• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Priepasť majetkovej nerovnosti sa rozširuje

    31-1-2018 Zem & Vek 216 641 slov zprávy
     

    Rozvojová charitatívna organizácia Oxfam volá po podniknutí krokov na zastavenie rastúcej priepasti medzi chudobnými a majetnými vo svojej novej správe ukazujúcej, že 42 ľudí drží rovnaký majetok ako 3,7 miliardy tých, ktorí sú najchudobnejšou polovičkou svetovej populácie.


    V správe uverejnenej počas stretnutia niektorých z najmajetnejších ľudí na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, Oxfam uvádza, že miliardári pribúdajú rekordne rýchlo, jeden každé dva dni za posledných 12 mesiacov, v čase keď 50% svetovej populácie nemá žiadny nárast majetku. Dodáva, že 82% globálneho majetku vytvoreného v roku 2017 pripadlo najbohatšiemu 1%.


    Organizácia hovorí, že je „neakceptovateľné a neudržateľné“ zhromažďovať pre maličkú minoritu tak veľa majetku, zatiaľ čo stovky miliónov ľudí bojujú s chudobou. Vyzýva svetových lídrov zmeniť rétoriku o nerovnosti na politiku obmedzenia daňových únikov a nárastu miezd pracujúcich.


    Mark Goldring, výkonný riaditeľ Oxfam GB povedal: „Koncentrácia extrémneho bohatstva na vrchole nie je znakom prekvitajúcej ekonomiky, ale symptómom systému, v ktorom živoria za biedne mzdy milióny ťažko pracujúcich ľudí, ktorí vyrábajú naše odevy a potraviny.“


    Rozmáhajúci sa globálny trh s cennými papiermi bol hlavným dôvodom nárastu majetku tých, ktorí držali finančné aktíva počas roku 2017. Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos videl nárast svojho majetku o 6 miliárd dolárov v prvých 10 dňoch 2017 ako výsledok „býčieho trhu“ na Wall Street, čo ho urobilo dočasne najbohatším mužom sveta.


    Goldring povedal: „Pre prácu na skutočnej ceste von z chudoby si potrebujeme byť istí, že obyčajní robotníci dostanú slušnú mzdu a dokážu žiť a pracovať v slušných podmienkach, a že ženy nebudú diskriminované. Ak to znamená menej pre tých už bohatých, tak túto cenu by sme my – a oni – mali byť ochotní zaplatiť.“


    Prieskum verejnej míenky Oxfamu, vykonaný na 70 000 ľuďoch v 10 štátoch, vrátane Veľkej Británie, ukázal podporu krokom potlačujúcim nerovnosť. Takmer dve tretiny ľudí – 72% v Británii – uviedlo, že chcú aby sa vláda urgentne venovala nerovnosti príjmov medzi bohatými a chudobnými v ich krajine.


    Vo Veľkej Británii na otázku, koľko zarobí typický anglický výkonný riaditeľ v porovnaní s nekvalifikovaným robotníkom, ľudia hádali, že 33-krát viac. Keď sa pýtali na ideálny pomer, odpovedali, že 7:1. Oxfam uvádza, že 100 riaditeľov FTSE zarobilo 120-krát viac ako priemerný zamestnanec.


    Goldring povedal, že je čas prehodnotiť globálnu ekonomiku, v ktorej je neprimerane veľký korporátny vplyv na politiku, eróziu práv zamestnancov a bezohľadný prístup k minimalizácii nákladov za účelom maximalizácii zisku investorov.


    Mark Littlewood, generálny riaditeľ Inštitútu ekonomických vecí povedal: „Oxfam podporuje preteky ku dnu. Bohatí ľudia sú už vysoko zdanení – znižovanie ich majetku nebude viesť k redistribúcii, zničí ich to, z čoho nebude profitovať nikto. Vyššie minimálne mzdy budú pravdepodobne viesť k miznutiu pracovných miest, škodiac ľuďom, ktorým chce Oxfam pomôcť.“


    Zdroj:https://www.theguardian.com/inequality/2018/jan/22/inequality-gap-widens-as-42-people-hold-same-wealth-as-37bn-poorest



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑