• Vybrat den

    Září 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kruh obrů? Záhadný kamenný monument na Golanských výšinách je tak starý jako Stonehenge

    29-1-2018 AC24 125 543 slov zprávy
     

    Tu nejzáhadnější stavbu Středního východu je snadné minout, leží na sporných Golanských výšinách a je tak rozsáhlá, že je nejlépe si ji prohlížet ze vzduchu.

    Tento prehistorických kamenný monument zůstával celá staletí nepovšimnut až do rozšiřování těžby ropy do sporného regionu Golanských výšin.

    Archeologové toto megalitické staveniště odhadují, že je asi 5 000 let staré, čili zhruba to samé stáří jako Stonehenge ve Witshire.

    Tento monument je znám pod dvěma jmény. Jeho arabské jméno je Rujm el-Hiri, což znamená ‚kamenná hromádka divoké kočky,‘ zatímco hebrejské jméno Gilga Refaim znamená ‚kruh obrů‘ a odkazuje se na pradávnou rasu obrů zmiňovanou v Bibli.

    Archeologové však dosud ještě nevědí, kdo to postavil nebo kvůli čemu.

    K teoriím patří, že jde o pradávný kalendář či ‚nebeské pohřebiště‘, a někteří věří, že ten monument může mít astronomický význam a mohlo ho být používáno jako observatoře. https://youtu.be/plvOuiBU_ws

    Poté, co toto území v roce 1967 Izrael válkou uchvátil od Sýrie, archeologové začali studovat letecké snímky zachycující vzory z kamenných kruhů, které nebyly ze země viditelné. Následné vykopávky odhalily, že je to nejstarší a největší stavba v celé oblasti.

    Tento komplex v arabštině známý jako Rujm el-Hiri, což znamená „hromada kamenů divoké kočky“, obsahuje pět soustředných kruhů, kdy ten největší je široký přes 500 stop (152 m), a mohutnou pohřební komoru uprostřed. Jeho hebrejské jméno je Gilgal Refaim čili „kruh obrů“, čímž se odkazuje na pradávnou rasu obrů zmiňovanou v Bibli.

    Je to podle odhadů přes 5 000 let staré, čímž je to současníkem anglického Stonehenge. Na rozdíl od těchto proslulých monumentů postavených z asi 100 ohromných balvanů vztyčených do překladů je Golanská stavba zhotovená z hromad tisíců menších čedičových kamenů, které však dohromady váží přes 40 000 tun.

    „Je to místo plné hlavolamů. Máme jen útržky informací, nikoliv však celý obraz,“ řekl expert na megalitické hroby Uri Berger z izraelského památkového úřadu.

    „Vědci přichází a jsou ohromeni z tohoto místa, načež vymýšlí své vlastní teorie.“

    Nikdo neví, kdo to postavil. Někteří si myslí, že to byla civilizace nomádů, kteří se usadili v této oblasti, to by ale vyžadovalo ohromnou podpůrnou síť, kterou by kočovníci asi neměli.

    Mohlo to mít astrologický význam. V nejkratší a v nejdelší dny v roce - při červnovém a prosincovém slunovratu – je východ slunce v linii s výchozy otevřenými v kamenných valech, řekl.

    Stojíte-li na zemi uvnitř tohoto komplex, tak to vypadá jako labyrint zdí z drcených kamenů prorostlých plevelem. Z vršku pětimetrové pohřební mohyly lze spatřit ten kruhový vzor. Ale jen ze vzduchu je možné pokochat se tím působivým tvarem mohutného býčího oka, který se jasně objeví.

    Střepy hrnčířských výrobků a pazourkových nástrojů nalezené v různých vykopávkách pomohly s datováním této stavby, řekl Berger. Vědci se obecně shodují, že stavba začala někdy po roce 3500 před naším letopočtem a některé další části byly přidány v průběhu následujících dvou tisíc let.

    Komplex je v oblasti v současnosti využívané k výcviku izraelských ozbrojených sil, ale návštěvníci si mohou o víkendech a ve svátky tyto zdi prohlížet a vlézt si třeba i do 20 stop dlouhé pohřební komory.

    Zdroj: news.yahoo.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑