Dva dny poté, co jsme informovali o sestřelení ruského letadla a boji ruského pilota s teroristy do posledního náboje, si událost všimli i mainstreamová média.
Způsob, jakým o incidentu informovala RTVS, však už nabírá prvky grotesky.
...
O události informovala v rámci celkového pohledu na situaci bojů v Sýrii a Iráku, kde se dozvíte že Američané se stěhují z Iráku poté, co porazili Islámský stát, ale jde jen o částečné stažení, které neznamená, že by šlo o začátek úplného stažení.
Dále se dozvíte, že v Sýrii došlo k dalšímu chemickému útoku vládního režimu proti obyvatelům a to jen několik hodin poté, co bylo nad touto provincií sestřeleno ruské letadlo, jehož pilot spáchal sebevraždu.
V Sýrii údajně zaznamenali další útok chemickými zbraněmi. Podle syrských aktivistů vládní jednotky použili během operace v provincii Idlib toxický plyn. Výpovědi zdravotníků naznačují, že mohlo jít o chlor. Syrský režim to popírá.
Zprávy o údajném chemickém útoku přišli z města Sarakib v provincii Idlib. Podle svědků se po útoku začal šířit zápach, z něhož přišlo lidem nevolno. Zdravotníci tvrdili, že ošetřili pacientů s otravou chlorem.
Provincie Idlib je jednou z posledních bašt protivládních povstalců. Během víkendu se stala terčem náletů. Vládní letadla tam bombardovaly pozice povstalců ve více městech provincie, kromě domů zasáhly i dvě nemocnice.
Po náletech pomáhali obyvatelům dobrovolní záchranáři známí jako Bílé helmy. V jednom případě se jim z trosek podařilo vytáhnout dítě. Bombardování přišlo jen pár hodin poté, co v provincii sestřelili ruské bojové letadlo. Pilot letadla se katapultoval, v beznadějné situaci se zabil sám.
Část amerických jednotek odchází z Iráku. Vojáci tam pomáhaly v boji s teroristickou organizací Islámský stát, kterou začátkem prosince porazili.
Irácká vláda se na částečném odsunu dohodla s mezinárodní koalicí pod vedením USA. Stahování vojsk je v počáteční fázi a nejde o začátek úplného stažení amerických vojsk ze země.
Zdroj: hs.sk
Loading...