Od té době uběhlo dlouhý 8 let. To představuje pro mé případné další oponenty více než dost času na vyvrácení mých názorů o tom, co se tehdy dělo. Kupodivu se ale neobjevila žádná kritická recenze v médiích ani v odborném tisku. Snad s výjimkou recenze syna známého komentátora z minulého režimu J. F. Kollára v Haló novinách, která se mojí knihou zabývala. Zmíněný recenzent se ohradil především proti názoru, že mezi Únorem 1948, tehdejšími dodávkami československých zbraní na Blízký východ a mezi vznikem státu Izrael v květnu 1948 byla významná souvislost.
Jednal jsem poté také s minulými řediteli jak ÚSTR ČR, tak ÚSD AV ČR, zda bych na půdě těchto pracovišť mohl přednést své názory na to, jak došlo k Únoru 1948 s tím, že se rád podrobím ostré diskusi na dané téma. Nebyl jsem ale pozván. Tuto i další mé knihy, které na studii o Únoru navázaly, nicméně- vedle řady osob, které ji četly - ocenil opakovaně Klub autorů literatury faktu (cenou i čestným uznáním). Sice jsem tyto studie nekoncipoval jako příspěvek k tomuto žánru, ale jako výsledek své dlouhodobé odborné práce, ale i tak to potěšilo.
Od té doby ale marně sleduji, zda se v produkci soudobých historiků anebo ze strany nějakého jiného odborníka neobjeví něco, co by mé názory a tvrzení vyvrátilo. Podobný osud totiž potkal i mé další knihy, včetně Operace Srpen 1968 a Operace Listopad 1989 vydané o pár let později. Předpokládám, že totéž potká i třetí díl knihy pojednávající o Bílé hoře a černé totalitě, který připravuji právě k edici. Abych pravdu řekl, až tak mi to nevadí. Vypovídá to nejspíše o stavu komunit, zvláště té historiografické zaměřené na soudobé dějiny, a o tom, jaký je aktuální stav badatelství o české minulosti. Uvítal bych, kdyby se někdo z dnešních odborníků pokusil o svůj – byť třeba zcela odlišný - výklad významných událostí nedávných českých dějin. Nejspíše si však nechtějí komplikovat cestu k vrcholkům svých kariér a nejspíše je ani nezajímá, co se v Únoru 1948 vlastně stalo.
Potvrzuje to, že pokud se chcete zabývat soudobou historií a nejste ochotni si jen vymýšlet, vstupujete na nanejvýše horkou půdu. Něco na způsob slona v porcelánu. To se ovšem neodpouští. Badatelská centra, která zde byla v posledním desetiletí zřízena, aby se zabývala tím, co se po válce v české společnosti dělo, jsou totiž zřetelně disfunkční. Pokud ovšem jejich posláním není si vymýšlet blbosti. I proto se uchylují nikoliv snad k podvádění, lžím a manipulacím, ale k tabuizaci celých oblastí našich dějin a k vytváření mezer v jejich výkladech. Aby se vyhnuly tvrzením, která by je podle jejich názorů mohla stát existenci, zabývají se okrajovými, nepodstatnými událostmi jako byly osudy české šlechty v tomto období či osudy příslušníků katolické církve.
Je to ovšem krátkozraké. Je jen otázkou času, kdy se zase objeví někdo další, kdo tyto jejich snahy odmítne a naopak se pokusí o jiný výklad. Sice už nenajde mezi žijícími obyvateli nikoho, kdo u takových událostí jako byl Únor 1948 asistoval, ale paměť žije i jinak než jen ve vzpomínkách těch, kteří u toho byli. Dělat z lidí blbce, kteří se spokojí s filmařskými pohádkami o tom, jak se to tehdy stalo, se nemusí vždy vyplatit. Už jenom proto, že to z těch, co se pod to podpisují, dělá nevěrohodné povrchní debily.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)