Sám papež upozornil na důležitost nekonečného diskursu na téma lživých zpráv a říká, že první jejich příklad lze najít v Bibli.
Dnešní papež katolické církve řekl, že první příklad falešných zpráv najdeme v biblické Genesis, když ďábel proměněný v hada přemlouval Evu, aby snědla zakázané ovoce.
Papež vysvětlil, že Eva byla dezinformována ďáblem, který ji řekl, že díky zakázanému jablku budou Adam a Eva vědět vše, čímž by byli podobné Bohu.
Jak uvádí zpravodajství Reuters, Papež nedávno zveřejnil dokument s názvem: „Pravda vás osvobodí — falešné zprávy a žurnalistika pro mír", který byl vydán před nadcházejícím Mezinárodním dnem sociálních komunikací katolické církve, které se uskuteční 1. května.
V něm komentuje fake news poprvé: "Tato biblické epizoda vrhá světlo na důležitý aspekt našeho vnímání. Neexistuje taková věc jako neškodlivá desinformace. Naopak, důvěra ke lži může vyvolat strašné následky. Fake news je příznak netolerance a přecitlivosti, vede jenom k šíření arogance a nenávisti. To je konečný výsledek lži. Šíření falešných zprav je určeno pro konkrétní cíle, ovlivňuje politická rozhodnutí a slouží ekonomickým zájmům. Falešné, ale pravděpodobné zprávy jsou velice chytlavé, neboť přitahují lidskou pozornost tím, že se obracejí ke stereotypům, obecným společenským předsudkům, využívají okamžité emoce, jakožto úzkost, zlost a frustraci. Je třeba odhalit takový „postup hada", který tvůrci falešných zpráv používají a skrývají svou podstatu, aby kdykoliv a kdekoliv mohli udeřit. Chtěl bych každého vyzvat, aby byla prosazována žurnalistika míru a aby zprávy byly vytvářeny lidmi pro lidi."
Vydání tohoto dokumentu následuje po mnohaměsíčních diskusích, které se týkaly toho, nakolik byla volba amerického prezidenta Donalda Trumpa ovlivněna falešnými zprávami.
Přestože papež nikdy nejmenuje jméno amerického prezidenta, samotný Trump však říká, že on vymyslel termín „fake news". Používá ho často v rozhovorech, když chce diskreditovat média, která píší o jeho administrativě.
Ve svém prohlášení papež vyzývá ke „vzdělanosti pro pravdu", aby lidé mohli odlišit skutečné zprávy od falešných. Zdůrazňuje také, že žurnalistika „není jenom prací, ale je posláním".
Vatikánský mluvčí Greg Burke, bývalý reportér US outlets, sdělil zpravodajství Reuters:
Papež neříká, že všichni novináři jsou hadi, ale jistě uznává, že jimi mohou být.
Na závěr svého prohlášení, papež žádá novináře, aby pamatovali, že lidé se nacházejí uprostřed příběhu (jsou účastníky příběhu, dějství) a nejsou pouhými „kliknutími".