• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Policajti a politici sa pripájajú ku kanadskému obchodu s konope

    8-2-2018 Zem & Vek 86 933 slov zprávy
     

    Ako sa Kanada blíži k legalizácii rekreačného použitia konope, existuje prekvapujúca skupina ľudí, ktorí sa vrhajú do obchodu s ňou: policajti a politici.


    V 2015 bývalý policajný šéf Toronta Julian Fantino bol úplne v opozícii voči legalizácii marihuany a podporoval povinný výkon trestu za drobné priestupky spojené s marihuanou. Pán Fantino, ktorý bol tiež ministrom bývalej konzervatívnej vlády, kritizoval plány dnes vládnucich liberálov na legalizáciu drog, tvrdiac, že fajčenie marihuany bude „normálna, každodenná činnosť Kanaďanov“.


    V novembri spolu s bývalým komisárom RCMP Rafom Souccarom otvorili Aleafiu, „zdravú sieť“, ktorá pomáha pacientom dostať sa k liečivému konope. Tiež výrazne zmenil názor na legalizáciu a povedal novinám Toronto Star, že dnes ju podporuje, ak ju udržia mimo dosah detí a zločincov.


    V rozhovore pre Canadian Broadcasting Corporation povedal, že jeho komentáre v 2015 boli „v inej ére“.  Fantino povedal, že bod zlomu pri liečebnej marihuane prišiel, keď bol ministrom pre záležitosti veteránov a stretol sa s bývalými vojakmi, ktorí sa na ňu úplne spoliehali.


    Marihuanoví aktivisti, ktorí bojovali proti prohibícii celé desaťročia a niekedy čelili trestnému stíhaniu za svoje aktivity, boli veľmi nahnevaní na Fantinove prezliekanie kabátov. Prominentný advokát konope Dana Larsen nazval Fantinove rozhodnutie vstúpiť na trh za „zahanbujúce a neprijateľné“. „Nebudem kupovať od týchto ľudí,“ povedal, dodajúc, že povie ďalším užívateľom marihuany, aby urobili to isté. Existuje tiež obava, že konopná kontrakultúra, ktorá kvitla celé desaťročia, bude vytlačená von multimiliardovým priemyslom nového korporátneho sektoru.


    Fantino nesporne patrí medzi najviac kontroverzných podnikateľov, ktorí sa pridali k „zelenej horúčke“. Lenže množstvo vysokopostavených bývalých policajných dôstojníkov a politikov skočilo v posledných rokoch do konopného priemyslu, vrátane Fantinovho kolegu a spoločníka ex-poslanca Garyho Goodyeara, bývalého premiéra Ontária Ernieho Evesa a bývalého zástupcu policajného šéfa Toronta Kima Derryho.


    Liečivé konope je v Kanade legálne od roku 2001. Priemysel nabral na obrátkach v roku 2013 keď sa federálne vládne regulácie zmenili a dovolili licencovaným komerčným výrobcom pestovať, baliť a distribuovať liečivé konope pre pacientov.


    Registrovaní pacienti tiež výrazne pribudli z 24 000 v júni 2015 na viac než 200 000 v júni 2017. Veľa firiem zásobujúcich trh má plány na expanziu v rekreačných produktoch, keď sa toto leto stanú legálnymi.


    V decembri federálny štatistický úrad odhadol, že Kanaďania spotrebujú marihuanu v hodnote od 3,8 miliardy do 4,8 miliardy dolárov. Pritom minú asi 5 miliárd dolárov za víno.


    Vláda pripravuje legislatívu k schváleniu parlamentom, ktorá by udržala „trávu“ mimo dosah mladistvých a odstrihla organizovaný zločin.


    Derek Ogden strávil viac než 25 rokov v Kráľovskej kanadskej polícii, dokonca ako veliteľ protidrogovej jednotky. Uvedomuje si frustráciu aktivistov sledujúcich, ako ľudia, s ktorými bojovali desaťročia, dnes vstupujú do konopného priemyslu. „Kanada by nebola tam kde je, čo sa týka legalizácie, keby nebolo práce aktivistov,“ povedal.


    Ale Ogden, ktorý dnes vedie National Access Cannabis, konzultačnú firmu, ktorá pomáha pacientom sprístupniť liečivé konope, zároveň hovorí, že nie je prekvapením dopyt po ex-policajtoch. Licencovaní výrobcovia sú hladní po ľuďoch z bezpečnostných zložiek, ktorí poznajú kanadské drogové právo. „Jedna z ideálnych skupín kandidátov, ktorí sa dostali na tieto pozície, sú bývalí strážcovia zákona,“ povedal.


    Samotný Ogden vstúpil do obchodu v roku 2014, keď ho kanadskí a americkí výrobcovia najali, aby konzultoval bezpečnostné otázky. Jeho rodiaca sa konzultačná firma bola „prevalcovaná“ dopytom. Ogden už neverí, že ľudia, ktorí používajú liečivé konope, to robia, aby „predišli trestnému postihu“ za rekreačné použitie. Zistil to po stretnutí s rešpektovaným lekárom, ktorý sa spoliehal na konope pri boji s rakovinou. Ogden ju dnes sám používa na chronické zdravotné problémy. Pripúšťa, že zmeniť názor na rekreačné použitie bolo „oveľa ťažšie“.


    Bývalá politička Britskej Columbie Barinder Rasode „vyrástla v tom, že tráva je úniková droga, ktorá ruinuje ľudské životy“. Dnes je prezidentkou nového Národného inštitútu liečivého konope a vzdelávania, ktorý robí výskum konope a jej využitia v Kanade. Marihuanoví aktivisti urobili „fantastickú robotu“ pri vysvetľovaní problémov prohibície a legalizácie. „Nemyslím si, že fakt, že niekto má iný názor na konope, by ho mal diskvalifikovať,“ dodáva. „Naopak myslím si, že ich hlasy sú veľmi cenné.“


    Marihuana je najpoužívanejšia ilegálna droga v Kanade. Takmer 60% drogových priestupkov v krajine v roku 2016 bolo s ňou spojených.


    Larsen hovorí, že nechce „dať narkomanov do väzenia“. Ale verí policajtom a politikom, ktorí podporovali prohibíciu a dnes vstupujúc do konopného biznisu priznali, že sa mýlili. „Chcem, aby ľudia, ktorí boli obeťou konopnej prohibície – ktorí išli do väzenia, ktorým roztrhali rodiny, ktorí stratili svoje deti, ktorí mali znemožnený prístup k liečivej konope – chcem, aby ich hlasy boli vyslyšané,“ povedal Larsen.


    Zdroj: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-42285743



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑