Už nielen mainstreamové médiá alebo treťosektorové organizácie, ale aj Polícia SR bojuje proti „hoaxom“. Tento výraz pritom používa nevhodne, nakoľko hoaxy sú reťazové, klamlivé, mystifikujúce alebo žartovné správy, ktorých pôvodca vyzýva k ich ďalšiemu šíreniu prostredníctvom elektronickej komunikácie. „Slniečkári“ mu však svojvoľne prisúdili všeobecný význam správy, ktorá je „nepravdivá alebo zavádzajúca.“ Používajú ho na spoločné nálepkovanie skutočných nezmyslov, ale aj kritických článkov alternatívnych médií, za účelom ich diskreditovania.
Začiatkom januára osobne policajný prezident Tibor Gašpar predstavil verejnosti projekt „Polícia proti hoaxom“. Boj proti zločinu si tak policajný zbor rozšíril o boj proti „nepravdivým informáciám“ a pridal sa tak k propagandistickému a ideologickému ťaženiu proti kritike systému. Je to neslýchaný precedens, ktorý nemá obdobu od čias socialistickej Verejnej bezpečnosti.
Samozrejme, že v rámci spomínaného programu polícia vyvracia aj očividné fámy, ako keď poprela šíriace sa tvrdenie, že v prípade núdze privoláte najbližšiu hliadku pomocou bankomatu, zadaním PIN vašej platobnej karty odzadu. Okrem toho sa však zapája do politického zápasu, kde sama zavádza verejnosť svojimi vyhláseniami.
Svedčí o tom aj nedávny status na facebookovej stránke Polície SR, reagujúci na video istej parlamentnej strany. Upozorňovalo na skutočnosť, že na ukrajinsko-slovenskej hranici sú miesta, cez ktoré sa dá nekontrolovane preniknúť na naše územie. Polícia túto výpoveď nijako argumentačne nevyvrátila, len ju označila za „hoax“ a uviedla: „Bezpečnostná situácia na našich hraniciach je v zahraničí vysoko hodnotená. Bezpečnostné zložky monitorujú nielen východnú hranicu s Ukrajinou. Dôkazom týchto tvrdení je 2706 zadržaných nelegálnych osôb v roku 2017.“ To, že nejaký (akýkoľvek) počet osôb bol zadržaný, ešte nedokazuje, že ďalšie osoby nemohli vniknúť na naše územie nepozorovane. Polícia ani slovom nepoprela, že by takéto „deravé“ miesta na našej východnej hranici existovali.
V druhej časti videa sa hovorí o tom, že nelegálny vstup na územie Slovenskej republiky je kvalifikovaný len ako priestupok „so smiešnou pokutou“, preto by sa v rámci odstrašenia mal zadefinovať ako trestný čin. Polícia to v svojom vyhlásení opäť zavádzajúco zhodnotila ako nepravdivé tvrdenie, že nelegálnym imigrantom hrozí „maximálne pokuta“ a dodala, že v skutočnosti im reálne hrozí zadržanie a vyhostenie z krajiny. Obišla však podstatu názoru vyjadreného vo videu, že nelegálny vstup a zdržiavanie sa na našom území by sa malo zmeniť z priestupku na trestný čin.
V tomto prípade vôbec nie je podstatné, kto je autorom videa. Podstatné je, že orgán štátnej moci sa podieľa na diskreditácii opozičných politických názorov. Čo je jednoznačným totalitným prvkom, útočiacim na samé základy demokracie a slobody slova. Reagovať na takéto video majú právo v rámci verejnej diskusie politici či novinári, ale rozhodne nie príslušníci silových zložiek.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.