• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína začala masově editovat lidskou DNA. USA vzniká nervozita

    29-1-2018 AC24 139 324 slov zprávy
     

    Jak se ukázalo, od roku 2015 v ČLR probíhají odpovídající rozsáhlé experimenty a to s velkým předstihem oproti jiným zemím.

    Podle novinářského průzkumu Wall Street Journal kvůli extrémně flexibilní legislativě velké čínské kliniky od roku 2015 provádějí experimenty s cílem změny lidského genomu pomocí metody CRISPR / Cas9.

    V jiných zemích jsou podobné experimenty — stejně jako obecné experimenty s genetickou modifikací lidí — zakázány.

    Je všeobecně známo, že rakovina a řada dalších onemocnění jsou výsledkem mutace buněk člověka. V případě onkologických onemocnění je problém v tom, že zmutovaná buňka už nemůže zemřít přirozeně, resp. „stářím".

    Buňka žije a dělí se, dokud dostává živiny. Někteří vědci se už dávno domnívají, že pokud opravíte chyby v DNA rakovinových buněk, můžete znovu vytvořit nesmrtelné buňky smrtelnými a tím vyřešit problém s rakovinou.

    Problémem je, že až donedávna neexistovaly metody více či méně cílené úpravy lidské DNA. Ale před několika lety bylo zjištěno, že bakterie mají svůj vlastní imunitní systém postavený na CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, palindromické opakování, pravidelně umístěné ve skupinách).

    Kopírování této bakteriální sady nástrojů umožnilo vytáhnout nezbytné části z DNA a nahradit je jinými, které považují vědci za nutné.

    Teoreticky se tímto způsobem dá léčit nejen rakovina, ale i významný počet nevyléčitelných onemocnění způsobených vadami v genofondu lidstva, například vrozené slepoty a další. Legislativa většiny zemí však takové experimenty zakazuje a to i v případě, že pacient souhlasí, že se stane předmětem experimentu.

    V Číně mají etické komise hlavních klinik právo podepsání takové dohody s dobrovolníky. Podle Wall Street Journal od roku 2015 do dnešního dne dohody podepsalo nejméně 86 dobrovolníků.

    Jsou to především pacienti s rakovinou. Deník spustil poplach. Upozorňuje, že čínští vědci mající právo na provádění experimentů s lidmi mohou v tomto nejdůležitějším směru předstihnout USA.

    Zdroj: wsj.com, snews.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑