku. „Časť z toho je výcvik v Nevade.Časť z toho je logistická podpora z Kurdistanu a časť z toho je vnútri Iránu. Dnes má MEK možnosti na efektívne operácie ako nikdy predtým.“
V polovici januára, pár dní po vražde iránskeho jadrového fyzika pomocou bomby v aute v Teheráne, minister obrany Leon Panetta na stretnutí s vojakmi z Fort Bliss v Texase potvrdil, že vláda USA má „isté predstavy, kto by mohol byť páchateľom, ale nevie to presne.“ A dodal, „ Ale môžem vám povedať jednu vec: USA neboli zapojené do takejto činnosti. Toto USA nerobia.“
Preložené z: https://www.newyorker.com/news/news-desk/our-men-in-iran
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.