Ženy po celém světě se zúčastnily akce „den bez hidžábu“ a sdílejí na sociálních sítích videa, jak pálí pokrývky hlavy. Tím chtějí vyjádřit solidaritu s těmi, kdo je musí nosit, píše list Mirror.
Akce odkazuje na nedávné protesty v Íránu, kde si ženy strhávaly hidžáby a mávaly jimi na klacku. Kvůli tomu bylo zatčeno přinejmenším 29 žen, což vyvolalo světové pobouření, píše list.
Reakcí se stalo masové sdílení videí, na kterých ženy pálí šátky, s připojeným hashtagem #NoHijabDay.
Jedna z aktivistek Aoud Al Aliová, která se označuje za bisexuála a ateistickou ex-muslimku, napsala, že „při pálením hidžábu má pocit osvobození". „Nejsme bonbony nebo drahokamy, aby nás zabalovali. Jsme lidé," dodala Aliová.
#NoHijabDay Yes, I was forced to wear the #Hijab, not only by my family, but also by my school. We had to wear it, or else we get lower grades. Now no more. It feels so liberating. Hijab is not a symbol of liberation, It is the symbol of oppression. pic.twitter.com/Cj4myw31Tl
— Anoud Al Ali (@__AnoudAl_) February 1, 2018
As promised, I did it on my birthday, it feels so liberating to burn the #hijab. And I am doing that in solidarity to #Iranian women who are protesting against the madatory hijab and for all the forced girls. #nohijabday we are not candies or diamonds to be covered. We're humans. pic.twitter.com/S95oMAsxYG
— Anoud Al Ali (@__AnoudAl_) February 3, 2018
Další aktivistka Yasmine Mohammedová, jež rovněž spálila hidžáb uvedla, že ji v dětství bili za to, že si nepomatovala korán a že se v pubertě musela provdat za člena Al-Káidy. Teď chce pomoct ostatním zbavit se útlaku a příkoří.
The day my mom saw me without a hijab was the day she threatened to kill me. Look up Aqsa Parvez, she is just one of many girls that was killed for not wearing the hijab.
Both Aqsa and I were in #Canada#NoHijabDay pic.twitter.com/CXPxJPtAC6
— Yasmine Mohammed (@ConfessionsExMu) February 1, 2018
Freedom....#NoHijabDay #MyStealthyFreedom pic.twitter.com/DBVpbujyjy
— SouravTheTruthSeeker (@Shaivya_sourav) February 2, 2018
V Íránu si ženy po vítězství islámské revoluce v roce 1979 musí zahalovat hlavu od svých 13 let. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta nebo dokonce vězení.
#NoHijabDay So many millions of women and girls are forced to wear it. It IS a symbol of oppression. pic.twitter.com/NVCsJ8XR1h
— Visky ile Dean (@_SarahManning__) February 2, 2018
Zdroj: snews.com
Loading...