• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Korejský poloostrov žije stále ve Studené válce. Potká osud tohoto poloostrova opět i zbytek světa?

    10-10-2014 Svobodné Noviny 91 953 slov zprávy
     

    Korea, kterou od roku 1910 ovládalo Japonské císařství, získala po druhé světové válce svobodu, byla rozdělena na dvě části, protože sever osvobodila Rudá armáda a jih Američané. Korejský poloostrov zůstává od konce druhé světové války ohniskem napětí. Rozdělení země potvrdila moskevská konference ministrů zahraničí SSSR, USA a Velké Británie z prosince 1945 s tím, že prozatímní správa potrvá pět let. Ani jedna strana nepočítala se vznikem dvou států, vývoj po druhé světové válce a nástup studené války to však změnil. V obou zemích se ustavily vlády, které vyhovovaly zemím spravující poloviny Koreje.



    Kim Čong-un

    Kim Čong-un



    Severní Korea byla považována za druhou nejprůmyslovější zemi v Asii po Japonsku a prodělávala v prvních poválečných letech prudký rozvoj. Ten se ale v sedmdesátých letech zastavil. Dnes Severní Korea zaujímá rozlohu 120 540 km a žije v ní 23 miliónů obyvatel. Severní Korea se postupně odklonila od marxismu a vzdalovala se i od komunistického bloku. Odklon dokumentovala idea čučche, (absolutní soběstačnost) kterou vyhlásil Kim Ir-sen v roce 1955. Zdůrazňuje naprostou nezávislost země. Zahrnuje v sobě prvky nacionalismu a konfucioanismu i stalinských a maoistických revizí marxismu.


    Postupně ale stále větší roli začal hrát princip songun, který stanovil, že hnacím motorem společnosti je armáda. Severní Korea se dále militarizovala a hlavní roli v zemi přebírala armáda. Severní Korea 10. ledna 2003 odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a 10. února 2005 Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně na svou obranu proti USA.


    Kim Čong-un zastává všechny nejvyšší funkce, je nejvyšším představitelem Severní Koreje, je generálním tajemníkem Korejské strany práce a také nejvyšším velitelem Korejské lidové armády. Nezastává pouze funkci prezidenta, která navěky přísluší zakladateli dynastie, Kim Ir-senovi. Kim Čong-un tuto funkci zastává od 29. prosince 2011. Je již třetím v dynastii Kimů v čele totalitní Severní Koreje od dob jejího vzniku po druhé světové válce.


    O Kim Čong-unovi je toho relativně málo známo, neví se pořádně ani jeho datum narození, uvádí se buď 8. leden 1983 nebo 8. leden 1984. Jeho matkou je třetí Kim Čong-ilova žena, bývalá tanečnice Ko Čong-hui, která v roce 2004 podlehla v rakovině. Kim Čong-unovi se dostalo dobrého vzdělání, studoval ve švýcarském Bernu Liebefeld Steinhölzli. Zřejmě ale jen v letech 1998 až 2000, přičemž studium náhle ukončil. Po návratu do Severní Koreje zahájil v roce 2002 pětiletá studia na vojenské akademii. Kim Čong-un je ženatý, za manželku má bývalou zpěvačku Ri Sol-ču, se kterou má zřejmě dítě.


    Rozhodně se zatím Kim neukazuje jako reformátor, i když v srpnu 2012 oznámil ekonomické reformy v čínském duchu. Na zasedání ústředního výboru 31. března 2013 vyhlásil novou strategickou linie ekonomického růstu a současně další rozvoj jaderných odstrašujících sil. Severní Korea však žádné výrazné společenské a hospodářské změny neprodělala a představuje militaristický totalitní stát, ve kterém hraje hlavní roli armáda.


    Severní Korea svůj jaderný program završila v roce 2006 prvním jaderným výbuchem, po němž následovaly v letech 2009 a 2012 dva další. Současně v roce 2012 vypustila úspěšně svou první umělou družici, čímž prokázala značný pokrok v oblasti balistických raket, i když stále využívají technologii padesátých let a o jejich přesném navádění na cíl v případě vojenského využití nelze hovořit.


    Pro mezinárodní pozorovatele bylo překvapením , když v minulých dnech na jih Korejského poloostrova přijela severokorejská delegace vedená vicemaršálem Hwang Pchjong-sonem, oficiálně druhým nejmocnějším mužem režimu. Naposledy došlo k takovému setkání před pěti lety.


    Kimova nepřítomnost na veřejnosti vyvolala řadu spekulací o možné chorobě, a dokonce i zvěsti o převratu v Pchjongjangu. Kim Čong-un byl naposledy viděn, když 3. září 2014 navštívil s manželkou koncert. Od té doby se už na veřejnosti neobjevil.


    Před jeho „zmizením“, bylo vidět, že Kim Čong-un zřetelně kulhá. Kim, jemuž je asi 30 nebo 31 let, je silný kuřák. Od nástupu do čela země po smrti svého otce Kim Čong-ila v roce 2011 podstatně přibral na váze. Při výšce 175 centimetrů váží odhadem 140 kilo. To je o téměř 65 kilogramů víc, než by měl průměrný muž jeho výšky mít, a podle zdravotních tabulek jde o obezitu. Jihokorejský ministr obrany uvedl, že podle jejich rozvědky se ani nenachází v hlavním městě Pchjongjangu. Svět stále čeká na odpověď, co se stalo se severokorejským vůdcem.


    Podle některých agentur Kim Čong-un měl být svržen členy organizačního oddělení Korejské strany práce. Organizační sekce Korejské strany práce, (OGD) se kdysi zodpovídala pouze Kim Čong-ilovi. Od jeho syna, současného korejského diktátora, ale prý odmítla poslouchat jakékoli rozkazy. OGD údajně ovládla zemi, a rozpoutává se konflikt mezi těmi, kdo chtějí mít režim stále pevně v rukou, a jejich odpůrci. Převrat se měl odehrát po popravě Kimova strýce Čang Song-tcheka. Jeho smrtí členové OGD dali najevo, že nikdo není legitimnější než oni. Kim je prý nyní zcela obklopen OGD, která skutečně vládne, zatímco on funguje pouze jako loutka.


    Nezapomeňme , že Severní Korea vlastní atomové zbraně a má třetí největší armádu na světě. V posledních letech provedla Severní Korea několik pokusných jaderných výbuchů. KLDR u Čínských hranic nedaleko hory Pektusan, která je pro všechny severní Korejce posvátná, postavila podzemní raketovou základnu. Pokud Severní Korea u hory Pektusan rozmístí balistické rakety středního doletu, tak bude schopna zasáhnout japonský ostrov Okinawa, na kterém se nachází americké základny.


    Jižní Korea nemá k dispozici informace o tom, zda se v podzemní severokorejské základně nacházejí rakety, zda se jedná jen o rezervní bunkry, nebo zda jsou šachty přizpůsobeny ke skladování zbraňového plutonia. Všechny verze jsou zatím založeny pouze na předpokladech. Jediné nebezpečí, které nikdo nezpochybňuje, spočívá v tom, že hora Pektusan je potenciálně aktivní sopka a raketové údery na ni by mohly vyprovokovat erupci.


    Severní Korea začala vyvíjet ponorku schopnou nést balistické rakety středního doletu. Oznámil to 6. 9. 2014 mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. Skutečností je, že raketové a jaderné možnosti Pchjongjangu se stávají důležitou realitou.


    Zdroj: ePortal.cz


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑