• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pondělní glosy 20. 10. 2014

    20-10-2014 Svobodné Noviny 105 347 slov zprávy
     

    Politologové a komentátoři budou pro nás jistě mít spoustu sofistikovaných vysvětlení, proč byla účast voličů v právě proběhlých senátních volbách tak nízká.

    Jen to nejlogičtější vysvětlení nepadne: ohromné většině voličů je senát u zadku. Není už nejvyšší čas přejmenovat tuto instituci na sernát?

    Stále ovšem platí, že čím menší účast voličů, tím bizarnější sestava osazenstva.



    Miroslav Macek

    Miroslav Macek



    Jako vždy dokonale výstižná Lenka Zlámalová:

    Protestní spolky oslovují zpravidla frustrované nižší vrstvy. U nás je problém hlubší, protože Babišovi slouží značná část elit. Lékaři a šéfové nemocnic, vysokoškolští profesoři, bankéři, finančníci, manažeři, kulturní elita i novináři. Bez těchto reproduktorů by se sebelepšími marketingovými experty a penězi nebyl tam, kde je.

    Elity jsou schopny ovlivnit přes svou vlastní prestiž masy. Vzdělaní lidé, u nichž se očekává hlubší hodnotové ukotvení a pochopení toho, proč je tak civilizačně ničivý konflikt zájmů a kumulace moci, na svou roli rezignují nebo v ní selhávají.


    Klára Samková ještě stručněji a výstižněji k výsledkům TOP 09:

    I když český volič je pozoruhodná postava, takovej dement, aby volil stranu, která se mu rozpadá před očima, fakt není.


    Rusko se v Miláně dohodlo s Ukrajinou na ceně 385 dolarů a splacení předchozích dluhů za dodávky plynu, přičemž zmíněná cena se bude počítat zpětně, což celkový dluh sníží. Je tu ovšem jeden „drobný“ problém: Kdo to zaplatí, neboť Ukrajina na to nemá. Zřejmě bude muset vypomoci EU včetně nás. Co nám také zbyde, když ukrajinský premiér Jaceňuk naznačil, že jinak nebude moci garantovat tranzit plynu do Evropy?


    Zkuste se zamyslet nad následujícími čísly a hlavně nad konečnými důsledky:

    3. září 2014 New York Times uvedly, že pětice hlavních amerických investičních bank dala do oběhu dalších 280 bilionů dolarů, pochopitelně ničím nekrytých. Celkový americký národní dluh (vlády, korporací a občanů) pak tvoří 59 bilionů dolarů, tedy 735 000 dolarů na rodinu.

    Deutsche Bank s kapitálem 552 miliard eur vytvořila „derivátovou exponovanost“ ve výši 55 bilionů eur, tedy stonásobek svého kapitálu a více než pětinásobek HDP celé Evropy.

    Celková papírová hodnota derivátů je pak 700 bilionů dolarů, čtrnáctinásobek HDP celého světa.


    Zdroj: viditelny-macek.cz


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑