• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Warren Buffett: Jasnovidec z Omahy, previazaný s politickými kruhmi

    23-1-2018 Zem & Vek 227 364 slov zprávy
     

    Vďaka dobre načasovaným akciovým obchodom a zdanlivo unikátnym mentálnym zručnostiam pri vedení svojich spoločností ho desaťročia nazývali jasnovidcom z Omahy. Pri pohľade späť na posledné obdobie je však jasné, že Buffett zarobil svoje miliardy nie príliš slušným spôsobom.


    Americký magnát a „filantrop“ Warren Edward Buffett je považovaný za jedného z najúspešnejších investorov, pričom v auguste 2017 bol s celkovou hodnotou majetku 81,1 miliardy dolárov druhým najbohatším mužom Spojených štátov a štvrtým na svete.


    Svoj záujem o podnikanie prejavoval už od mladosti, keď v roku 1947 nastúpil na Whartonskú školu Pensylvánskej univerzity a o dva roky na Nebraskú univerzitu v Lincolne. Ďalej pokračoval absolvovaním Kolumbijskej univerzity so zameraním na investičnú filozofiu Benjamina Grahama a špecializáciou na Newyorskom finančnom inštitúte, kde nadväzoval prvé obchodné partnerstvá a väzby.


    Známe sú Buffettove dary pre Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá na verejnosti diktuje tempo snáh mocipánov o depopuláciu planéty. Médiá mu za tento krok zložili poníženú poklonu a vyjadrili neuveriteľný rešpekt, čím z neho urobili takmer Santa Clausa pre dospelých. Nedá sa však klamať všetkých a stále, a tak je to aj v prípade Warrena a jeho starostlivo vytvoreného mediálneho imidžu. Pre tých, ktorí sledujú jeho kariéru s miernym odstupom a aspoň minimálnou mierou objektivity, je ťažké prehliadnuť, že táto osoba je majstrovským manipulátorom.


    Len hrubá kniha by obsiahla všetky nekalé spôsoby, ktoré Buffett praktizuje, či už v súkromnej alebo politickej sfére. Peter Schweizer z portálu Reason sa o to snažil v krátkom dokumente a napísal: „Vlastní banky, ktoré vytvárajú a predávajú brakové aktíva svetovým investorom. Disponuje ratingovými agentúrami, ktoré účtujú obrovské poplatky za hodnotu týchto bezcenných aktív. Znovu využíva banky, ktoré vsádzajú proti hodnote týchto nehodnotných prostriedkov. Vládne mediálnym spoločnostiam, ktoré bezpečne odvedú pozornosť obyvateľstva, aby nezistilo pravdu. Vytvoril záchranný plán americkej vlády, ktorým sa zároveň snažil zachrániť svoje investície. Jeho podniky profitovali na realizácii globálneho „záchranného plánu“, a keď sa ekonomika zrútila, poradil prezidentovi, aby do nej napumpoval ďalšie miliardy prostredníctvom masívnych stimulov. Spôsobom ekonomickej deštrukcie a prestavby (teda náležitým využitím hesla Ordo Ad Chao) viedol udalosti a zbohatol na nich ako nikto iný.“



    Autor: Richard Strážan



    Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian





    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑