Pro mnohé je ale Daniel Beneš jen prodlouženou rukou bývalého ředitele ČEZu Martina Romana, jehož síť zahrnuje podle Petra Honzejka z Hospodářských novin desítky lidí a firem, které si užívají beztrestnosti. Jeden z Romanových kamarádů
Tomáš Krsek vydělal miliardy na obchodech s Českými drahami a Dopravním podnikem hlavního města Prahy a z těchto peněz poslal milion na kampaň Jiřího Drahoše. Krskova bývalá firma Škoda Transportation zase přispěla 200 000 Kč přímo Jandovu think-tanku. Když se to někomu hodí, tak je mafiánství Evropskou hodnotou, končí svůj příspěvek Erik Best.
"Pan Janda říká, že tahle zem je naše. Současně ale varuje před svobodou slova a názoru v té naší zemi. Tím mi připomíná jednoho z vyšetřovatelů, který mě v dobách „nedávno minulých“ předvolával do kachlikárny na výslechy. V autobiografickém románu „Smolná kniha“ jsem mu dala přezdívku Chlapeček. Nebyl sice tak fotogenický jako pan Janda, ale intelektuálně by mu byl rovnocenný. Na rozdíl od pana Jandy měl ale intuici a ke konci roku 1989 už působil jako vyplašený králík. Po změně režimu, když jsem Chlapečka náhodně potkala na ulici, se mi omluvil a plaše se ptal, jestli ho nenávidím. Řekla jsem mu, že ne. Protože nenávist ke slouhům jakéhokoliv režimu je zbytečná a jenom bere sílu pro další cestu. Ani pohrdání zmanipulovaným mladým člověkem není dobré. Protože MY (Čechové, Moravané a Slezané) nejsme početný národ a pro své přežití musíme trpělivě a ustavičně přibírat každou dušičku, co bloudí. Zatím jsme to ještě napříč generacemi a navzdory různým typům normalizace a totality nikdy nevzdali," charakterizuje Lenka Procházková.