Tehdy vypukla tzv. Švihova aféra, ve které byl čelný politik České strany národně sociální obviněn z toho, že je placeným policejním špiclem pod krycím jménem Wiener (byl předsedou poslaneckého klubu národních socialistů v Říském sněmu ve Vídni). Informaci zveřejnily noviny Národní listy patřící konkurenční politické straně. Dr. Karel Šviha okamžitě rezignoval na všechny své funkce a zažaloval Národní listy, ale v dlouhotrvajícím soudním procesu se nedokázal obhájit a vyvrátit nařčení. Pro všechny tehdejší české noviny byla tato aféra tématem číslo jedna až do Sarajevského atentátu na arcivévodu Ferdinanda. Neformální Národní soud Karla Švihu označil za zrádce národa, aniž jej vyslechl.
Protože na těch podkladech pracovalo více lidí a arcivévoda chtěl celou záležitost utajit, financování Švihova think - tanku se dálo přes policejní fondy, peníze putovaly rovnou do pokladny národních socialistů. Všichni zasvěcení proto v procesu především chránili následníka trůnu. I za cenu toho, že před veřejností budou vypadat jako neschopní blbci a chaotici (policie) nebo padouši (Dr. Šviha). Spoléhali se na to, že s novým císařem a jeho reformami vyjde pravda najevo. Sarajevský atentát jejich naděje zmařil.
V čem je tato více než sto let stará historie poučná pro dnešek? Obávám se, že ji musíme považovat za modelovou situaci pro krizi naší politiky a žurnalistiky. Tenkrát ani dnes se nikdo nezamýšlel nad motivy toho (či těch?), kdo utajený materiál z policejních spisů vynesl. Tehdy to byl ojedinělý exces, dnes již převládající trend a metoda žurnalistiky, který ve svých důsledcích vede ke zneužívání orgánů činných v trestním řízení k likvidaci politické konkurence. Varovná pro nás všechny je skutečnost, že tyto účelové trestní kauzy zasahují všechny politické úrovně, od komunální přes krajskou až po celostátní.
Jaroslav Bašta: Politická pornografie
Jejich základním znak představuje splynutí zájmů části představitelů silových rezortů a vybraných novinářů a jejich vzájemná úzká kooperace. Některá vyšetřování politicky motivovaných případů probíhají téměř online v novinách, televizi a rozhlase, informace získané utajeným způsobem (např. odposlechy) se již dávno staly součástí diskreditačních či předvolebních kampaní.
Zvláště varovné je pak ještě jedno poučení z historie – na jaře 1914 noviny ve všech evropských zemích se dlouze rozepisovaly o možnosti vypuknutí velké války, jenom v Čechách to nebylo aktuální téma. Všichni se věnovali jen Švihově aféře. O pár desítek let později básník František Halas popsal princip činnosti médií dodnes platnými slovy: „smlčují hlavní, medují vedlejší...“ Svou báseň končí slovy „tatrmani, tatrmani“. Co k tomu dodat? Je to průšvih.
(rp, prvnizpravy.cz,foto:arch.)